Zastavení laktace. Je to lepší injekčně?

Zodpovězené
25. říj 2020

Dobrý den,

chtěla bych poradit, jak odsávat mléko případně snížit jeho tvorbu. Před třemi dny se mi narodilo miminko. Kvůli pozitivnímu testu na Covid-19 mi nebylo možné přisátí miminka po porodu a ani mi nedovolili ho po porodu kojit. Mléko jsem dva dny ani neměla, radili mi odstříkávat, ale žádné mléko se mi nevytvářelo.

Po dvou dnech mě propustili z nemocnice, miminko v nemocnici zůstalo kvůli žloutence. Nakonec mu zjistili problém zdvojené ledviny. Proto ještě musí zůstat v nemocnici několik dní beze mě.

Cítím, že mléko se začíná tvořit, prsa začínají byt bolestivá na dotek, ale daří se mi odsát jen několik kapek mléka. Zkouším ručně i odsávačkou mléka.

Hodně se bojím zánětu, abych neskončila s teplotama. Chtěla bych miminko kojit, ale mám strach, že to už ani nepůjde.

Je lepší zastavit laktaci injekčně?

Děkuji

Dobrý den,

v tuto chvíli nevidím důvod pro zastavení laktace. Covid je novinka a samozřejmě neexistují žádné dlouhodobé studie na toto téma, ale na druhou stranu již máme oficiální doporučení WHO a UNICEF ohledně kojení a Covidu. Není dokázáno, že se virus přenáší v MM, je tedy možn kojit, případně odsávat a krmit miminko mateřským mlékem. Existuje samozřejmě možnost přenosu viru kapénkami, proto se důrazně doporučuje dodržovat zvýšenou hygienu a kojit v roušce, či respirátoru. Zánětu se obávat nemusíte - v případě, že ucítíte nalitá prsa a tlak, odsajte. Obecně se doporučuje každé 3-4 hodiny cca 10 minut či déle. Pokud se prsa nalijí v mezidobí, tak jen tak dlouho, dokud tlak a nalití nepoleví, tedy jen do úlevy.
Je skvělé, že laktace funguje, Vaše mléko i přes pozitivní test je stále to nejlepší, co můžete miminku dát a rozhodně doporučuji až budete mít miminko u sebe kojit dle výše uvedených pravidel.
Oficiální vyjádření Laktační ligy zde: http://www.kojeni.cz/dokumenty/mohu-kojit-vyjad...

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová