Zavádění UM před spaním. Má to smysl? Jaké mléko vybrat?

Zodpovězené
15. dub 2019

Dobrý den.

Syn má 4,5 měsíce a ubývá mi mléko. Poslední měsíc se budí téměř každou noc po 1-2 hodinách. Doktorka mi říkala, že mu mohu dát před spaním UM. Nemám s tím ale zkušenost. Má první dcera přijala UM až v 11. měsíci, v polovině mého těhotenství se synem, po 2 měsíčním boji, kdy jsem kojila ve strašných bolestech. Když synovi nabídnu láhev s mým rozmraženým mlékem 2 měsíce starým, tak ho odmítá. Neumí sát z žádné lahve, dudlík téměř také nemá. Chystám se zavádět příkrmy jako mrkev a podobně, ale nevím, jestli mu nemám spíše večer začít nabízet kaše? Nebo to mléko dále zkoušet? Není to nezdravé? Asi bych mu dávala sušené kozí mléko pro kojence (dle věku), vadí mi složení jiných mlék.

Dobrý den.

UM do jídelníčku dětí nepatří. Není a neměla by to být běžná součást jídelníčku. Je to náhražka, ve chvíli, kdy originál = MM = z nějakého důvodu nemůže dítě dostat. U Vás se jedná o typický příklad - někde je problém s kojením. MM samo o sobě nemůže ubývat, pokud kojíte na požádání, tak dlouho a tak často, jak dítě chce. Čím větší poptávka, tím více mléka se vytvoří. Vaše tělo se přizpůsobí potřebám dítěte. Pokud je tento přirozený proces narušen, může laktace klesat a miminko přestane váhově prospívat. Pak je vhodné zjistit, kde je problém a pokusit se opět kojení zlepšit, aby byl dostatek MM. Pokud nyní zavedete UM, je téměř 100% jistota, že dostat postupně k předčasnému odstavení.

To, že miminko odmítá láhev (i s MM) je zcela normální. Dokazuje to fakt, že sání prsu a dudlíku láhve je zcela odlišné. Váš syn umí sát prso, ale netuší, co dělat v pusince s dudlíkem láhve (používají se jiné svaly a jiný způsob sání).

Pro zjištění přičin poklesu laktace bych potřebovala více informací o frekvenci a délce kojení, reakcích miminka při kojením a váhovém přírůstku. Časté noční buzení nemusí být znakem nedostatku MM.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová