Zelená stolice kojeného dítěte. Může být způsobena nadbytkem předního mléka?

Zodpovězené
27. bře 2019

Dobrý den,

mám dceru (3.5 měsíce), od počátku plně kojenou. Poslední týden začala mít někdy nahnědlou, někdy tmavě zelenou stolici. Od úplného počátku dost ublinkává ( ale já mám taky refluxní nemoc a navíc měla porodní váhu 2189g ve 38+5, tedy mám pro reflux dost rizikových faktorů), jsou vidět i antiperistaltické vlny. Jinak je to spokojené, veselé, spící a neuplakané dítě. Od počátku přibývá cca 150g/týden s jedním výkyvem, kdy pediatr chtěl nasazovat UM, byla jsem u laktační poradkyně, tehdy mi potrvrdila můj názor, co je nejspíš přičinou a vyřešily jsme to bez UM. Bohužel mám od počátku buď méně mléka v jednom prsu nebo se jí z něj hůř saje, ale levé prso dceři prostě nestačí, pustí se, odmítá se znova přisát a fňuká. Tedy standardně kojím nejprv z horšího a když se pustí, dostane ještě z lepšího prsa, to mi schválila i laktační poradkyně.

Vím, že dif.dg. zelené stolice kojence může být gastroenteritida, alergie na bílkovinu kravského mléka (tam jí ale chybí dost příznaků, např. Hlen nebo krev ve stolici) anebo jsem se dočetla, že to může být kvašením sacharidů při nadbytku předního mléka. Pokud by to bylo poslední jmenované, vůbec nevím, co s tím. Levé prso jí samotné prostě nestačí, tedy kojit čistě jen z pravého? Bála bych se, abych si tím nepřivodila nějaký zánět, prsa se mi dost nalévají při noční pauze.

Dobrý den.

Z pohledu laktačního poradce je barva stolice zcela nedůležitá. Pokud miminko prospívá váhově, je spokojené, netrápí ho prdíky či nemá jiné metabolické potíže, pak barvu stolice není třeba řešit.

Co se týče kojení, doporučuji kojit v savčí poloze a prsa střídat tak často, jak miminko chce, klidně za jedno kojení i vícekrát obě prsa. Prostě dokud saje, kojí se, když už nesaje, nabídněte druhé prso. Je velmi časté, že mají miminka jedno prso oblíbenější. Někdy se to časem srovná, jindy preference zůstane. Přední a zadní mléko je často tradovaný mýtus. Prsa nejsou sklady a kojení nefunguje na principu FIFO 🙂. Lze snad mluvit o mléku, které v prsou je a mléku, které se tvoří až během kojení. Obě tako mléka jsou však absolutně dokonalá a pro Vaše miminko nejvhodnější.

Máte zdravé a spokojené miminko, prostě kojte a užívejte si jej 🙂. Držím palce.
Nemyslím, že je důvod k obavám.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová