Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ztrácím mléko? Syn se častěji kojí, odtrhává se a znovu přisává k prsu. Mám mu dát dokrm UM?

Zodpovězené
25. únor 2019

Dobrý den,

už 3 týdny můj syn stojí na váze a špatně papá. Od jídla se odtrhavá a znovu přisává. Někdy je to kvůli bolavému bříšku, ale někdy jen tak. Jenže napřed pije krásně třeba 10 minut a pak to teprve začne dělat. Napřed to dělal jen jedno kojení za den, většinou večer. Ale teď už se to stupňuje. Od minulého pátku jsme oba byli nemocní a dokonce dva dny v nemocnici s bronchitidou. Co jsme se vrátili z nemocnice, vlastně i během pobytu v ní, když padla 17.hodina, malý se dožadoval/dožaduje kojení co hodinu až třeba do půl noci. Přes den pak jí po 2 hodinách. V kočárku vydrží i 3 hodiny. Znamená to, že ztrácím mléko? Jak znovu zvýšit laktaci? Můžu mu přechodně po každém kojení dát třeba 50 ml UM, aby se dojedl?

Dobrý den,

nevím, kolik je miminku, ale dle Vašeho popisu to vypadá na mírný pokles laktace. V odpoledních hodinách totiž klesá hladina prolaktinu v krvi, což se projevuje snížením toku mléka. Miminku dá více práce dát a dostat tolik mléka, kolik chce. Děti na tuto situaci reagují přesně, jak popisujete - odtahují se a znovu přisávají a u prsu se rozčilují, že neteče tolik, kolik by chtěly. Podáním UM způsobíte jen další pokles laktace, Vaše tělo nebude mít pocit, že má tvořit více mléka, ale zareaguje naopak.

Co tedy dělat?
Jakmile se miminko začne rozčilovat, vyměňte prsa, zkuste také měnit polohu. Velmi doporučuji tzv savčí polohu (www.prirozenekojeni.cz). Je to také o trpělivosti, aby miminko pochopilo, že se prostě musí o mléko snažit. Mléka bude vždy dost, jen si je musí miminko vysát. Nikdo to za něj udělat nemůže. VY můžete pomoci také občasným stlačováním prsu pro podporu toku (ale žádné ždímání). Zároveň velmi doporučuji kojit v noci, několik společných nocí s miminkem (pokud tedy nyní spolu nespíte) laktaci velmi podpoří.

Z řádek výše je asi jasné, že podání UM v této situaci rozhodně nedoporučuji. I v případě, že by miminko začalo ubývat na váze doporučuji vyhledat dobrou LP a probrat s ní další možnosti.
Držím palce, ať to zvládnete.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová