Ztratí se mi mléko, když budu kojit jen z jednoho prsu?

Zodpovězené
30. dub 2022

Dobrý den,

mám 20měsíční dcerku, která se kojila velmi často. V noci už i po 5 minutách po kojení ptala zase. Tahala chvíli, plakala, a tak kolem dokola až do rána.

Já už to nezvládám. A ještě často kouše. Zkouším ji odstavit, ale zase nejsem s tím až tak ztotožněná. Na spánek nabídnu, ale jen jeden prs. Druhý mě příšerně bolel, tedy hlavně bradavka je dost tvrdá oproti druhé. Cítila jsem ostré píchání. Když i kousla, plakala jsem bolestí.

Ztratí se mléko v tom jednom prsu?

Je možné takto odstavit postupně?

Mohu nabídnout jen na spaní na oběd a večer kojení z jednoho prsu?

Děkuji

Dobrý den,

nejprve k otázce ztráty mléka - pokud se z prsu přestane kojit, laktace se postupně sníží. Lze však kojit jen z jednoho prsu.

Ke kousání - předpokládám, že dítě má již více zubů - dříve tedy bylo kojení bez kousání a dítě tedy ví, jak se kojit bez kousání. Myslím tedy, že důvodem kousnutí může být nějaká věc, změna v okolí dítěte a dítě kousáním dává najevo svou frustraci. Děje se tak poměrně často a jen je někdy těžké zjistit, co dítěti vadí.

K potížím s častým kojením - problém není v mléku, miminko nechce kojit kvůli hladu či žízni, prso je pro ni celý svět, děti si kojením řeší všechny své splíny, nejistoty, touhy. Prso vyřeší vše, je to oáza klidu, bezpečí, lásky. Je to teplo a vůně mámy. Postupně se učí dítě řešit své potíže i jinak než prsem. Pokud se chce kojit velmi často - každých 5 minut, jak píšete - ptám se tedy - neděje se v jeho životě něco, co jej znejisťuje, neučíte se na nočník, nezačali jste navštěvovat nějakou hernu, školku, nedošlo k nějaké změně, která by mohla vést k potřebě této jistoty? Časté kojení může mít stejný důvod jako kousání.

Poptávku po prsu tedy nevyřešíte tím, že se v prsu tvoří mléko, dítě potřebuje sát, mléko ne.
Otázku odstavení tady probíráme poměrně často, jednou z možností je nastavení jasných platných pravidel kojení, kdy se na kojení s maminkou jednoduše domluví. Je to však práce na delší dobu, dítě musí pochopit, že najednou má kojení nějaká pravidla.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová