Zvýšení laktace a omezení umělého mléka. Jak na to?

Zodpovězené
19. pro 2019

Dobrý den,

od začátku bez problémů kojím, malá pěkně přibírala. Na tříměsíční kontrole se však ukázalo, že malá přibrala výrazně méně než předtím a důvodem bylo, že jsem pro ni měla nejspíše málo mléka - když jsem se po konzultaci s dětskou lékařkou zkoušela odstříkat po krmení, nic v prsu nebylo (malá tak asi chvíli cucala naprázdno, vyloženě nevrlá ale nebyla, jen zřídka). Zkusili jsme tak sem tam přikrmit Nutrilonem a malá opět přibírá bez problémů.
Do té doby jsem krmila vždy na střídačku - 1 krmení = 1 prso. V návaznosti na uvedené jsem zkusila dávat 1 krmení = obě prsa s tím, že jsem doufala, ze se tvorba mléka zvýší, abych mohla nadále pokračovat čistě v kojení bez UM. Bohužel mi přijde, že mléko spíše ubývá než aby tomu bylo naopak.

Udělala jsem to špatně? Případně poradíte, čím bych mohla laktaci více rozjet?

Moc děkuji a přeji hezké svátky.

Dobrý den, kolem 3. měsíce se občas objeví podobná krize. Nevím, kolik miminko přibralo, jak často se kojí, jak se při kojení chová apod, nicméně osobně vždy doporučuji při jednom kojení vystřídat obě prsa, klidně i několikrát. Sledujte miminko a pokud už kojení jakoby "šidí", vystřídejte. Můžete klidně i 3x nebo 4x. Kojte co nejčastěji a hlavně v noci. Jako nakopnutí laktace velmi dobře funguje společné spaní, nebo alespoň časté noční kojení. Intenzivní kontakt také přes den je samozřejmostí. Prostě potřebujete své miminko vnímat a cítit a ono potřebuje to samé. Pak bude vše fungovat.
Pokud je nutné dokrmit, dejte pozor na lahvičku. Děti si na ni rychle zvyknou a může snadno dojít k předčasnému nechtěnému odstavení.
Jednoduše řečeno, zkuste víc tlačit na pilu a kojit o stošest 🙂 a k dokrmu přistoupit jen ve chvili nejvyšší nouze.
Důležitá info - množství odsátého mléka nijak neodpovídá množství, které můžete nakojit. Kojení je otázkou chemie, hormonů, vzájemného sladění a znám mnoho maminek, které plně kojí a přesto neodsají téměř nic.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová