Zvýšení tvorby mléka v jednom prsu. Jak toho dosáhnout?

Zodpovězené
19. čer 2020

Dobrý den,

mám 4,5měsíční miminko, které kojím a jednou - dvakrát za den dokrmuji umělým mlékem. Mateřské mléko mu už nestačí. V pravém prsu se mi tvoří viditelně méně mléka.

Může to být tím, že jsem ho jeden čas častěji přikládala na levý prs?

Je možné dosáhnout, aby se tvořilo stejné množství mléka v pravém i v levém prsu?

Jak jinak zvýším množství mléka v jednom prsu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejprve je nutno říci, že je možné kojit jen z jednoho prsu a mléka bude pro miminko dost. Dvojčata se také tak kojí a nemusí být přikrmována. Množství mléka se tovří podle poptávky, čím více jej miminko vypije, tím více se jej vytvoří. Pokud je miminko dokrmované, pak se tvoří mléka méně, protože dávku, která se časem stupňuje dostává miminko odjinud, než od maminky. Vaše tělo (mozek) má tedy pocit, že to, co vytvoří, stačí.
Jak zvýšit tvorbu mléka - kojit, kojit a zase kojit. Co nejčastěji, často střídat prsa při jednom kojení. Začínejte pravým, pak levé a pak opět pravé. Při příštím kojení naopak. Vystřídat můžete i vícekrát.
Zkuste společné spaní a průběžné noční kojení. Na laktaci to má velmi balhodárný vliv. Nepoužívejte dudlík a pokud dokrmujete, zkuste cévkou na prsu, aby si miminko nezvykalo na lahvičku. (viz. www.infookojeni.net).
Není důvod se domnívat, že pro své miminko nevyrobí Vaše tělo dostetek mléka. Zdravá žena dokáže své miminko plně kojit. Není důvod, proč ne.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová