Komplexní opakovaná lázeňská léčba. Měla bych na ni nárok, když už jedno dítě mám?

Zodpovězené
31. kvě 2022

Dobrý den.

od r. 2015 jsme se s mužem snažili o otěhotnění. Když se nedařilo, šel muž na vyšetření, které dopadlo dobře. U mě v r. 2016 byla provedena gynekologická laparoskopie vč. drilingu vaječníků, vše v pořádku. Když jsem ani po tomto zákroku neotěhotněla, dostala jsem lázně - 3 týdny - komplexní lázeňská péče (myslím, že diagnóza zněla primární sterilita). Po lázních opět k otěhotnění nedošlo.

V r. 2017 jsme absolvovali IVF. ET nevyšel, 1. KET - těhotenství, ale samovolný potrat v 9. tt, 2. KET - i přes komplikace v těhotenství jsem donosila a porodila zdravou dceru v r. 2018.

Někdy od roku 2019 jsme nechávali našemu styku volný průběh. Začátkem roku 2020 jsme se začali snažit o druhé dítě, neúspěšně. Navštívila jsem CAR, kde nám zůstalo 1 embryo. KET nevyšel. Absolvovala jsem v CARu 2. IVF - v r. 2020 a 2021 4 transfery bez úspěchu. Před posledním transferem jsem byla na hystereskopii, výsledek opět v pořádku. Proběhl 5. transfer posledního embrya a opět nic. Navštívili jsme jiné CAR a zkusili 3. IVF. Udělali nám genetiku, máme oba s mužem v pořádku. Imunologie v pořádku. Manžel už trochu horší spermiogram. Letos na jaře jsme absolvovali 3. IVF, kdy mi byly odebrány pouze 2 oocyty. Do 5. dne (díky bohu) vydrželo 1 embryo. Teď v červnu 2022 se budu připravovat k transferu. Jedinému a poslednímu.

Můj dotaz zní: Pokud by tento transfer nevyšel, myslíte, že bych měla nárok na komplexní lázeňskou péči opakovanou, když už dítě mám?

Snažíme se 2 roky, počet transferů je obrovský, finančně i psychicky to dalo a dává zabrat. Je mi 36 a muži 39 let. Určitě, v případě, že by červnový transfer nevyšel a modlíme se, aby vyšel, tak bychom určitě chtěli zkusit 4. a poslední IVF. Chceme udělat maximum, ale mám strach, že už ze sebe nevymáčknu více jak 2 vajíčka, a to mi přijde málo.

Tak by mě zajímalo, zda máte zkušenost s nějakou pacientkou, která absolvovala lázně 2x, tedy byly jí 2x schváleny pojišťovnou, nebo co si o tom myslíte.

A kromě Františkových Lázní byste doporučil i nějaké jiné lázně oblíbené u pacientek?

Moc děkuji za Váš čas a budu se těšit na odpověď.

Dobrý den,

lázeňská léčba může být v některých případech léčby neplodnosti přínosná.
Nejsem však revizní lékař a nevím jak je to s opakovanou úhradou lázeňské péče v případě léčby neplodnosti.

Doporučuji prodiskutovat situaci se svým gynekologem, který by měl vystavit doporučení pro lázeňskou péči pro vašeho praktického lékaře, který následně vše řeší.
V případě, že si nebudou jistí ohledně opakované úhrady lázeňské péče, tak doporučuji přímo se obrátit na vaši zdravotní pojišťovnu.

Zkušenost mám pouze s Františkovými Lázněmi.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz