Ztráta menstruace. Co by mohlo být příčinou?

Zodpovězené
11. dub 2024

Dobrý den, pane doktore,

ráda bych se poradila o mém problému s menstruací. Je mi 44 roků a mám 3 děti. Do srpna 2023 jsem měla menstruaci pravidelnou. V září jsem ji již nedostala. Při roční kontrole v měsíci říjnu na gyn. jsem se o tom radila s panem doktorem. Dostala jsem injekci na vyvolání a po týdnu se krvácení opravdu dostavilo. Další měsíce už pak zase nikoliv. Pouze v prosinci jsem měla jeden den malinko takové hnědé "špinění", ale to pak ustalo. V lednu jsem byla opět na vyšetření u svého gyn. Podstoupila jsem krevní rozbor - hladina hormonů v normě, v pořádku, ale měla jsem lehce zvýšenou hladinu hCG. Těhotenství ale je, a bylo, vyloučené. Na ultrazvuku žádné myomy ani cysty. Dostala jsem tedy opět vyvolávací injekci. Po té se mi ale menstruace vůbec nedostavila. Sama přišla až za další více jak měsíc (druhá půlka února). To už bylo standardní silnější krvácení cca 5 dní. Tento měsíc jsem opět bez menstruace. Vzhledem k hladině hormonů bych ještě v přechodu být neměla, tak mne docela trápí otázka - co je špatně? Bála jsem se možného nádoru - vzhledem k té hladině hCG, ale prý to jsou úplně jiné, vyšší, hodnoty, kdyby to měl být nádor, a že má zjištěná hladina hCG mohla být laboratorní chyba...

Prosím, co by mohlo být příčinou?

Jaké bych mohla ještě podstoupit vyšetření?

Ráda bych věděla na čem jsem,. Mám 3 malé děti a ráda bych pro ně byla zdravou maminkou, nechci nic podcenit...

Moc děkuji za Váš názor.

I.

Dobrý den,

v situaci tak, jak ji popisujete, by mohlo být příčinou nepravidelně se dostavující ovulace. Řešením by mohlo být místo injekcí pravidelné užívání tzv. gestagenů v druhé polovině menstruačního cyklu. Cyklus se pak pro Vás může stát pravidelnějším. Stálo by za to probrat tuto možnost se svým gynekologem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz