Lactobacilóza. Je přenosná?

Zodpovězené
9. únor 2023

Dobrý den,

dlouhodobě mě trápily kvasinky, ale před nedávnem mi bylo lékařem sděleno, že mi ve stěrech vyšly Lactobacily a že mám použít výplach Cloginem 2 - 3 dny. Mám za sebou dvě dávky a žádnou úlevu tedy necítím, výtok je spíše hustší. Už jsem z toho kolotoče dost zoufalá. Dočetla jsem se, že pomáhá výplach jedlou sodou v určitém poměru a 2 - 3x týdně.

Je možné, že by to způsobovalo užívání probiotik a prebiotik, které jsem začala užívat hlavně kvůli opakovaným kvasinkovým infekcím, jak orálně tak zaváděcí?

Po čase jsem si ale všimla, že vždy i po podání nějakých přípravků jako Gynocaps se mi stav výrazně zhoršil.

Je prosím lactobacilóza přenosná?

Je povolený pohlavní styk samozřejmě s ochranou? Můžu nakazit partnera?

Bohužel lékař mi žádné věci kolem nevysvětlil a ptát se pořád dokola je mi prostě hloupé. Stav se dlouhodobě nijak nelepší, držím protikvasinkovou dietu, ale nevím, zda je to účinné i na lactobacilózu. Už jsem fakt bezradná a zkouším kde co.

Děkuji za jakoukoliv radu.

Pěkný den.

I.

Dobrý den,

laktobacilóza (pokud vůbec existuje) je extrémně vzácná věc. Za to velmi častá je bakteriální vaginóza (nevykultivovatelná, zjistitelná pouze v mikroskopu, který gynekologové nedělávají). Neumím říct, co Vám je, ale začal bych spíše z tohoto konce...

Laktobacilóza je zcela nepřenosná, nebojte se ani pohlavního styku (ten by Vám od ní spíše mohl pomoci).

Zkusil bych Gynimun rapid čípky a uvidíte - nedivil bych se, kdyby to pomohlo. Pokud byste chtěla podrobněji probrat telefonicky, napište mi do poradny na www.gynimun.cz a domluvíme si čas.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň