Pomnožení gardnerelly po sex. styku. Je to možné?

Zodpovězené
8. dub 2020

Dobrý den,

snažím se otěhotnět a po nechráněném styku se mi objevil bílý vodnatý výtok z pochvy, který za dva dny měl rybí zápach typický pro záněty způsobené gardnerellou. Žádné jiné příznaky zánětu jsem neměla. Gynekoložka mi předepsala Macmiror vag. globule, výtěr nebyl proveden.

Je možné, že by zánět byl vyvolán jen změnou prostředí v pochvě po nechráněném styku?

Celých pět let jsme používali kondomy a tento problém se nikdy neobjevil. Nerada bych, aby se nám tímto snažení o dítě zprotivilo.

Dá se tomu nějak preventivně předejít?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

nechráněný styk skutečně vede (poměrně často) k dočasné nežádoucí změně vaginálního prostředí. Poopravil bych Vás - Váš výtok a rybí zápach skutečně typický (takřka učebnicový) je, ale nejedná se (ještě teď hned) o gardnerellovou vaginitidu (recidivující zánět s biofilmem na sliznici), ale zatím jen o bakteriální vaginózu (přemnožení anaerobních bakterií - např. https://www.wikiskripta.eu/w/Bakteriální_vaginóza). Můžete k němu taky časem dostat zánět močového měchýře.

Prozatím zkuste zavádět 1-2 balení selektivních vaginálních laktobacilů (Gynimun intim protect), pokud to bude mít (aspoň částečný) úspěch, můžete pak dávat dlouhodoběji 1-2 kapsle týdně. Po nějaké době nechráněného styku s tím samým partnerem se stav může stabilizovat.

A neklesejte na mysli! Miminko za to stojí.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň