15měsíční syn je vesměs na mateřském mléku. Jak to řešit?

Zodpovězené
22. led 2024

Dobrý den,

chtěla bych poradit a třeba i uklidnit.

Syn se už od porodnice kojil strašně dobře. Vypil toho tolik, že dokonce i sestřičky nechápaly. V 6 měsících jsme začali s příkrmy, a to jedl opravdu krásně, i 200g masozeleninový příkrm, kašičky, ovocné přesnídávky, vše super.

Kolem 10. m. prostě z ničeho nic přestal. Chtěl se jen kojit. Nechtěl ani křupky, hnedka z příkrmu ho natahovalo, zvracel.

Teď je mu 15 měsíců a stále by se jen kojil. Jídlo naše občas zkusí (tj.1-2 max. 5 lžiček), knedlík třeba max 1/2 knedlíčku s gulášem, ovocné přesnídávky nechce, ovoce do ruky taky ne, křupky vůbec, z rohlíků vždy jen odkousne - zalepímse mu na patře a už ho natahuje. Má stále 6 zubů (2 dole a 4 nahoře), zeleninu do ruky taky vůbec, kaše přestal jíst, max. 10 lžiček nějaké neslazené, a prostě mlíko od mamky je nejlepší.

Jinak je zdravý, prospívá, řekla bych je ukázkový, co se týče tabulek (v 15 měsících má 78,5 cm a 11 kg).

Nevím, jestli to mám řešit nebo prostě potřebuje svůj čas a začne z ničeho nic jíst.

Syn je mé 3. dítě, předchozí děti nikdy nebyly jedlíci, ale až takové nebyly. 🙈

Děkuji za radu.

Dobrý den,

pokud syn prospívá, pravděpodobně v tomto věku není nutné panikařit. Je normální, že děti v tomto období získávají na věci svůj názor a někdy se to může projevit právě ve vybíravosti v jídle.

Kojení nabízejte/dovolte až po běžném naservírovaném jídle. Pokud bude čerstvě (i hodinu) po kojení, množství snězeného jídla bude pochopitelně menší. Je vhodné držet mezi jídly rozestupy, které se týkají nejen kojení (obzvlášť drobná „ucucnutí“ při nevoli dítěte), ale i ovoce, křupek, rohlíku a podobně. Všechno, co jde do pusy v průběhu dne může mít u některých dětí významný negativní vliv na apetit při hlavních jídlech.

Nabízejte a nenechte se odradit. I když vám u jídla sní jen pár lžiček/párkrát si kousne, tak to nevzdávejte. Někdy děti čím víc jsou nuceny nebo „intenzivně pozitivně motivovány“ (což je ve svém důsledku podobná věc), se pak „sekají“ už při vidině servírovaného jídla. Někdy je opravdu výhodné je nechat být a všímat si vlastního talíře. Ale znova opakuji, servírovat jídlo 5x denně u stolu a servírovat různá jídla a potraviny (i když dítě ani neochutná), protože bez tohoto kroku se repertoár zkrátka nikdy nerozšíří.

Pokud má dítě obtíže se některých textur nebo jídel dotknout, zkuste vzít ke stolu různé vidličky nebo dětská napichovátka. Ty mohou dobře dítěti posloužit ke zkoumaní textur bez přímého kontaktu. Navíc bude dítě dobře trénovat jemnou motoriku napichováním.

Pokud dítě dobře prosívá a je schopno zpracovat i tužší texturu jídla, tak věřím, že se množství jídla a rozmanitost s věkem bude zlepšovat. Pokud by se tak nestalo nebo se jídelníček dále zužoval, bylo by vhodné se na situaci podívat podrobněji.

Držím palce!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz