3letý nejedlík. Jak to řešit, když syn skoro nejí?

Zodpovězené
27. únor 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. jak řešit to, že syn skoro nejí. Má pár vybraných jídel polévka (jen vývar), rohlík (suchý, namazány nesní), párek (snažím se kupovat s co nejvíce procenty masa), řízek, občas brambory, jablko, ale vše jen pár kousků a dost. Jeho váha ve 3 letech je 11,5 kg a 90 cm . Začalo to cca v 1 roce. Během té doby jsme byli u Dr., brala mu krev, ale nic se nezjistilo. Prý ho to přejde.... no, nepřešlo. 🙈

Děkuji za radu.

Dobrý den,

bohužel takových dětí mám v ordinaci velké množství. Pokud obtíže začali kolem roku, je zde velké množství možných příčin.

Ve výčtu potravin nezmiňujete mléko. Pokud jej dítě stále pije, může to být jeden z důvodů nízkého apetitu. Na druhou stranu při současné váze by nebylo vhodné ubírat jakýkoliv kalorický příjem.

Pokud dítě jí jen málo při jednotce jídla, z mé zkušenosti to může vést k nabízení dalších jídle v průběhu celého dne. Zkuste mu nepodávat jídlo mimo určenou dobu, tedy mimo jídlo je kuchyň „uzavřená“. Když za Vámi půl hodiny po obědě přijde, že má hlad (což ano, pravděpodobně má hlad po pár soustech řízku), zkuste mu odvést pozornost a počkat alespoň 2 hodiny. Pak mu dejte svačinu, klidně rohlík spolu s dalšími potravinami (ideálně se zdrojem bílkovin a ovoce a zeleninu). Zkuste například nastrouhat tvrdý sýr nebo koupit šunku v celku a nakrájet z ní kostičky. Pokud dítě odmítá konkrétní potravinu v nějaké podobě, zkoušejte to v jiné, zas a znovu. Mozek potřebuje potravinu ochutnat 10x, než se rozhodne, jestli mu chutná nebo ne (komu napoprvé chutnala oliva nebo pivo? 😇)

Do jídla ho nenuťte. To nikam nepovede. Pokud máte pocit, že na to nestačíte, vyhledejte odbornou pomoc.

Hodně štěstí a pevné nervy!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz