Dcerka ve školce nejí. Jak to řešit?

Zodpovězené
13. lis 2022

Dobrý den,

moje skoro 4letá dcera přestala ve školce jíst. Doma normálně něco sní, ale ve školce celý den bez jídla. Už nevím, co s ní. Když se jí zeptám, proč nepapá, řekne, že tam papat nebude...jiný důvod není. Každý den slibuje, že tam jíst bude, ale když si ji vyzvednu, tak učitelka, že nejedla nic, jen se vždy napije trochu mléka.

Nevím, jak to řešit, jsem z toho zoufalá. Snažím se na ni v klidu i někdy už jsem na ni zakřičela. Není to možné, aby prostě nejedla.

Máte s tím nějakou zkušenost?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud dříve ve školce normálně jedla, může být důvodem náhlého odmítání negativní zkušenost. Tedy nátlak ze strany personálu, posměch od ostatních dětí, opaření, kousnutí se do tváře, bolest bříška a podobně.

V případě, že to ani předtím nebylo příliš úspěšné, tak bych se nejprve zaměřila na jídlo doma. Pokud dítě doma jí jen specifické potraviny/jídla, navykne si na jejich „správnou“ podobu. Poté ve školce nebo někde jinde bojkotují jídlo, protože nevypadá/nechutná správně.

Základní intervencí je ve školce požádat personál, ať do jídla v žádném případě nenutí ani nepobízejí. Dále požádejte, zda-li by bylo možné jednotlivé komponenty servírovat odděleně. Tedy omáčku, maso/zeleninu a přílohu nemíchat. Je větší šance, že pak dítě sní alespoň jednu část. To samé platí i o svačinách. V tomto věku, pokud se preferované jídlo „ušpiní“ od nepreferovaného, nejčastěji vede ke kompletnímu odmítnutí.

Pokud bude situace pokračovat, tak doporučuji se domluvit na nošení vlastního jídla. Není možné, aby dítě celý den nejedlo. V opačném případě to bude vést k prohlubování obtíží, které se pak mohou více projevovat i doma.

Držím palce a přeji hezký den.

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz