Plně kojené roční dítě. Co dělat?

Zodpovězené
21. říj 2022

Dobrý den,

dcera, 13 měsíců, odmítá jakékoli příkrmy, takže je stále plně kojená. Většinou, když jídlo nabízím, ani neotevře pusu nebo si jídlo vezme a následně vyplivne. Odmítá i UM.

Nutno podotknout, že když jsme začaly s příkrmy, v 6 měsících snědla bez problémů i skleničku ovocné nebo zeleninové přesnídávky a problém nastal, až když začaly růst zuby někdy kolem 8 měsíců.

Nevím už, co s ní. Jsem z toho neustálého nabízení bez úspěchu a kojení co hodina někdy i po 30 minutách již zoufalá.

Děkuji

Dobrý den,

hlavně to nevzdávejte! Ve 13 měsících už bych se odklonila od klasických příkrmů na lžičku, protože v tomto období už děti chtějí dělat vše samostatně. Tedy spíše začněte nabízet jídlo formou kusů jídla k samostatnému jídlu. Zkuste se podívat na způsob servírování metodou BLW (https://blwkrokzakrokem.cz) a vyzkoušejte ten začáteční způsob (tedy podávání od 6 měsíců). Pokud si ze začátku s jídlem bude jen hrát a nic pořádně nesní, i tak ji nenuťte jídlo jíst ani ochutnávat! Právě nátlak bývá hlavním spouštěčem odmítání a vzteku již při přiblížení k židličce.

Dále servírujte jídlo 5x denně. Ráno před kojením vždy nabídněte nejprve pevnou stravu. Opět, i když nebude jíst, trénujte režim. Jídla dávejte jen málo, ať zbytečně nemáte nepořádek doma, pokud většina skončí na zemi. Vždy můžete přidat.

Pokud dětem něco nejde, nebaví je to nebo je jim to nepříjemné, tak danou činnost nebudou chtít dělat! Proto je pro dceru pravděpodobně příjemnější se s Vámi pomazlit a u toho se napít. Častým kojením také ukájí hlad pravidelně a nemá tedy ten správný apetit, když přijde na pevnou stravu.

Poslední radou je, zkuste si vzít odpoledne volno a dceru nechat s tatínkem nebo babičkou. Pokud příjem bude delší dobu (třeba po třetím pokusu odloučeného pokusu – alespoň 5 hodin ) neúspěšný, poté by bylo vhodné se případně na situaci podívat více podrobně.

Hodně štěstí!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz