Problém s jídlem u syna, 2 roky. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
7. dub 2024

Dobrý den,

chtěla bych prosím poradit, co mám dělat, už jsem v koncích.

Syn má 2 roky, od 6. týdne narození na UM, po půl roce jsme zkoušeli dávat přesnídávky, skleničkové jídlo a vše, co šlo, tak minimálně ochutnal. Do minulého léta zkoušel vše, na co přišel, ale hlavní bylo mléko. Pak se to zlomilo a přestal ochutnávat. Doposud jedl pár jídel, hlavně omáčky a polévky (rozmixované-rozmačkané), ale teď mi nechce nic, velké kusy se mu navalují a dál už nejí. Dostanu do něj maximálně mléko, přesnídávky z kapsičky (sám netahá, nedrží, musím mačkat a držet), krupicové kaše s ovocem z dm a vše do flašky, jogurty a i ty občas musím dát do flašky, aby vůbec něco do sebe dal.

Největší 2 problémy:
Nechce jíst sám, když mu dám lžičku, vidličku, šoupne ji zpátky mně, i když ji mám také, a nebo sedí a čeká, ale sám ne. To radši bude hlady a pak, když ho tedy nechám, přinese po chvilce flašku, že chce mléko a vztek a pláč.

A druhý velký problém - nevím, čím to je nebo proč, ale ať je to cokoliv vejce, banán, nějaké jídlo, jen to ucítí a nakopává ho to, jak kdyby měl zvracet a vše odmítá a já už prostě nevím, jak dál.

Jinak váží necelých 15 kg bez pár gramů. Sladké jí minimálně, jednou za čas gumové medvídky nebo kukuřičné hvězdičky.

Prosím o radu.

Děkuji

Dobrý den,

zní to jako komplikovaná situace. Neochota ochutnávat nová jídla a samostatné jezení by mě tolik netrápilo, ale čichová senzitivita může znamenat širší senzorické obtíže, které pak mají významný negativní vliv na toleranci jídla a jezení obecně.

Pokud má situace spíš zhoršující tendenci, už bych moc dlouho nečekala, protože čím je dítě mladší, tím je proces řešení jednodušší a krátkodobější. V tuto chvíli bych doporučovala bych vyhledat odborníka, který se věnuje senzorické integraci nebo se objednat přímo k nám do Školy papání.

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz