Jak podat žádost o placení alimentů soudně?

Zodpovězené
23. lis 2021

Dobrý den,

mohu vědět, jak se podává žádost o alimenty, když přítel je v insolvenci a do insolvence si dal pouze dceru s prvního vztahu, na kterou dlužil nějaké měsíce, a to se mu teď strhává z insolvence, jenže na syna byla ústní domluva, že bude platit 4 tisíce Kč, což teď už po dobu insolvence nemá, tak posílá 2-3 tisíce Kč. Měsíčně prostě tolik, kolik zrovna může....

Chci se zeptat ,jak má podat žádost, aby mu soud uložil, kolik má bývalé přítelkyni od syna posílat...protože mně to přijde strašně moc na kluka, který má 9 let a jeho maminka do práce nepůjde a místo toho je jen sociálních dávkách.

Děkuji

Dobrý den,

pokud mezi rodiči proběhla pouze ústní dohoda na placení výživného pro syna, tak otec nemá povinnost výživné hradit vůbec, jelikož písemná ani ústní dohoda mezi rodiči není soudně vymahatelná a na jejím základě není možné podat trestní oznámení ani zahájit exekuční vymáhání výživného. V tuto chvíli bychom doporučili podat žádost o stanovení alimentů soudem (jak bylo uvedeno ve Vašem dotazu). Zde přikládáme odkaz se vzorem pro podání návrhu: https://www.vasevyzivne.cz/navrh-na-urceni-pece/.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441