Časté močení po porodu. Dá se s tím něco dělat?

Zodpovězené
1. lis 2019

Dobrý den,

poslední dobou pozoruji problémy s častějším močením než před porodem (rodila jsem před rokem). Je mi 33 let a nikdy předtím jsem netrpěla na záněty močových cest. Často mám nutkání, i když piji naprosto minimálně (například před spaním a v noci). Občas chodím močit každých 30 minut.

Při močení mě nic nepálí. Myslíte, že se i přesto jedná o zánět?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o zánět močových cest se teoreticky jednat může, tento problém lze diagnostikovat vyšetřením moči, které by mělo být lehce dostupné přes praktického lékaře. Pokud se zánět potvrdí, je vhodné ho primárně přeléčit antibiotiky, poté lze preventivně zavést režimová opatření - pravidelné intervaly mezi mikcí, dostatek tekutin, který je rozložený do celého dne, lze také užívat i některé doplňky stravy, lze zmínit např. brusinky, Urinal akut atd.
Pokud se zánět močových cest nepotvrdí, pak je nutné absolvovat podrobnější urologické vyšetření, zda se nejedná o urgentní močení, které by mohlo vzniknout jako reakce těla i na normální fyziologický porod. Tento problém má obvykle velmi úspěšné řešení pomocí medikace, kterou však musí předepsat lékař specialista.

Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog