Aniball a hlavička nízko plus šicí bylinky. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
4. srp 2021

Dobrý den,

právě začínám 37. tt mého druhého těhotenství a ráda bych se Vás zeptala na více otázek.

První se týká použití Aniballu v případě nízko položené hlavičky miminka. Miminko je opravdu nízko, pohyby cítím velmi dole, na každé kontrole lékařka vždy zmiňuje, že je miminko natlačeno hodně nízko. Nečiní mi to žádné problémy, ale mám pocit, že když si sáhnu do pochvy, přes její stěnu nahmatám hlavičku. To mě trochu znepokojuje v souvislosti s tím, že jsem, stejně jako u prvního těhotenství, měla v plánu používat Aniball. Mám teď ale obavy s tím začít.

Je možné tímto cvičením nějak miminku ublížit? Aby mu balónek v pochvě třeba nějak neutlačoval tu hlavičku?

Je vhodné v tomto případě Aniball používat či raději ne?

S tím se váže i moje další otázka. To, že je miminko nízko, mi lékaři sdělují při každé prohlídce už od screeningu ve 20. tt. Tehdy se lékařka možná i trochu podivovala, že je miminko úplně napresováno v pánvi. Od té doby se nic nezměnilo, pokaždé lékařka (bylo jich více různých) při kontrole zmiňuje, že se miminko opravdu hodně tlačí dolů. Tento stav tedy trvá většinu těhotenství, není to jen teď na konci.
Zároveň mám po celou dobu kleslé bříško, což je fajn, nemám třeba vůbec problém s ohýbáním, atd., ale zajímalo by mě, zda to nemůže značit nějaký problém, který by se mohl projevit třeba při porodu.

Nebo je to běžná věc, jen třeba ne tak častá?

Poslední moje otázka se týká použití šicích bylinek v porodnici. Mám je s sebou nachystané, ale nejsem si jistá, v jakém případě je použít.

Při jakém rozsahu poranění je lepší už šití a co ještě zvládnou bylinky?

Předpokládám, že je velká pravděpodobnost, že v porodnici narazím na někoho, kdo o bylinkách vůbec neslyšel a budou na mě koukat jako na blázna, pokud bych odmítla šití a chtěla případné poranění léčit bylinkami. Takže to patrně na místě nebude možné s nikým konzultovat, proto bych ráda dopředu věděla, podle čeho se rozhodovat, zda ještě volit bylinky nebo už šití.

Předem moc děkuji za odpovědi!

Přeji hezký den.

Dobrý den,

ve Vašem případě bych Aniball doporučila až od ukončeného 38. týdne, do té doby si můžete připravovat svou hráz olejovou masáží, a od 38. týdne zkusit i velmi příjemnou bylinnou napářku. Směsi k napářce si můžete sama namíchat nebo zakoupit přes www.steamy.cz.

Pokud je miminko nízko, můžete si zavinovat bříško do šátku, odlehčíte si tak těhotné bříško a nebudete pociťovat tolik nepříjemný tlak. Odpočívejte častěji v kolenoprsní poloze, opět si odlehčíte pánev. U samotného porodu, takto nízko vstouplá hlavička už nečiní žádný problém.

Co se týče Vašeho dotazu ohledně šicích bylin, je ideální se zeptat přímo v porodnici, zda s nimi mají zkušenost. Šicí bylinky jsou vhodné na menší poranění, v případě většího poranění nemusí dojít k ideálnímu srůstu natržené tkáně, proto by byla určitě vhodná konzultace Vašeho poranění.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová