Samopřisátí po porodu. Jak by mělo správně proběhnout?

Zodpovězené
6. únor 2019

Dobrý den,

ráda bych po porodu samopřisátí, nejsem si však jistá, jak přesně to praktikovat. Jakmile miminko porodím, kam přesně mi ho mají dát? Chápu správně, že ne přímo na prso nebo dokonce k bradavce, ale někam na břicho, hlavičkou pod prsa a miminko se postupně samo "k bradavce doplazí"? U minulého porodu se sice sama dcera ještě na sále přisála, ale dali mi jí už rovnou na prso vedle bradavky.

Děkuji!

Dobrý den,

je dobré, abyste po porodu neměla na sobě košili a miminko si položila vertikálně na svou hruď, pod prsy, tak aby mělo hlavičku blízko prsou, aby jej cítilo a vidělo. Děti mají vrozené schopnosti k tomu, aby se skutečně samopřisály, potřebují k tomu čas, tělo matky, přístup k prsu. Nesmí se otírat miminku ručky, protože vůně plodové vody, kterou mají na svých ručičkách, je vede k prsu, to voní stejně jako plodová voda. Proto si děti téměř vždy strkají pěstičku do pusinky, aby se vydaly správným směrem. Někdy se přisají během pár minut, jindy zase potřebují dělší adaptaci, odpočinek a poté se začnou plazit a hledat prs matky. Je to jejich odměna, proto není vhodné jim do tohoto procesu zasahovat a řízeně je k prsu přiložit. Pokud se přisají samy, přisají se správně, což je základ pro úspěšné kojení. Když je přikládá zdravotník, učí se tak špatným návykům.

Těšte se na tyto nezapomenutelné chvíle.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová