Agresivní partner. Co dělat?

Zodpovězené
22. kvě 2023

Dobrý den,

prosím o radu. Bohužel jsem se spletla a partner, s nímž čekám za 10 dní dítě, byl v době našeho soužití ke mně agresivní. Myslela jsem si, že je to jen nějaký psychický zkrat,a že se to nebude opakovat. Bohužel v 5. měsíci těhotenství jsem jej musela nechat vykázat policií. Má zákaz mě kontaktovat.

Na potrat jsem již jít nemohla, celou věc zřejmě nechápe a myslí si, že kvůli dítěti mu odpouštím, jenže já již mám z předchozího partnerství 2 malé děti a nemohu ještě další vychovávat v prostředí, kde partner bije svou partnerku, vyhrožuje jí zabitím a vzteky v amoku ničí nábytek a vybavení bytu. Ve strachu, že mě přijede někdy zmlátit za to, že mu nedám dítě, jsem s ním byla udělat zápis o otcovství - na to bohužel má právo, a bohužel jsem odsouhlasila, že příjmení bude nést po otci.

Nyní ho čeká soud. Pravděpodobně dostane podmínku, jenže já potřebuji vyřídit další věci jako rodný list, až se dítě narodí. Soud byl naplánován na stejný termín jako porod, čili jsem soud požádala o odročení na jindy, jelikož porod prostě odsunout nemůžu. Zpětně jsem se rozhodla, že dítě bude mít příjmení po matce (již takhle jsem psychicky zdrcená, jak je možné, že se vůbec může člověk chovat k ženě, o které tvrdí, že ji miluje).
Nevím ale, jak změnit zápis, když má zákaz mě kontaktovat. Nicméně dál budu muset řešit svěření do péče a alimenty.

Nebo vůbec neuvádět do rodného listu? To už asi změnit nelze, že?

Zápis o otcovství se uskutečnil v době, kdy měl zákaz přiblížení, ale na mou prosbu se dostavil na matriku.

Může se zápis požadovat za neplatný?

Co mám dělat, když ho neuvedu do rodného listu? Budu žít ve strachu, že mě jednou přijede zabít?

Nebo doufat, že v budoucnu nebude agresivní k dítěti? Doufat, že nebude chtít dítě vidět?

Stačí, že budu vychovávat jeho dítě. Jako matka samoživitelka tří dětí toho budu mít až nad hlavu, a ještě k tomu všemu se budu bát o zdraví a životy nás všech.

No, jsem docela na nervy. Nevím, které rozhodnutí je správné. Vše se navíc nejspíš pěkně protáhne, jelikož to bude muset být soudní cestou, takže ho navíc budu muset potkávat u soudu, ale popravdě bych ho nejradši už nikdy v životě neviděla.

Poraďte, prosím...

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Popisujete nám svoji situaci, kdy jste těhotná. Otec dítěte se k Vám choval agresivně, on má nyní zákaz Vás kontaktovat a čeká ho soud.

Mrzí nás, že toto prožíváte. Je dobře, že pro sebe hledáte pomoc.
Ptáte se nás, jak to bude dál s rodným listem dítěte. Protože jste spolu s otcem dítěte již na matrice učinili souhlasné prohlášení o otcovství a také o příjmení dítěte, nyní již jen po narození dítěte rodný list vyzvednete. To můžete udělat sama, bez otce. Na matrice už od vás teď mají všechny potřebné údaje, takže rodný list na základě těchto údajů vystaví.
V této fázi už není nic moc možné měnit - nelze ani vymazat jméno otce, ani změnit příjmení. Zápis nelze považovat za neplatný.

Pokud byste v budoucnu chtěla měnit příjmení, musela byste se obrátit opět na matriku podle trvalého pobytu dítěte. Lze to udělat až po narození dítěte. Potřebujete k tomu rodný list dítěte a souhlas druhého rodiče. Podrobné informace o tomto procesu naleznete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zme...

Pokud byste chtěla, aby otec dítěte nebyl v rodném listě uveden, musela byste podat na soud návrh na popření otcovství. V tom případě by soud zřejmě nařídil testy otcovství, které by otcovství prokázaly, nebo popřely.

Chápeme, že máte z otce dítěte obavu. Jste v nejistotě, co se bude dít dál.
Za prvé, je možné, abyste požádala soud o to, abyste se u soudního jednání ve věci násilného chování s otcem dítěte nemusela setkat. Je potřeba to odůvodnit. Vy svoje důvody máte, už jste nám je popsala. Takto je lze popsat i soudu.

Nevíme, jak soud rozhodne ve věci výživného, péče a styku s dítětem. Soud vždy sleduje zájem dítěte. Opět zde můžete žádat o to, aby byl styk otce s dítětem omezen nebo aby třeba probíhal za asistence třetí osoby.

Vnímáme, že je toho na Vás opravdu moc. Máte někoho, kdo Vám ve Vaší situaci pomáhá? Někoho blízkého nebo organizaci, na kterou se můžete obracet? Pokud byste měla zájem, jsme tu pro Vás i nadále. Můžete nás kontaktovat na poradna@napocatku.cz nebo na tel. čísle 774 440 821, případně na chatu. Všechny kontakty najdete zde: https://napocatku.cz/poradna/

Chceme Vás podpořit v tom, abyste se v tomto náročném období pokusila myslet co nejvíce na sebe, zkoušela co nejvíce hledat věci, které Vám dodají sílu. I maličkosti se počítají. Čeká Vás porod, budete potřebovat hodně sil.

Přejeme Vám vše dobré a myslíme na Vás.

Poradna Na počátku


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Eva Grünwaldová
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz