Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Co po ukončení rodičovské? Co dělat, abych nezůstala úplně bez prostředků?

Zodpovězené
15. bře 2021

Dobrý den,

zhruba za rok mi končí rodičovská dovolená a teoreticky bych měla nastoupit zpátky do práce, ale vím, že ihned dostanu výpověď. Otěhotněla jsem neplánovaně 3 měsíce po nástupu do práce, a protože mi bylo velmi zlem byla jsem hned doma.

Budu mít nárok na nějaké odstupné? Nebo alespoň na podporu v nezaměstnanosti?

Práci si budu hledat s předstihem, ale nevím, jestli seženu školku, a pokud syn bude stále pozadu s vývojem, tak s ním budu muset zůstat doma. Není na tom tak vážně, aby dostal invalidní důchod nebo jak se tomu u dětí říká.

Prosím poraďte, co mám dělat, abych nezůstala úplně bez prostředků?

Manžel má slušnou výplatu, takže na dávky nedosáhneme, ale zase to není tolik, aby jsme s tím v klidu vyžili.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám, za Váš dotaz. Píšete, že Vám přibližně za rok končí rodičovská dovolená. Ptáte se, zda budete mít nárok na odstupné a podporu v nezaměstnanosti.

Na odstupné budete mít nárok v případě, že výpověď dostanete z určitých konkrétních důvodů, kterými jsou:
Organizační změny - zaměstnavatel nebo jeho část (např. pobočka) se ruší nebo se zaměstnavatel nebo jeho část (např. pobočka) přemísťuje.
Nadbytečnost (zaměstnavatel snižuje stavy).
Pokud zaměstnanec není schopen práci vykonávat kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání.

Pokud tedy skutečně dostanete výpověď, je dobré pohlídat si, jaké důvody jsou v ní uvedené. Na odstupné sice budete mít nárok i pokud by např. důvod organizačních změn nebo nadbytečnosti ve výpovědi uveden nebyl, ale je potom složitější tuto skutečnost dokládat.
Protože Váš pracovní poměr trvá déle než dva roky, budete mít nárok na odstupné ve výši tří průměrných platů.

Po uplynutí výpovědní doby a doby, za kterou máte odstupné, budete mít nárok také na podporu v nezaměstnanosti. I z hlediska posuzování výše podpory v nezaměstnanosti je dobré pohlídat si, aby byly důvody výpovědi dobře popsané. Při výpovědi kvůli organizačním změnám, je podpora v nezaměstnanosti vyšší než z jiných důvodů.
Na Úřad práce je ale dobré se zaevidovat hned další den po ukončení pracovního poměru, aby Vám nevznikla přetržka v platbě za zdravotní pojištění.

Ptala jste se také, co dělat, abyste nezůstala bez prostředků, pokud budete muset se synem zůstat déle doma. Odstupné a podpora v nezaměstnanosti by Vám na nějakou dobu mohla pomoci s výdaji. Další možností, která nás napadla, je požádat si o změnu výplaty rodičovského příspěvku. Je možné protáhnout dobu vyplácení až do čtyř let věku dítěte. Rodičovský příspěvek by se Vám tedy snížil, ale byl by Vám vyplácen déle. Můžete zvážit, zda by pro Vás toto řešení bylo pomocí.

Pokud by Váš syn potřeboval zvýšenou péči a nemohl by být z tohoto důvodu přijat do školky (a Vy docházet do zaměstnání), je možné zkusit na Úřadu práce požádat o příspěvek na péči. Podrobnosti ohledně tohoto příspěvku najdete na stránkách Úřadu práce.

Doufáme, že Vám tyto informace pomohou. Pokud byste se potřebovala na cokoli doptat, můžete se na nás opět obrátit.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině hodně zdraví a vše dobré do dalších dnů.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz