Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kdo a jak mi bude vyplácet nemocenskou?

Zodpovězené
23. čer 2021

Dobrý den,

potřebuji poradit s pobíráním mateř.dovolené a rodič.příspěvku. do budoucna. Nyní pobírám RP a to do dubna 2022. Předtím jsem byla zaměstnaná a mateřskou dovolenou jsem probírala od zaměstnavatele. Poměr mi však v průběhu pobírání RP skončil. Nyní se snažíme opět o dalšího potomka. Jelikož mám za sebou předčasný porod a dva potraty, určitě bych měla jít při druhém těhotenství na nemocenskou hned od počátku.

Teď mi jde o to, když jsem teď na RP a otěhotním, nechám si RP zvednout a během dalších měsíců RP na první dceru vyčerpám, kdo mi bude nemocenskou při těhotenství vyplácet?

Bude mi vůbec vyplácena? Jak postupovat, kam jít žádat apod.?

Děkuji moc za rady a zkušenosti.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Vaši otázku. Ptáte se, zda budete mít nárok na nemocenskou a kde o ni žádat. Jestli tomu dobře rozumíme, nyní nejste zaměstnaná. Váš pracovní poměr skončil v době pobírání RP. V takovém případě Vám nárok na nemocenskou nevznikne.

Tento nárok by Vám vznikl za předpokladu, že byste byla účastna na nemocenském pojištění (tedy v zaměstnaneckém poměru nebo byste podnikala a odváděla pojistné) nebo byste byla v ochranné lhůtě. Z Vaší situace vyplývá, že tyto podmínky nesplňujete.

Pokud Vám již skončil pracovní poměr a dosud nejste těhotná, nebudete splňovat ani podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Narozením dalšího dítěte Vám ale opět vzniká nárok na RP.

Přejeme vše dobré celé Vaší rodině.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz