Nárok na PPM. Budu mít?

Zodpovězené
26. čer 2023

Dobrý den,

byla jsem 4 roky na mateřské dovolené. Z mateřské dovolené jsem rovnou nastoupila v práci na PN. Nyni jsem tedy 8 měsíců na PN.

Jak mám postupovat dále?

Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Děkuji

Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Píšete, že jste byla 4 roky na mateřské dovolené. Poté jste nastoupila do pracovní neschopnosti, v níž jste 8 měsíců.
Ptáte se nás, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Předpokládáme tedy, že jste těhotná.

Rádi bychom ještě než odpovíme na Váš dotaz, vyjasnili 2 základní pojmy, protože to souvisí s naší odpovědí.

  • rodičovský příspěvek - dávka státní sociální podpory, kterou žena může pobírat až do 4 let věku dítěte.
  • rodičovská dovolená - je doba, kterou poskytuje zaměstnavatel zaměstnankyni, která se stará o dítě, maximálně do 3 let věku dítěte (pokud má smlouvu na dobu neurčitou). Po tuto dobu je zaměstnavatel povinen držet zaměstnankyni místo.

Pokud chce zaměstnankyně zůstat doma, může se na tom domluvit se zaměstnavatelem. Ten jí pak může držet místo i déle než 3 roky, ale musí s tím souhlasit (není to jeho povinnost). Většinou si pak zaměstnankyně bere na poslední, čtvrtý rok neplacené volno. To byl zřejmě Váš případ.

Pro splnění nároku na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky – musí být splněny obě podmínky současně:
1. Byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna.
Do doby 270 dnů se počítá i doba na rodičovské dovolené, doba neplaceného volna, i pracovní neschopnost za trvání pracovního poměru. Tuto podmínku tedy splňujete.

2. Byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) nemocensky pojištěna – tzn. zaměstnána nebo v ochranné lhůtě.

Pokud Váš pracovní poměr stále trvá, splňujete i tuto podmínku. I pokud by Váš pracovní poměr během pracovní neschopnosti zanikl, byla byste ještě jako těhotná ve 180 denní ochranné lhůtě.
Nepíšete, kdy máte termín porodu. Pokud Vám ochranná lhůta vyjde až do termínu nástupu na PPM, splníte tím i druhou podmínku.

Žádost o PPM si necháte potvrdit Vaším gynekologem a potvrzenou žádost pak odnesete zaměstnavateli, který ji předá příslušné pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení.
V případě, že by Váš pracovní poměr už netrval, odnesete gynekologem potvrzenou žádost bývalému zaměstnavateli.

Pokud byste potřebovala některé informace o Vaší situaci doplnit nebo něco dalšího od nás upřesnit, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku:
https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz