Navázání mateřské dovolené na rodičovskou dovolenou. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
30. říj 2023

Dobrý den,

v únoru 2022 se mi narodilo první dítě, na které nyní pobírám rodičovský příspěvek. Pobírání tohoto příspěvku mám až do února 2025, tedy do jeho tří let. Nyní jsem opět těhotná. Protože mám v práci stále smlouvu na dobu neurčitou, počítám s tím, že 20.12. nastupuji opět na mateřskou dovolenou. A nyní mám dva dotazy:

1. Musím při přechodu na mateřskou dovolenou oznámit ÚP ukončení rodičáku? Popř. jak dlouho dopředu, a stačí telefonicky?

2. Když budu pobírat rodičovský příspěvek do 19.12. a od 20.12. budu mít už PPM, bude se rodičovský příspěvek za měsíc prosinec nějak krátit? Popř. jak?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

V případě že budete nastupovat na druhou mateřskou dříve, než dočerpáte rodičovský příspěvek, a nestačila byste tedy vyčerpat celých 300 000 Kč rodičovského příspěvku, o jeho celou výši nepřijdete. V současné chvíli máte dvě možnosti.

První možností je si již v době těhotenství změnit výši čerpané částky a vybrat tak „rychleji“ celý obnos v rámci rodičovského příspěvku na základě doloženého denního vyměřovacího základu (DVZ). O změnu výše vyplácení rodičovského příspěvku je potřeba zažádat skrze formulář Úřadu práce ČR zde: https://www.mpsv.cz/-/volba-vyse-rodicovskeho-p... Tuto změnu výše výplaty rodičovského příspěvku lze provést jednou za 3 měsíce.

Druhou možností je pro Vás jednorázová výplata této dávky. Podmínkou zde je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího (nejmladšího) dítěte stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou, což je ve Vašem případě splněno. Rodič po narození nejmladšího dítěte musí na příslušný Úřad práce ČR ohlásit skutečnost, že došlo k narození dalšího (nejmladšího) dítěte do rodiny prostřednictvím formuláře o hlášení změn: https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1 V případě splnění těchto podmínek je realizována jednorázová výplata nevyčerpané částky rodičovského příspěvku na starší dítě.

Nástup na mateřskou Úřadu práce ČR nestačí oznámit telefonicky, je potřeba oznámit tuto skutečnost prostřednictvím příslušného formuláře do 8 dnů (tedy nejpozději 28.12.) zde: https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1

Co se týká rodičovského příspěvku za měsíc prosinec, tak Vám bude náležet, pouze bude-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V takovém případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou.

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Přejeme klidné dny

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz