Nemocenská. Lze nějak prodloužit podpůrčí dobu?

Zodpovězené
2. zář 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Jsem na nemocenské a 18.10. mi má brzy končit podpůrčí doba.

Lze ji nějak prodloužit? A musím sama nebo u lékaře?

A mohl by to vystavit gynekolog, a nebo musí obvodní, u kterého mám celou dobu nemocenskou?

Jsem těhotná, mám rodit 4.1. 2023 a od 1.1. 2022 jsem nezaměstnaná, skončila mi smlouva. Přítel je v insolvenci.

Zároveň se chci zeptat, jak se počítá právo na podporu v nezaměstnanosti, když jsem byla od 1.4. 2021 do 31.12. 21 zaměstnána na HPP, odváděla nemocenskou a předtím od 6.1. 2021 do 1.4. 2021 zaměstnána na DPČ s tím, že jsem byla na Úřadu práce.

Je možný nějaký nárok na podporu?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za to, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se, jaké máte další možnosti v situaci, kdy Vám brzy končí podpůrčí doba nemocenského.
Z Vašeho dotazu není patrné, jak dlouho již jste v pracovní neschopnosti. Předpokládáme, že 18.10. uplyne 380 dní od začátku Vaší pracovní neschopnosti.

Podpůrčí doba výplaty nemocenského je jedna, nezáleží tedy na tom, zda je na základě neschopenky od obvodního lékaře nebo gynekologa.

Váš ošetřující lékař, který vydal neschopenku, by měl spolu s lékařem orgánu nemocenského pojištění nejméně 30 dnů před koncem podpůrčí doby zhodnotit Váš zdravotní stav a to, zda jste/nejste práce schopná. Výsledkem mohou být 3 možnosti:
1. Lze očekávat, že před koncem podpůrčí doby znovu budete práce schopná.
V tomto případě Vám lékař neschopenku ukončí.
2. Existuje předpoklad, že nabydete pracovní schopnost krátce po skončení podpůrčí doby.
V takovém případě můžete požádat na OSSZ o "výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby". Žádost se podává na speciálním formuláři https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/... k příslušné OSSZ podle sídla Vašeho zaměstnavatele (pokud má zaměstnavatel mzdovou účtárnu, tak podle sídla mzdové účtárny). Lékař posudkové služby pak posoudí, jestli splňujete zákonné důvody pro prodloužení nemocenské. V případě, že ano, OSSZ v rozhodnutí uvede dobu vyplácení nemocenského po skončení podpůrčí doby (maximálně 350 kalendářních dnů, v případě, že je to méně, lze požádat o prodloužení).
3. Váš stav je dlouhodobě nepříznivý a výrazně Vás omezuje v práci.
V takovém případě můžete požádat o invalidní důchod.

Váš lékař má povinnost seznámit Vás s výsledky zhodnocení a informovat Vás o možnostech, které máte. Doporučujeme Vám, zeptat se ho na konkrétní věci, které Vás zajímají. Je také možné obrátit se s dotazy na ČSSZ.

Dále se ptáte, jestli budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Podle informací, které od Vás máme, byste měla mít po ukončení vyplácení nemocenské na podporu v nezaměstnanosti nárok. Je zde podmínka být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání a v posledních 2 letech být minimálně 12 měsíců zaměstnaná - do této doby se počítá doba zaměstnání na HPP a doba Vaší pracovní neschopnosti (jedná se o náhradní dobu zaměstnání).

Doufáme, že Vám informace od nás pomohly lépe se zorientovat a získat přehled o možnostech, které máte.
Pokud byste potřebovala více informací nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i dítěti především pevné zdraví a vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz