Odstupné při odchodu dohodou. Jak to bude?

Zodpovězené
2. zář 2022

Dobrý den,

10.9. mi končí RD, syn má 3 roky. Měla jsem smlouvu na neurčito, ale už to místo neexistuje, proto jsme se dohodli na ukončení smlouvy dohodou.

Jak je to s odstupným? Mám nárok na 3měsíční nebo 3 m. + 2 m. za neexistující výpovědní lhůtu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, jak je to s odstupným v případě, že jste se zaměstnavatelem ukončila pracovní poměr dohodou.
Pokud žádáte od zaměstnavatele odstupné, musí to v dohodě jasně být uvedeno.
Také je potřeba, aby v dohodě byly uvedeny důvody, z jakých jste se na ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem dohodli.

Podle zákoníku práce § 67 náleží odstupné zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu uvedených v § 52 písmene a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů.

§ 52 Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách

Předpokládáme, že jeden z těchto bodů se týká Vaší situace.

Výše odstupného je stanovena následovně:
a) jednonásobek průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok
b) dvojnásobek průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky
c) trojnásobek průměrného výdělku zaměstnance, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky

Chceme Vás upozornit na to, že v případě rozvázání pracovního poměru dohodou (na rozdíl od výpovědi dané zaměstnavatelem) není povinností zaměstnavatele důvody rozvázání pracovního poměru uvádět.
Proto bychom Vám doporučili, abyste na jejich uvedení v dohodě trvala, stejně jako stanovení výše odstupného.
Je to důležité i pro případný nárok na podporu v nezaměstnanosti (na ÚP se budou na důvody ukončení pracovního poměru ptát).

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz