Prodloužení neschopenky v těhotenství. Mám nárok na prodloužení?

Zodpovězené
24. čer 2022

Dobrý den,

prosím Vás, nastoupila jsem do nové práce a ve zkušební době otěhotněla přes IVF, do toho jsem měla covid, takže jsem zůstala doma na rizikovém. Bylo to ve zkušební době, tudíž jsem dostala výpověď, ale NP běžela dál a teď mi 1.7. 2022 má končit neschopenka a ptala jsem se doktora, zda by mi ji nemohl nechat do porodu a on mi řekl, že potřebuje papír ze sociálky, že to může udělat. Volala jsem tedy na sociálku a tam mi řekli, že si musím podat žádost, ale ta se podává měsíc předem. Vůbec tomu nerozumí....

Je možnost, že mi ji prodlouží? Nebo mám nárok na nějakou peněžitou pomoc?

Popřípadě kdyby se stalo, že mi NP ukončí, tak se mohu nahlásit na ÚP a dostanu nějaké peníze?

Nový pracovní poměr trval 3 měsíce, tudíž celou zkušební dobu.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste nám napsala.
Ptáte se nás, jaké možnosti máte v situaci, kdy jste těhotná, do 1.7. v pracovní neschopnosti a Váš pracovní poměr již skončil.

Důvody pro setrvání v pracovní neschopnosti posuzuje Váš ošetřující lékař. Je na jeho vyhodnocení, zda Vám neschopenku ukončí či prodlouží. Nerozumíme tedy tomu, proč potřebuje vyjádření ČSSZ. Napadá nás jediný důvod, a to je informace o tom, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Protože jste na neschopenku nastoupila ještě za dobu trvání pracovního poměru, byla jste v ochranné lhůtě. Ta trvá tolik dní, jak trvalo poslední zaměstnání (nejdéle 180 dní). Ve Vašem případě to budou tedy 3 měsíce. Na PPM můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Můžete si podle termínu porodu vypočítat, zda byste byla v době nástupu v ochranné lhůtě.

Pokud by tomu tak bylo, je ještě pro nárok na PPM potřeba splnit podmínku být nejméně 270 dní nemocensky pojištěná v posledních 2 letech. Do této doby se nezapočítávají dny nemocenské po skončení zaměstnání a doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (na Úřadu práce).

Protože neznáme všechny potřebné údaje (termín porodu, počet dní v posledním zaměstnání, počet dní, kdy jste byla v minulých 2 letech nemocensky pojištěná), nemůžeme Vám dát konkrétní odpověď, zda budete mít na PPM nárok.

V případě, že Vám lékař ukončí neschopenku před nástupem na PPM nebo před porodem, doporučujeme Vám zaregistrovat se na Úřad práce do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud tak učiníte do 3 pracovních dnů od ukončení pracovní neschopnosti, naváže doba vedení v evidenci dnem po skončení pracovní neschopnosti. Nevznikne tak přetržka v placení zdravotního pojištění, které v obou případech (pobírání nemocenské a vedení v evidenci Úřadu práce) platí za Vás stát. Pokud se na Úřad práce zaevidujete později, budete zařazena do evidence dnem podáním žádosti.

Je možné, že byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) či příspěvek na bydlení. Závisí to na Vašem příjmu a příjmu společně posuzovaných osob.

Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete od narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Žádost se podává na Úřadu práce.

Jestliže se jedná o Vaše první nebo druhé dítě, je možné, že budete mít na nárok na porodné. Posuzuje se Váš příjem a příjem společně posuzovaných osob za čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, kdy se dítě narodilo.

Rozumíme tomu, že hledáte informace o tom, jaké možnosti máte a jak zajistit sebe a své dítě. Jestliže byste potřebovala více informací k dávkách, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Více o poradně a kontakty najdete na našem webu: https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám i Vašim blízkým vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz