Výpověď (dohoda) po ukončení rodičáku. K jakému datu ukončit pracovní poměr?

Zodpovězené
29. led 2021

Pěkný den,

v práci mi dali 3 týdny před koncem rodičovské dovolené vědět, že mi pro organizační změny dají výpověď (výpověď nebo dohodu) s 3měsíčním odstupným.

Chtěla bych se zeptat, k jakému datu si mám nechat ukončit pracovní poměr? (syn má 3. narozeniny 1.2. 2021 a nastoupit jsem měla 2.2. 2021).

Stačí ukončit pr. poměr k 28.2. 2021 a následující pracovní den se nahlásit na ÚP?

Děkuji moc za odpověď a za Váš čas.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Zajímá Vás, jak můžete ukončit pracovní poměr v důsledku organizační změny zaměstnavatele. Je dobře, že hledáte informace. Různé způsoby a načasování ukončení pracovního poměru, pro Vás mohou znamenat různou výši mzdy nebo podpory v nezaměstnanosti.

Ptáte se, kdy můžete pracovní poměr ukončit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené jste v ochranné době. To znamená, že zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď (zákon udává pouze několik výjimek, organizační změny ale takovou výjimkou nejsou). Do skončení rodičovské dovolené, tak jak jste o ní požádala, tj. do 1. 2. 2021 můžete pracovní poměr ukončit pouze dohodou.

Pokud se rozhodnete pro ukončení pracovního poměru dohodou, je pro Vás důležité, aby v dohodě byly jako důvod ukončení pracovního poměru uvedeny organizační změny. Je to důležité pro nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti. V případě ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn zaměstnavatele máte nárok na podporu v nezaměstnanosti první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 %, pak 40 %. Z jiných důvodů je výše podpory v nezaměstnanosti po celou dobu pouze 45%.

Varianta ukončení pracovního poměru dohodou v době trvání rodičovské dovolené nebo těsně po jejím skončení, pro Vás může být nevýhodná také z toho důvodu, že výše podpory v nezaměstnanosti se bude vypočítávat z průměrné mzdy národního hospodářství. To znamená, že první dva měsíce byste pobírala 5.191 Kč, další dva měsíce 4.153 Kč a poslední měsíc 3.807 Kč. Může pro Vás být tedy výhodnější na dohodu nepřistoupit.

Zaměstnavatel nemá právo Vás do dohody o ukončení pracovního poměru tlačit. Dohodu podepište pouze v případě, že s ní skutečně souhlasíte.

Pokud na dohodu nepřistoupíte, zaměstnavatel Vám může dát výpověď z důvodu organizačních změn. Může tak učinit, až po skončení rodičovské dovolené, tedy nejdříve 2. 2. 2021. Poté začíná běžet 2měsíční výpovědní lhůta. Pokud byste dostala výpověď k 2. 2. 2021 nebo kdykoliv během měsíce února, Váš pracovní poměr skončí 30. 4. 2021. V případě, že zaměstnavatel nemá možnost Vám přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě, stále máte nárok na mzdu, a to na 100 % průměrného výdělku. Po skončení pracovního poměru máte nárok na odstupné.

Doporučujeme Vám po skončení pracovního poměru (ať už dohodou nebo výpovědí) jít do 3 pracovních dnů na Úřad práce zaregistrovat se jako uchazeč o zaměstnání a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Podpora v nezaměstnanosti Vám bude vyplácena po skončení doby vyplácení odstupného. Pokud se na ÚP zaregistrujete hned druhý den, nevznikne vám přetržka v platbě za zdravotní pojištění. V opačném případě si budete muset hradit zdravotní pojištění sama za dny, kdy jste nebyla zaměstnaná ani evidovaná na ÚP.

Doufáme, že Vám tyto informace pomohou k rozhodnutí, jak se zachovat.
Přejeme Vám, aby váš odchod ze zaměstnání proběhl co možná nejlépe, a ať se Vám daří ve Vašem pracovním, rodinném i osobním životě.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz