Zamítnutí nároku na PPM. Jak to tedy je? Jak dál postupovat?

Zodpovězené
28. bře 2022

Hezký den,

mám dotaz k mé situaci.

Od srpna 2021 jsem byla zaměstnána jako učitelka ZŠ a hned záhy jsem zjistila, že jsem těhotná. Bylo mi jasné, že nebudu mít nárok na PPM, protože nestihnu odpracovat předepsaných 270 dní.

Od února 2022 jsem nastoupila na chvíli na nemocenskou a poté jsem zaslala žádost o přiznání PPM. Bylo mi řečeno, že jelikož jsem pořád zaměstnaná, musím tu žádost poslat, i když vím, že nárok mít nebudu a ostatní řešit až po zaslání zamítnutí příspěvků dopisem, který by mi měl přijít.

Dnes mi však volala paní, která nechápala, proč jsem žádost vůbec zasílala, že nárok na PPM nemám a mám být na nemocenské a již dávno jsem si to měla domluvit s doktorkou, která mi pracovní neschopnost měla napsat.

Jak to tedy je? Jak dál postupovat?

Měla jsem za to, že po obdržení zamítnutí příspěvku se bude zpětně řešit nějaká nemocenská, která bude trvat do konce šestinedělí, a pak zažádám o rodičovský příspěvek. Rozhodnutí o zamítnutí ještě pořád nepřišlo.

Děkuji za odpověď.

Maléřová Barbora

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Budeme se snažit na něj co nejlépe odpovědět, i když nemáme zkušenost, jakou popisujete a potřebovali bychom znát další údaje.

Píšete, že jste zaměstnaná od srpna 2021, zaměstnanecký poměr stále trvá. Nárok na PPM posuzuje ČSSZ. Je tedy dobře, že jste žádost podala. Doporučujeme Vám vyčkat na rozhodnutí o dávce. Je možné, že nárok na PPM mít budete. Do podmínky 270 dnů nemocenského pojištění v posledních 2 letech se započítává také doba studia (jestliže bylo úspěšně dokončeno), doba rodičovské dovolené, doba neplaceného volna a doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Neporozuměli jsme tomu, zda jste aktuálně v pracovní neschopnosti nebo ne, proto odpovíme pro každou variantu.
1. Jste v pracovní neschopnosti a na PPM nárok mít nebudete - v tom případě na neschopence můžete zůstat do porodu. Od data porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.
2. Nejste v pracovní neschopnosti a na PPM nárok mít nebudete - v tom případě můžete pokračovat ve výkonu zaměstnání do porodu (jako těhotná můžete požádat o převedení na jinou práci, zkrácení pracovního úvazku, častější přestávky) nebo můžete nastoupit na neschopenku až do porodu. Od data porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství a Vám i dítěti pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz