1 ivf - předčasná ovulace (příprava na 2. pokus ivf s minimální stimulací). Jsou i jiné léky při minimální stimulaci?

Zodpovězené
16. pro 2021

Pěkný den přeji,

chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně mé nedavné stimulace a také ohledně doporučené minimální stimulace při druhém pokusu.

V listopadu jsme absolvovali náš 1. ivf cyklus, ale v den odběru vajíček po narkóze mi lékař řekl, že folikuly už byly prasklé a ovulace už proběhla - že se to stává. Celý můj proces byl nešťastný. Měsíc před ivf jsem brala antikoncepci, která mi vůbec nezabrala a dostala jsem menstruaci o 2 dny dříve (po 25denním cyklu). Snažili se ji nejprve zastavit dvojitými dávkami antikoncepce, pak byl zase problém, že jsem jen špinila a menstruace nikde. Po 4 dnech se tedy na den spustila menstruace a já jsem začala se stimulací. Měla jsem 2 kontroly ultrazvuku - v 8. dni (3 folikuly 10,7) a v 11. dni (4 folikuly, velikost nevím).. 13. den jsme píchli Ovitrelle a čekali až do 15. dne ráno.

9 dní jsem měla (250 Pergoveris), pak další den Pergoveris 275 plus Cetrotide, další den 300 Pergoveris plus Cetrotide a na závěr 325 Pergoveris plus Cetrotide plus Ovitrelle. Všechno přesně na minutu.

Z posledních testů z června moje amh je 0.96, lh 7.7, fsh 10.3 mam 34 let. Mám zvýšenou i prolaktinu 40 ng/ml a beru Eutirox 75 (hashimoto), ale výsledky štítné žlázy jsou v pořádku.

Při dalším pokusu mi lékař řekl, že pojedeme minimální stimulaci, že i tak více folikulů mít nebudeme (Pergoveris a Etruzil). O pilulkách Etruzil jsem se dočetla, že jsou na rakovinu prsu a neměly by se užívat, pokud má žena stále menstruaci. Jsem z toho trošku vystrašená, po dlouhém hledání jsem nenašla ani spojení ivf a Etruzil nebo nějakou zkušenost od žen, co to braly.

Jsou i jiné léky při minimální stimulaci?

Oba s manželem bereme vitamíny. Já konkrétně DHEA 75, koenzyn Q10 200 mg 2-3 krát denně, Eutirox, Seidivid plus (Myoinositol, D chiro inositol, vitamin D, Melatonin, vitamin b6, b12, kyselina listová)

Manželovi spermiogram kolísá. Jednou je morfologie 3%, 6% naposledy nám lékař řekl, že jen 1 % (po 2 dnech) před odběrem. Testy se dělaly ve Španělsku, kde bydlíme a poslední spermiogram s 1% morfologie byl v Brně. Manžel má 2 děti z předchozího manželství, od té doby uběhlo 20 let. Teď má 43 let.

Jednou jsem už těhotná byla před rokem, ale potratila jsem v 7. tt - přestalo růst. Nenašly se žádné problémy, prostě se to stavá. Štítná žláza byla ukázková, později testy ukázaly trošku snížený progesteron (test dělaný během krvácení).

Děkuji moc za Váš čas.

Dobrý den,

pokud Etruzil obsahuje Letrozol, tak je to správný lék - já bych ale nešel cestou této stimulace - AMH tak špatné není a jste mladá. Osobně bych volil dlouhý protokol. Pokud má partner dítě z předchozího vztahu a je zdráv, tak bych spermie taky moc neřešil.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz