Názor na stimulaci. Co byste mi poradil prosím Vy?

Zodpovězené
17. kvě 2023

Dobrý den, pane doktore,

předem Vám chci říci, že mne opravdu mrzí, že Vás máme hodně daleko, protože už jsem viděla hodně doktorů, ale Vy mi přijdete nejlepší. 🙂

Chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně stimulace. Nikdy jsem neměla problém s nepravidelným cyklem, ovulací, sliznice vždy super. Hodnoty FSH 4,3, LH 2,86. Bylo mi divné, kde je zakopaný pes, nechala jsem si tedy udělat imunologické vyšetření a zjistily se zvýšené hodnoty NK buněk proti trofoblastu, manžel protilátky proti spermiím, ale prý v jeho počtu, kvalitě a rychlosti to nevadí.

Pár měsíců před mými 40. narozeninami mi byl dán protokol s Puregonem. První dva dny 300, pak se dávka snižovala. Zjištěny 4 folikuly, Ovitrelle píchnutý při vel. 16 mil., zisk 2 vajíček. Obě zralá, prý kvalitní, embrya se prý krásně vyvíjela, ale 5. den zůstala v morule, nebyl transfer a 6. den je už nedali, že byla špatná.
V dalším cyklu opět stejná stimulace, 3 folikuly, Ovitrelle při 18 mm, zisk tří "kvalitních" vajíček, jedno došlo 6. den do blastocysty, jedno transfer třídenního, jeden ket třídenního.

Viděla jsem názor, že u starších pacientek je lepší používat Menopur nebo Pergoveris. S

Sdílíte prosím také tento názor?

Mé centrum nepoužívá a navrhuje dlouhý protokol. Stále jsem v péči imunologa a užívám Metypred. NK buňky snížil.

Co byste mi prosím poradil Vy?

Jaký lék byste použil a má pro Vás v takovém případě význam minimální stimulace?

AMH mi neměřili, prý není důležité.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

ano je pravda, že u pacientek nad 36 let věku by mohl být Menopur přínosem, popravdě ale kvalitu embryí neovlivní. Já bych v protokolu dávku nesnižoval, potřebujete co nejvíce vajíček.

Moc držím palce

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz