Otěhotnění. Mám ještě šanci?

Zodpovězené
19. dub 2020

Dobrý den,

již spoustu let se snažím otěhotnět, ale bohužel marně. První dítě přišlo nečekaně a vše proběhlo v pořádku. Nyní mám skoro 12letého kluka. Od té doby marně. Jeden zamlklý potrat, další těhotenství odešlo s menzes a poslední skončilo po IVF mimoděložně. Do toho mi ještě z krve byla prokázána endometrióza.
Mám za sebou spoustu laparoskopií gyn. a operace, kde mi byla odstraněna ledvina. Byla jsem odeslána na imunologii do Prahy, kde mi bylo zjištěno MIF pozitivní. Poté genetika, kde píší, že mi bylo s největší pravděpodobností vyloučeno přenašečství SMA, zvyšuje se riziko meiotické nondisjunkce, v případě ivf provedení preimplantačního genetického screeningu embryí (PGT-A) z genetické indikace. Přítel je úplně v pořádku.

Pane doktore, mám nějakou šanci otěhotnět?

Moc děkuji za odpověď.
Lucie

Dobrý den,

zdá se mi, že to vidíte celkem černě, je to určitě dáno dobou snahy a diagnózou endometrióza. Nevím, kolik je Vám let, ale pokud pod 38, tak to musí jít.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz