Rozdílná kvalita vajíček ve vaječnících. Je to možné?

Zodpovězené
22. dub 2022

Dobrý den, pane doktore,

může být v každém vaječníku rozdílná kvalita vajíček?

Mám každý měsíc ovulaci z pravého vaječníku - cítím to a každé tři měsíce z levého. Bude mi koncem léta 38 let, tak mě laicky napadlo, jestli už z toho pravého neodchází vajíčka horší kvality, když to tak třeba táhne celý život. Docela se k tomu upínám, protože p. doktorka i řekla, že vlevo je větší zásoba. AMH jsem v lednu měla 1.08, jinak jsme oba naprosto zdraví, jen mě tlačí čas. Do IVF klasického se mi nechce, ráda bych zkusila minimální stimulaci, zkusit získat třeba 2-3 vajíčka.

Má to podle Vás smysl?

Těhotná jsem byla třikrát s jedním partnerem. Poprvé ZT, podruhé zdravý syn a potřetí interrupce-Down-loni. Jsem opravdu už nešťastná, že vždy došlo k otěhotnění ihned a nyní nám to od loňského října nejde. Nabízí mi IVF a do toho se mi nechce. Hysteroskopie prý byla ok, po interrupci nedošlo k poškození.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

že by kvalita vajíček z pravé a levé strany byla rozdílná, moc smysl nedává.
Pokud Vám něco zvedne šanci na porod zdravého dítěte - s Vaším věkem a anamnézou - tak je to podle mne IVF + PGT-A.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz