Zvýšené NK buňky a habituální potrácení. Existuje ještě i jiná terapie, kterou jsou nevyzkoušeli?

Zodpovězené
24. bře 2022

Dobrý den, pane doktore,

je mi 32 let, mám roztroušenou sklerózu, partnerovi je 35, zdravý. Mám za sebou 5 zamlklých těhotenství mezi 11. a 13. týdnem (4x přirozené početí, 1x po IVF s preimplantační genetickou diagnostikou), jedno mimoděložní těhotenství a jedno biochemické těhotenství. Na reprodukční imunologii mi byly zjištěny zvýšené NK buňky aktivované trofoblastem. Byla mi předepisována terapie v různých kombinacích léků Medrol, Prednison, Intralipidy, Pentomer, Dexamed, Fraxiparin, Utrogestan. Bohužel výsledek byl vždy stejný, miminko se vyvíjelo zcela normálně a najednou se zvýšily NK buňky a těhotenství zamlklo.

Chtěla bych se zeptat, zda existuje ještě nějaká terapie, která by ovlivnila zvýšené NK buňky aktivované trofoblastem a kterou jsme nevyzkoušeli.

Vyzkoušíme cokoli, klidně si připlatíme za nadstandardní metodu.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tady budete muset spoléhat na názor reprodukčního imunologa.

Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz