88petule
29. lis 2021
505 

Společenské hry pro děti a rodiny - recenze 10 nejlepších her.

Určitě jste slyšeli a víte, že společenské hry sbližují rodinu. U nás doma hrajeme společně jednu hru téměř každý den. Je to velká zábava! Obzvlášť v tomhle ročním období, které přináší jen pochmurné dny. Děti si při hře trénují nejen paměť a slovní zásobu, ale také strategické myšlení a soustředěnost. Rodiče si oddychnou a zaručuji i skvělý pocit z toho, že rodina se směje a je pospolu. 🙂

Protože hry mají v každém věku jiný význam, vybrala jsem 10 her pro nejmenší děti. Právě malé děti a předškoláky učí společenské hry zábavnou cestou, že v životě se musí dodržovat pravidla, že vyhrát není důležité, že musí přemýšlet a celkově se sebeovládat.

Hry jsem rozdělila do třech skupin podle věku dítěte, od kterého je dítě schopné hru pochopit a s pomocí rodičů hrát.

1. Společenské hry pro děti od 2 – 3 let

Příšerky ze skříně

Foto zdroj

Mají vaše děti zlé sny, které je budí ze spaní? Zkuste tuhle zábavnou hru. Příšerky ze skříně jsou kooperativní hra, kde spoluhráči nehrají proti sobě, ale společně se snaží zahnat všechny příšerky do skříně. Hru začíná hrát vždy ten hráč, který se bojí příšerek nejméně. Takže maminko, tatínku, začněte, jděte svým dětem příkladem a s pomocí této hry svým dětem ukažte, že se ničeho nemusí v noci bát. My tuto hru hrajeme s dětmi vždy před spaním. Zaženeme všechny příšerky do skříně a hned se nám jde lépe spát.

Hra je vhodná pro děti od 3 do 8 let.

Je vhodná pro 1 až 6 hráčů.

Doba hraní : 20 minut

Vydavatel : Granna

KladyZápory
Odbourání strachu u dítětežádné neshledávám
Dítě hru může hrát samo
Nízká pořizovací cena

Příšerky ze skříně

Mají vaše děti zlé sny, které je budí ze spaní? Zkuste tuhle zábavnou karetní hru pro nejmenší. Příšerky ze skříně jsou kooperativní hra, kde spoluhráči nehrají proti sobě, ale společně se snaží zahnat všechny příšerky do skříně.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 280Kč.


Smolíček Pacholíček

Foto zdroj

Smolíček Pacholíček je moje oblíbená hra z dětství. Tuhle retro hru mi darovala moje babička a s dětmi ji rádi hrajeme. Na herní desku se rozestaví drobné předměty (berušky, muchomůrky, hříbečky a další), které se přiklopí zelenými stromečky. Součástí hry je hrací kostka, na které jsou tyto drobné předměty vyobrazeny. Hledání totožného předmětu z kostičky na herní desce děti baví, a to hlavně proto, že pod jedním stromečkem se skrývá Smolíček Pacholíček!

Zábavná hra s drobnými předměty procvičí i dětskou jemnou motoriku.

Hra je vhodná pro děti od 2 - 3 let.

Je vhodná pro 2 až 4 hráče.

Doba hraní : 20 - 30 minut

Vydavatel : EFKO

KladyZápory
Nostalgické vzpomínky pro dospěléPokud se Smolíček najde brzy, je hra krátká
Děti mohou hrát bez asistence rodičůStromečky mohou vyklouzávat z ruky
Hra cvičí dětskou jemnou motorikuV balení nenajdete náhradní figurky

Smolíček Pacholíček

  1 zkušenost

Smolíček Pacholíček je oblíbená retro hra. Na herní desku se rozestaví drobné předměty (berušky, muchomůrky, hříbečky a další), které se přiklopí zelenými stromečky. Součástí hry je hrací kostka, na které jsou tyto drobné předměty vyobrazeny. Hledání totožného předmětu z kostičky na herní desce děti baví, a to hlavně proto, že pod jedním stromečkem se skrývá Smolíček Pacholíček!

Orientační cena produktu v době publikace článku je 390Kč.


Popelka

Foto zdroj

Popelka, to je jednoduchá a sympatická kooperativní hra dle motivu oblíbené dětské pohádky. Popelka se chystá na ples a úkolem hráčů je pomoci ji sehnat vše, co na něj potřebuje. Pozor ale než odbije půlnoc! Stihnete najít střevíčky, šaty, kočár a vše další? Hra se dá hrát ve třech různých verzích. Každá verze znamená jinou náročnost. Trénujte pomocí této kooperativky se svými dětmi jejich paměť. Jedná se o takové vylepšené pexeso, kdy ale hrají hráči společně a je důležité naslouchat a umět domluvit se. Zvládnete to?

Kooperativní hra cvičí paměť, pozornost i prostorovou orientaci.

Hra je vhodná pro děti od 3 let.

Je vhodná pro 1 až 4 hráče.

Doba hraní : 20 minut

Vydavatel : Granna

KladyZápory
Nízká pořizovací cenaDospělým se může zdát příliš jednoduchá
Dítě ji může hrát samo
Opravdu krásné grafické zpracování

Popelka

Popelka , to je jednoduchá a sympatická kooperativní hra dle motivu oblíbené dětské pohádky. Popelka se chystá na ples a úkolem hráčů je pomoci ji sehnat vše, co na něj potřebuje. Pozor ale než odbije půlnoc! Stihnete najít střevíčky, šaty, kočár a vše další?

Orientační cena produktu v době publikace článku je 260Kč.


2. Společenské hry pro děti od 4 let

Spící královny

Foto zdroj

Spící královny jsou karetní hra, která bude zaručeně bavit celou rodinu. Palačinková královna a dalších 11 královen byly uspány spícím kouzlem. Úkolem hráčů je všechny královny vzbudit. Vyhrává ten, kdo má nejvíce královen nebo nejvíce bodů. Chytlavá hra a velké soupeření. Součástí 79 karet jsou královny, králové, rytíři, draci, kouzelné hůlky, lektvary a speciální šašci. Soupeři si pomocí karet mohou královny krást i znovu uspávat. Třeba taková Srdcová královna za nejvíce bodů, o tu se kolikrát strhne nejeden boj. 🙂

U této hry si děti procvičí přemýšlení, strategické myšlení i počítání do pěti, protože právě pět karet musí mít hráči v ruce v každém kole. Zvládnou to? Určitě ano.

Hra je vhodná pro děti od 3 let.

Je vhodná pro 2 až 5 hráčů.

Doba hraní : 30 minut

Vydavatel : ADC Blackfire

KladyZápory
Jedna z nejlepších karetních herŽádné neshledávám
Učí děti řešit jednoduché početní příklady

Spící královny

Spící královny jsou karetní hra, která baví celou rodinu.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 260Kč.


Chyť draka!

Foto zdroj

Jednoduchá hra pro malé děti. Hru s chytlavým názvem Chyť draka! můžete hrát ve dvou verzích. Buď hráči spolu soupeří anebo společně kooperativně sbírají draky, kteří jim přinesou vítězství. Součástí hry je sada karet a ovocná kostka. Každý mlsný drak má přeci rád ovoce. Nejprve musíte s pomocí vybavení a šťavnatého ovoce získat nejmenšího draka. S malým dráčkem pak nadejde čas chytit draka většího, puberťáka a nakonec za pomocí většího draka můžete chytit toho největšího draka dospěláka. V základní verzi hry vyhrává ten, kdo první získá tři dospělé draky.

Hrou děti trénují pozornost a přemýšlení.

Hra je vhodná pro děti od 4 let.

Je vhodná pro 1 až 4 hráče.

Doba hraní : 30 minut

Vydavatel : Loris Games

KladyZápory
Skvělá karetní hraŽádné neshledávám
Úsporné balení hodící se na cesty
Dítě ji může hrát samo

Chyť draka!

Jednoduchá hra pro malé děti. Hru s chytlavým názvem Chyť draka! můžete hrát ve dvou verzích. Buď hráči spolu soupeří anebo společně kooperativně sbírají draky, kteří jim přinesou vítězství. Součástí hry je sada karet a ovocná kostka.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 250Kč.


Věž čarodějnic

Foto zdroj

Věž čarodějnic, to je bleskurychlý závod k magické kouli. Všechny malé čarodějky a čarodějové tedy nasedat a můžete letět za dobrodružstvím. Dávejte si ale při hře pozor, součástí hry jsou magnetické figurky a kouzelné a záludné magnetické koště, které vám ne vždy dovolí letět. Během hry si musíte škodit, abyste vyhráli. Jestli vaše děti baví přesně takové taktické hry, zkuste krásnou hru Věž čarodějnic.

Hra u vašich dětí procvičí paměť a taktické myšlení.

Hra je vhodná pro děti od 4 let.

Je vhodná pro 2 až 4 hráče.

Doba hraní : 20 minut

Vydavatel : Mindok

KladyZápory
Skvělá karetní hraVyšší pořizovací cena
Děti budou chtít závodit znovu a znovuŠkodolibá hra
Trénink taktického myšlení

Věž čarodějnic

Věž čarodějnic, to je bleskurychlý závod k magické kouli. Všechny malé čarodějky a čarodějové nasedat a můžete letět za dobrodružstvím. Dávejte si ale při hře pozor, součástí hry jsou magnetické figurky a kouzelné a záludné magnetické koště, které vám ne vždy dovolí letět. Během hry si musíte škodit, abyste vyhráli. Jestli vaše děti baví přesně takové taktické hry, zkuste krásnou hru Věž čarodějnic.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 600Kč.


3. Společenské hry pro děti od 5 let

Diamantový les

Foto zdroj

Hráči se převléknou za trpaslíky a mohou se vydat na temnou cestu lesem, během které hledají ztracené diamanty. Trpaslíci bloudí tmou, narážejí na skály, bažiny a také na rarášky, kteří jim rádi škodí a znepříjemňují cestu. Cílem hry je se svým trpaslíkem najít čtyři diamanty různých barev a pak se s nimi vrátit z temného lesa zpátky ven.

Hra Diamantový les má různé hrací možnosti. Můžete ji pomocí různého rozložení herního plánu značně zkrátit a zjednodušit.

Děti trénují paměť, logické i strategické myšlení.

Hra je vhodná pro děti od 5 let.

Je vhodná pro 2 až 4 hráče.

Doba hraní : 25 minut

Vydavatel : Dino

KladyZápory
Možnost hru zjednodušit a časově zkrátitŽádné neshledávám
Děti trénují paměť

Diamantový les

Hráči se převléknou za trpaslíky a mohou se vydat na temnou cestu lesem, během které hledají ztracené diamanty. Trpaslíci bloudí tmou, narážejí na skály, bažiny a také na rarášky, kteří jim rádi škodí a znepříjemňují cestu. Cílem hry je se svým trpaslíkem najít čtyři diamanty různých barev a pak se s nimi vrátit z temného lesa zpátky ven.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 300Kč.


Tajná výprava čarodějů

Foto zdroj

Zvědaví studenti akademie čar a kouzel tajně utekli ze školy. V černočerném lese je však objevil duch Bludovit a teď je jim v patách. Dokážou mu společně utéct z kouzelnického trhu zpět do školy? Během kooperativní hry vám pomáhají roztomilí Bludíci. Hra je velmi chytlavá a já s dětmi ji doporučuji všemi deseti. Společně prohráváte, společně vyhráváte. A opravdu často není lehké vyhrát. Věřte, že budete hrát znovu a znovu dokud Bludovitovi konečně společně neutečete. 🙂

Tajná výprava čarodějů perfektně cvičí paměť – během hry si musíte pamatovat pozice Bludíků v lese.

Hra je vhodná pro děti od 5 let.

Je vhodná pro 2 až 6 hráčů.

Doba hraní : 20 - 30 minut

Vydavatel : MINDOK

KladyZápory
Hru si velmi oblíbíteVysoká pořizovací cena
Děti trénují paměť

💙 Můj TIP k této dětské deskové hře : Hru si můžete zakoupit v polštině za poloviční cenu na českých e-shopech. U této hry jiná jazyková verze nevadí, protože na hracím poli ani na žádných kartičkách nenajdete žádný text. Český návod je volně ke stažení u vydavatele.

Tajná výprava čarodějů

Zvědaví studenti akademie čar a kouzel tajně utekli ze školy. V černočerném lese je však objevil duch Bludovit a teď je jim v patách. Dokážou mu společně utéct z kouzelnického trhu zpět do školy? Během kooperativní hry vám pomáhají roztomilí Bludíci. Hra je velmi chytlavá a já s dětmi ji doporučuji všemi deseti. Společně prohráváte, společně vyhráváte. A opravdu často není lehké vyhrát. Věřte, že budete hrát znovu a znovu dokud Bludovitovi konečně společně neutečete.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 600Kč.


Pohádkáři

Foto zdroj

Jestli vaše děti milují fantazii a pohádky, je tahle hra pro vaši rodinu ta pravá. Hra začíná příběhem dvou dětí, Wilfrieda a Marie, které našly kouzelnou knihu. Vaším úkolem je přidat se k hlavním hrdinům a na několik desítek minut se ponořit do knihy s nimi. Hru je možné hrát ve verzi kooperativní, kompetitivní nebo lehkou verzi pro mladší hráče. Děti jistě zaujmete grafickým zpracováním a stoprocentně je potěší, že hra je pokaždé jiná, hrát budete 36 příběhů. Který to bude tentokrát?

Pohádkáři jsou vhodní pro děti od 5 do 9 let.

Hra je vhodná pro 2 až 6 hráčů.

Doba hraní : 30 minut

Vydavatel : ADC Blackfire

KladyZápory
Nádherné grafické zpracováníVysoká pořizovací cena
Různé hrací varianty díky různým hracím příběhům

Pohádkáři

Jestli vaše děti milují fantazii a pohádky, je tahle hra pro vaši rodinu ta pravá. Hra začíná příběhem dvou dětí, Wilfrieda a Marie, které našly kouzelnou knihu. Vaším úkolem, je přidat se k hlavním hrdinům a na několik desítek minut se ponořit do knihy s nimi.

Orientační cena produktu v době publikace článku je 600Kč.


Duch!

Foto zdroj

Duch je postřehovka, která zabaví velkou skupinu lidí. Součástí hry je 5 předmětů (červené křeslo, modrá kniha, zelená lahev, šedá myš a bílý duch) a 60 karet. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce karet. Na každé kartičce jsou vyobrazeny dva předměty, jsou ale v různých barvách! Vašim úkolem je co nejrychleji ze stolu sebrat předmět, který je na vrchní kartičce vyobrazen ve správné barvě. Aby to ale nebylo tak jednoduché, některé kartičky neobsahují předmět se shodnou barvou. V tom případě musíte sebrat ten předmět, který na kartičce není (na kartičce ale nesmí být ani jeho barva). Musíte být rychlejší než váš soupeř!

Hra je vhodná pro děti od 5 - 6 let a moc baví i dospělé.

Je vhodná pro 2 až 8 hráčů.

Doba hraní : 20 minut

Vydavatel : Mindok

KladyZápory
Balení vhodné na cestyŽádné neshledávám
Hra rozvíjí postřeh
Hru může hrát až 8 hráčů

Duch!

Duch! je postřehovka, která zabaví velkou skupinu lidí. Součástí hry je 5 předmětů (červené křeslo, modrá kniha, zelená lahev, šedá myš a bílý duch) a 60 karet. Zvítězí ten, kdo získá nejvíce karet z celého balíčku. Na každé kartičce jsou vyobrazeny dva předměty, jsou ale v různých barvách! Vašim úkolem je co nejrychleji ze stolu sebrat předmět, který je na vrchní kartičce vyobrazen ve správné barvě. Aby to ale nebylo tak jednoduché, některé kartičky neobsahují předmět se shodnou barvou. V tom případě musíte sebrat ten předmět, který na kartičce není (na kartičce ale nesmí být ani jeho barva). Musíte být rychlejší než váš soupeř!

Orientační cena produktu v době publikace článku je 300Kč.


To bylo 10 nejlepších společenských her podle mého výběru. Doufám, že vás výběr her i článek zaujal a že si třeba nějakou hru domů také pořídíte. Věřte, že když vyzvete své dítko k hernímu utkání, zapomene na televizi či tablet. Hra s rodiči je pro děti důležitá a potřebná. Já kupuji každé Vánoce minimálně jednu společenskou hru. Protože všechny tyhle úžasné výše uvedené hry už máme, pokukuji letos po dalším pěkném kousku. Máte vy nějakou pěknou hru v hledáčku?

Jaké deskové nebo karetní hry jsou oblíbené u vašich nejmenších? Pište svoje tipy do komentářů. I já za ně budu moc ráda.

Také vás pěkně poprosím, pokud máte zkušenosti s nějakou dnes zmíněnou společenskou hrou, ohodnoťte ji v koníkovském CENTRU RECENZÍ ↩️
Moc vám za to děkuji. Modráska dostanete vždy za odměnu. 💙

Teď už jen děkuji za vaši pozornost,

Petra

Za našeho triletaka je nejoblíbenější od djeca my little cooperation a muj první ovocny sad a pak tajná výprava čarodějů 😍 jinak super seznam 💪

29. lis 2021

U nás též vedlo my little cooperation, hráli jsme od 2 let, teď vede plný kurnik🙂 děkuji moc za skvělý přehled, příšerky ze skříně donese Jezisek a další jsem dala na seznam🙂

29. lis 2021

@evulineek Děkuji. Všechny uvedené hry máme doma po pečlivém vybírání. Letos k Vánocům váhám. Pro holky by se mi líbila hra Dům snů, ale už není k sehnání.
Díky za tipy pro mě i pro ostatní. 💙

29. lis 2021

@eshly28 Děkuji a jsem přesvědčená, že hry se budou líbit. Tyhle uvedené hraje i manžel a to je co říct. 😁
Za další tvoje tipy posílám 💙

29. lis 2021

@88petule děkuji moc a věřím že se líbit budou🙂

29. lis 2021

@88petule dum snu prodava ihrysko v aj ale ono to ničemu nevadí 🙂 je to v podstate jazykove nezávislé a hra pro holčičky je to bozi nase 7 leta ji miluje a ja teda taky 😍

29. lis 2021
Autor komentář smazal

@evulineek Já jsem koukala, že kartičky mají ale popisky. To já bych zrovna pro děti ráda česky. 🙂 Ale je pravda, že nad tou verzí v AJ občas přemýšlím... Děkuji

29. lis 2021

Já momentálně váhám mezi Příšerkama ze skříně, Popelkou a Jeníčkem a Mařenkou... Všechno je to od stejný firmy

29. lis 2021

Já tedy smolicka nikdy nepochopila.asi on toho chci moc.pro nejmenší naopak ovocný sad-stridani v hodu kostkou, hledání stejné barvy, všichni hrají dohromady, vždy po hodu následuje viditelná akce ... opravdu super.
Pro předškoláky pak ověřeno plný kurník, děti z Carcassonne, ubongo 3d,brainbox,

29. lis 2021

@xhex Hra Jeníček a Mařenka vypadají hezky. Mě trošku odradilo běhání figurek a Jezibaby po okrajích krabice. 🙂
Kdybych měla vybrat mezi těmito třemi, vyhráli by příšerky. 🙂

29. lis 2021

@jbzirafa Smolíček má jednoduchá pravidla. Hledají se předměty z hrací kostky na hrací desce pod stromečky. V návodu je uvedeno, kolik má který předmět bodů. 🙂 Naše holčičky to hrají rády venku v létě v zahradě úplně samy. Body si zapisují a já pak sčítám. 🙂 Naše děti hledání moc baví. 🙂
Ovocný sad je další prima tip, děkuji. 👌
Všechny další tebou uvedené hry jsou také prima. Za tip pro mě i ostatní posílám 💙

29. lis 2021

@88petule děkuji, smolicka jsem hrát zkoušela, ale možná v tom hledám nějakou větší zapeklitost, asi je na mě příliš jednoduchý, o náhodě..🙂

29. lis 2021

@jbzirafa Máš pravdu, Smolíček je jednoduchý. Já v něm vidím tu výhodu, že u hry nemusím asistovat. 😁 Krásný den přeji.

30. lis 2021

A jakou hru dostaly nakonec holčičky pod stromeček? Naše malá má 5,5 roku a poslední rok hraje a miluje Spící královny, Superfarmář deluxe, Želví závody, Obchod od Albi (ale ten je na dlouho) a taky Eckolo (dostala jsem od kamarádky já). Pod stromečkem našla Dragomino a Jurskou Sváču. To Dragomino teď hrajeme každý den, moc ji to baví. Ještě má ráda Goblíky Diblíky. Tříleťák dostal Ludanimo a Batanimo. Obě má ráda i starší. Dost se inspiruji ve skupince na FB “Deskovky pro tři bratry”. 🤗

5. led 2022

@lesniskritci Nádherná sbírka. 😍 Také se ráda inspiruji v téhle skupince na FB. 🙂 My teď hodně hrajeme hru Pohádkáři, hodně se u ní zasmějeme. Už mám objednané i rozšíření hry. Holčičky dostaly Fantastický park. Sehnala jsem ji ve výprodeji za 80 Kč. 😃 A nečekala jsem, že bude mít až takový úspěch. Manžel ji hraje každý den s námi a nejvíc si ji že všech našich her oblíbil.

6. led 2022

To moc ráda čtu o tom Fantastic Parku. Také jsem ho před Vánoci ulovila za tu necelou stovku! 😁 Ale mám ho schovaný na květen k narozeninám. Takže už se těším! Kamarádka mi psala, že je taky baví. Pohádkáři vypadají taky skvěle. Na jak dlouho je zhruba jedno kolo? Mám ještě dva mladší skřítky, tak zatím vybírám takové svižnější hry, u kterých malou nemrzí, když toho náhodou musíme nechat v tu chvíli (naštěstí nám to docela jde a je to většinou v pohodě). Ještě mám ve skříni schované Žabky a Superfarmář Ranč. Ten Superfarmář De Luxe u nás baví právě malou a tatínka. 😉 Jinak manžel dostal na Vánoce Carcassone Safari a to je moc příjemná oddechová hra a už ji budeme učit malou. Má hezký design (malá miluje návštěvy zoo a zvířátka). A přemýšlím nad Kingdominem. 😇

6. led 2022

@lesniskritci Uvažuji stejně. 😃👍 Carcassone Safari se mi také líbí i Kingdomino. Problém je, že máme nabitou komodu a já nevím, kam s deskovkama dál. 😆
Pohádkáři tak 30 minut hra. Hraje i tříletá nejmladší. 👍

6. led 2022

Začni psát komentář...

Odešli