femibion_hana
11. lis 2013

Bakteriální vaginóza – co dělat, aby se neopakovala

Nejčastější onemocnění v gynekologii, kterým bakteriální vaginóza je, se potvrdí při vyšetření u 40 až 50 % žen, které mají výtok. V průměru 35 % žen se pak zpravidla potýká s chronickým opakováním tohoto zdravotního problému. Málokterá žena si uvědomuje, že léčba antibiotiky odstraní infekci samotnou, ale nemusí definitivně vyřešit problém. Ten totiž vzniká narušením přirozené rovnováhy poševního prostředí. Ženy trpící bakteriální vaginózou by měly završit antibiotickou léčbu užíváním vaginálního gelu s prebiotiky. Proč? Aby se dosáhlo optimálního obnovení vaginální mikroflóry a snížilo se riziko opětovného výskytu obtěžujícího onemocnění.

Základem je zdravá sliznice

Poševní sliznice je tvořena několika vrstvami, které tvoří tzv. dlaždicový epitel o tloušťce 3 až 4 mm. Její povrch je osídlen celou řadou bakterií, a to jak těmi prospěšnými, tak nepřátelskými tzv. patogenními, které mohou vyvolat infekci. Ty jsou samozřejmě v menšině, nebo se vyskytují ojediněle. Obě skupiny bakterií žijí v rovnováze a když je vše v pořádku, patogenní bakterie nemají prostor a podmínky na to, aby se dostatečně pomnožily a vyvolaly onemocnění. Jako „potrava“ pro zdraví prospěšné bakterie (laktobacily) slouží živočišný škrob – glykogen uložený v buňkách dlaždicového epitelu. Při jeho štěpení vzniká kyselina mléčná zajišťující kyselé prostředí, které prospívá koloniím laktobacilů a naopak škodí patogenním bakteriím. Pokud sliznice nemá zajištěnou správnou výživu, tloušťku a dostatečné množství glykogenu dochází k narušení vaginální mikroflóry.  

 Záškodníci

Jak vlastně k bakteriální vaginóze dochází? Příčin může být několik, od nevhodných hygienických návyků, častého střídání partnerů, nadměrného užívání vaginálních výplachů přes používání některých léků (antibiotika, antimykotika, aj.) až po různá zdravotní onemocnění, jako je například cukrovka nebo poruchy imunity. Na vině jsou též výkyvy v hladině ženských pohlavních hormonů estrogenů, které zodpovídají za kvalitu vaginálního epitelu a tedy logicky za dostatek stravy a vhodné podmínky pro pomnožení tělu příznivých laktobacilů. Hormonální nestabilita je spjata s kojením, menopauzou či užíváním antikoncepce. Ano, právě nízkodávková antikoncepce (tedy antikoncepce s nízkým obsahem estrogenů) či čistě gestagenová antikoncepce může být příčinou atrofie vaginální sliznice a následně narušení rovnováhy vaginální flóry. S menšími hormonálními výkyvy si dokáže organismus poradit. Vysoké či dlouhodobé kolísání pak vede k rozvoji poševních infekcí.

Signalizační výtok

„Nepasujte se do role odborníka a při gynekologických obtížích vyhledejte lékaře. Ten přesně z rozborů určí, o jaký zdravotní problém se jedná a nastaví vhodnou léčbu. Neléčená bakteriální vaginóza může vyvolat zánět děložního hrdla a močových cest a v těhotenství dokonce i předčasný porod,“ varuje MUDr. Pavel Turčan. Projevy poševních zánětů nejsou totiž vždy úplně jednoznačné. Bakteriální vaginóza navíc od ostatních poševních infekcí může probíhat bez zarudnutí, svědění a bolesti sliznice. Jako typický příznak se objevuje bělavý až našedivělý ulpívající výtok, který má charakteristický zápach po „rybině“.

 Léčba

„Bakteriální vaginóza vyžaduje léčbu antibiotiky. Nezřídka kdy se stává, že i přes úspěšnou léčbu dochází ke zdravotní recidivě, a to v rozmezí 20 až 50 % případů. Děje se tak v důsledku přetrvání nepříznivých podmínek pro kolonie laktobacilů. Právě proto je třeba přistoupit k doplňkové léčbě, která obnoví vaginální mikroflóru. Vaginální gely obohacené prebiotiky jako je Femibion Intima, podporují osídlení a dlouhodobé udržení probiotických bakteriálních kmenů, a tím minimalizují riziko opětovných zdravotních potíží,“ uzavírá MUDr. Pavel Turčan.

Taková doplňková péče je však vhodná i po použití antimykotik proti kvasinkovým infekcím, jejichž výskyt je v letních měsících zvýšený. Výhodou je, že nedochází k umělé kolonizaci jedním vybraným kmenem laktobacilů, ale dodáváním potravy pro laktobacily dojde k obnovení přirozené rovnováhy, která je u každé ženy individuální.

Chcete mít rady odborníka v intimních otázkách stále při sobě? Napište si o ně na www.femibion.cz, rádi Vám je pošleme.

Teď na podzim jsem měla dvoje antibiotika na záněty průdušek, po kterých se mi tradičně udělala mykóza. Nejdříve jsem si nechala zaslat domů leták Femibion. Po jeho přečtení jsem si v lékárně zakoupila Femibion Intima.. zatím jsem ho aplikovala 3x a musím říct, že jsem velmi spokojená. Sice mykóza ještě svědí, ale už nemám pálení a řezání. Za mně určitě doporučuji více než výplach, který jsem používala dosud. Moc vám děkuji za tip 🙂 cítím se lépe *Monika*

19. lis 2013

Začni psát komentář...

Odešli