Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
karol89
9. kvě 2018 Čtené 305x

Když se vyhlásilo testování velmi známého obchodu Kik, který má v podstatě každý ve svém městě, tak jsem byla maximálně nadšená! 

Vždy jsem tam moc ráda nakupovala pro celou rodinu i přátele ať už oblečení pro dospělé i děti, boty, dekorace, doplňky, pomůcky do kuchyně, nádobí nebo různé dárky k různým příležitostem.

Prostě výběr opravdu veliký a každý si tam vždycky najde to své.

Sobě jsem tam jeden rok vychytala zateplené legíny za 29Kč v různých barvách a pro Klaudinku jsem tam vychytala troje plavky (kus za cca 25Kč) a jedny z nich má ještě schované na příští rok.

Testování bylo omezeno na výběr ze 3 kategorií:

 • Dámské oblečení
 • Dětské oblečení
 • Dekorace

Rozhodnutá jsem byla doslova okamžitě - pro dekorace.

Holky mají oblečení tolik, že bych mohla oblíkat ještě půlku města. Já sice nový šatník potřebuji jako sůl ale s mojí velikostí 36/38 bych si u nás nic moc nevybrala. Máme tady velký výběr větších velikostí, které jsem využívala dříve, ale co jsem zhubla, tak mám smůlu.

Odeslala jsem tedy komentář a s napětím čekala, jak to celé dopadne.

Když mi přišla zpráva o tom že jsem byla vybraná na testování dekorací, tak mi to vůbec nedocházelo. Začala jsem se hihňat jako blázen a hned co to šlo, zajela jsem na "čumendu" abych si předem něco vytipovala a pak už šla přímo na jistotu. Jenže jakmile jsem vešla do obchodu, tak jsem se nekompromisně orosila. Chodila jsem tam s rukou připlácnutou na puse a neustále jsem si opakovala "co já tu proboha vyberu?"

Zrovna měli totiž vystavený doslova jeden kýč vedle druhého. Mám ráda výrazné prvky, které hned zaujmou, ale co je moc, to je moc :grinning: 

Ať už šlo o námořnické figurky buclatých panďuláčků, porcelánové kousky prazvláštníchtvarů nebo kaktusy horem dolem.

Ááááááááááááá, co si jen počnu. Tak jsem se nešťastně vrátila do auta s tím, že vůbec netuším za co ty kupony utratím a že jsem tohle testování ani trochu nevychytala.

Doma jsem si sedla k počítači a koukla na web http://www.kik.cz/ s tím, že se tomu postavím čelem a když jsem tam vždycky nakupovala ve velkém, že mě ani teď nic nezastaví. Kýč nekýč, já to dám! A tak jsem díky internetu objevila několik věcí, které jsem v tom obchodě neviděla, a vydala jsem se opět na lov, z čehož vzniknul můj první nákup za 3 kupony.

A JAK TO CELÉ DOPADLO?

No samozřejmě happyendem a velkou spokojeností :slight_smile:.

Zakoupila jsem krásné kulaté zrcadlo (měli dvě poslední, tak jsem byla ráda že jsem ho vychytala). Jen bych u zrcadel čekala trochu lepší umístění. Přišly mi tam takové zahozené ve spodních regálech. Dále jsem zakoupila parádní svícen na balkon + velkou svíci do něj a dvoje formičky na tvarování pokrmů.

Při druhém nákupu, který byl o několik dní později, jsem dokoupila nástěnku s kolíčky na fotky či vzkazy, srdcové formičky na tvarování pokrmů, krásný umělý sukulent ve skle a dekorační tácek.

Třetí nákup a poslední kupon jsem utratila doslova na poslední chvíli. Musela jsem se dopravit do jiného Kiku, který byl teprve nedávno otevřený. Tam jsem pořídila bytelné sklenice na suché potraviny, které se pak budou krásně využívat do bezobalových obchodů (jestli u nás někdy něco vůbec otevřou hahaha :grinning: ) 

DEKORAČNÍ TÁCEK

Ten jsem vybrala do kuchyně na okno. Moc se mi líbil, měli i v bílé barvě, ale zaboha jsem netušila, co s ním provedu. A nakonec asi dokoupím ještě další 2, abych měla i na okno v obýváku a ložnici a nebo je přidám vedle tohoto do kuchyně. Rýmovník nám roste jako blázen, takže ho neustále stříháme a květináč se mi takto líbí mnohem víc.

Cena: 79Kč

SUKULENT JAKO Z POHÁDKY

Tento typ dekorací se mi moc líbí. Jsou jednoduché a krásné. Ano, lepší jsou samozřejmě živé kytky, o tom není pochyb, ale u nás nic nepřežije. Jediný, co roste jako plevel, je vážně jen ten Rýmovník a já bych to tu ráda měla trochu víc zelenější a proto jsem sáhla po této krásné dekoraci s umělým sukulentem, který vypadá jako živý a zdobí nám obývák :slight_smile:

Cena: 219Kč

FORMIČKY NA TVAROVÁNÍ POKRMŮ

Dekorovat se nemusí jen byt jako takový, ale také pokrmy a jelikož se už několik let snažím psát vlastní recepty + doporučuji ty ověřené a moc mě baví vařit a péct, tak tyto formičky u nás doma nesmí chybět! :slight_smile:

Nevěděla jsem, pro kterou se rozhodnout, tak jsem pořídila všechny 3 druhy. Nebojím se, že zůstanou nevyužity, naopak budou využívány určitě dost často a moc se mi aktuálně do jedné spolupráce hodí.

Každé balení obsahuje 4 formičky + "pěchovadlo", kterým se pokrm ve formičkách dopěchuje. Formičky jsou dost náchylné na dotek, zůstávají na nich otisky prstů, ale jinak se s nimi pracuje pěkně.

Pro kulaté formičky, jsem vybrala předkrm, hranaté formičky jsem zvolila pro hlavní chod a Srdcové formičky byly jasnou volbou pro dezert. Dá se s nimi připravit cokoliv slaného či sladkého.

Košíčky z listového těsta plněné směsí z mletého masa.

Dortík z ovesného korpusu a domácího pribiňáku

Kuskus se špenátem, tahini pastou a sezamovými semínky

Cena: 79Kč/balení

SKLENICE NA SUCHÉ POTRAVINY

Tyto sklenice mám už hodně dlouho na "wish" listu. Nahradí plastové boxy, či nespočet otevřených pytlíků ve skříňkách a vypadají moc hezky. Určitě jich chci časem pořídit ještě víc a to včetně vysoké sklenice na špagety. Jsou pevné a bytelné.

Cena: 49Kč/kus

BALKONOVÝ SVÍCEN + SVÍCE

Do tohoto svícnu jsem se zamilovala doslova na první pohled a hned jsem si představila, jak by asi vypadal u nás na balkoně Vrtalo mi hlavou, kde pořídím tak vysokou svíci, ale stačilo se jen otočit a koukala na mě. 

Takto vysoké svíce měli ve dvou barvách - bílá a krémová

Původně jsme ji plánovali zasypat říčními kamínky, ale nakonec jsme zvolili větší pískové kameny. V Kiku jsem na žádné kamínky, které by se mi hodily, bohužel nenarazila.

Cena: 70kč svíce/219Kč svícen

NÁSTĚNKA S KOLÍČKY

Parádní nástěnka, která může být využita na fotky, vzkazy, pohledy či důležité dokumenty, které chcete nebo potřebujete mít stále na očích. Já ji využila na barevné  motivační kartičky.

Bohužel byla v obchodě tak moc zašitá, že jsem ji zaboha nemohla dostat ven. Nástěnek měli naskladněno dost ale byly schované za milionem porcelánových serepetiček a nešlyžádným způsobem ven. Takže jsem ji nakonec vytáhla tak, že jsem těch milion serepetiček přeskládala.

Cena: 139Kč

ZRCADLO

"Magic mirror, on the wall – who is the fairest one of all" :grinning:.

Zrcadlo je základní součástí každého domova a my do té doby měli jedno malé na skříni větší v předsíni a jedno retro v koupelně. Pořád mi chybělo něco, u čeho bych se ráno mohla v klidu a pohodě za pořádného denního světla upravit aniž bych si nemusela svítit pomalu baterkou nebo stěhovat skříň mimo stín.

Toto zrcadlo se mi líbilo nejen svým tvarem, ale také materiálem a zaujalo mě, že je na něm připevněná také menší polička, takže je v podstatě 2v1.

Jelikož se nijak extra nelíčím, tak tam nepotřebuju mít vystavenou kosmetiku a hřeben mám hned vedle na přebalovací komodě :grinning:.

Cena: 279Kč

A TO JE VŠE :slight_smile:

Pod pojmem "dekorace" si nemusíme představit jen samé lapače prachu a serepetičky, dekorovat se dá i více do hloubky v podobě dekorování jídel či "špajzky".

V obchodě mě neobtěžovaly žádné krabice, neprůchodné cesty ani nic jiného. Jen bych u nás v Sokolově ocenila širší sortiment, který by více odpovídal tomu, co je na webových stránkách Kiku a poprosila bych také dostupnější umístění produktů - jak jsem psala u nástěnky.

Děkuji moc za možnost testování. Užila jsem si to na maximum! Náš domov jsem doslova naKIKnula novými dekoracemi a hned to tu máme o kus útulnější :slight_smile:

Děkuji!

#test_kik #recenze

Čti celý článek
karol89
21. bře 2018 Čtené 202x vybrali jsme

Ač nejsme křesťané, tak mě baví dodržovat různé druhy tradic a zajímat se o jejich historii. Ráda se dozvím něco nového o (nejen) naší historii. Neřeším, jestli jsou to naše české tradice/svátky či zahraniční, proto jste na blogu mohli narazit mimojiné také na Halloween nebo Valentýn. 

No a jelikož nás čeká období Velikonoc, tak se seznámíme se Svatým neboli Pašijovým týdnem aneb posledním týdnem Ježíšova pozemského života.

ROZDĚLENÍ PAŠIJOVÉHO TÝDNE

 • Květná neděle
 • Modré pondělí
 • Šedivé úterý
 • Sazometná středa
 • Zelený čtvrtek
 • Velký pátek
 • Bílá sobota
 • Boží hod velikonoční
 • Velikonoční pondělí

KVĚTNÁ NEDĚLE

Květná neděle je poslední nedělí doby postní. Je ale také začátkem Svatého týdne, posledního týdne před Velikonocemi.

V tento den se slaví vjezd Ježíše do Jeruzaléma, kde byl vítán čerstvými poupaty ze stromů, které se házely na cestu. Na některých místech se slaví průvodem kolem kostela. Údajně se také při bohoslužbách předčítá zpráva (pašije) o umučení Ježíše Krista.

Otevírá období Velikonoc a obydlí či hroby se zdobí posvěcenými kočičkami, na které se mohou navázat pestrobarevné pentle.

Pranostiky:

 •  Týden před a týden po Květné neděli, rády padají pašije (sněží).

Pověry:

 • Na květnou neděli by se nemělo nic péct, protože by se tím zapekl květ na stromech a neurodilo by se žádné ovoce. 
 • Oblékají se nové šaty, aby v nich člověk kvetl.

MODRÉ PONDĚLÍ

Je posledním postním pondělím a bylo vždy pro křesťany symbolem volného dne, protože se nesmělo jakýmkoliv způsobem pracovat.

Nepojí se k němu ani žádné obřady ale kostely se zdobily do modra či fialova.

ŠEDIVÉ ÚTERÝ

Vymetaly se pavučiny a zametalo se obydlí.

Neměly bychom si také zapomenout každý zamést před svým prahem - aspoň symbolicky :wink:.

Nosilo se také bílé oblečení, které připomínalo roucha.

SAZOMETNÁ (ŠKAREDÁ) STŘEDA

V tento den na Ježíše žaloval Jidáš, proto škaredá středa kvůli škaredému činu. 

Pověry:

 • Vymetávaly se saze z komína, aby se vyhnaly zlé síly, které by mohly škodit. 
 • Lidé by se neměly mračit, jinak jim to zůstane po celý rok. 

Tradice:

 • V tento den nosí lidé do kostela polínko dřeva a nechají si ho opálit na hranici. Doma z nich vyrobí křížky, které se v neděli, společně s posvěcenými kočičkami (o květné neděli), zastrkají do rohů polí. Ten, kdo bude mít rychleji zastrkané křížky, bude mít časnější žně. A jak vysoko vyrostou posvěcené kočičky, tak vysoko poroste obilí.
 • Křížky s kočičkami, by také měly chránit úrodu před krupobitím.
 • Pečou se Jidáše, ale jí se až ve čtvrtek. A svým tvarem mají připomínat provaz, na kterém se Jidáš oběsil poté, co prodal Ježíše Krista.Také se ale říká, že jsou pokroucené jako Jidášům charakter.

ZELENÝ ČTVRTEK

Zelený čtvrtek je památkou poslední večeře Ježíše a je to také den odpuštění. Rodiny se modlily a omývaly se ranní rosou, která bránila onemocnění šíje a dalším nemocem.

Tímto dnem se také připomíná Ježíšova modlitba v Getsemanské zahradě a jeho zajetí.

Pranostiky:

 • Obilí vyseté na Zelený čtvrtek.
 • Na Zelený čtvrtek rozsévat hrách a otevírat včelín.
 • Kostelní zvony po mši, na Zelený čtvrtek, odlétají do Bílé soboty do Říma a když naposledy zní, tak má člověk cinkat penězi, aby se ho držely. 

Tradice:

 • Již za úsvitu se jí Jidáše pomazané medem.
 • Jí se obecně vše, co je zelené, aby se upevnilo zdraví.
 • V dnešní době je Zelený čtvrtek také spojen s prodejem jedinečného zeleného piva. 

VELKÝ PÁTEK

V tento den byl, ukřižován Ježíš Kristus. Je to také den nadpřirozených sil, dobrých i zlých a den pracovního klidu, který dodržuje přibližně 40 států.

Pokud chcete najít poklad, je ten správný čas, protože se země otevírá a ukazuje skryté poklady.

Velký pátek se v katolických rodinách prožívá motlitbami u křížů.

Pranostiky:

 • Na Zelený čtvrtek hrach zasívej, na Velký pátek zemí nehýbej.
 • Velký pátek vláha, úrodu zmáhá.
 • Velký pátek deštivý, dělá rok žíznivý.
 • Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

Pověry:

 • Nesmí se prát prádlo, bylo by máčeno do Kristovy krve.
 • Nesmí se hýbat se zemí - rýt ani okopávat.
 • Nesmí se nic půjčovat, protože by věc mohla být očarována.
 • Nesmí se ani nic darovat či prodáva.

Tradice:

 • Chodilo se dům od domu a za zvuku řehtaček se oznamovalo poledne a ranní i večerní klekání.

BÍLÁ SOBOTA

Končí postní období, všichni se těší na opětovné pojídání masa, tanečních zábav a na další potěšení, která byla v době půstu zapovězena.

Zárveň je to také den ticha, kdy Ježíš ležel v hrobě.

Nekonají se žádné bohoslužby.

Probíhají přípravy na samotné Velikonoce - uklízelo se (bílilo).

Tradice:

 • Barví se vajíčka, které jsou symbolem nového života a znovuzrození.
 • Pletou se pomlázky.
 • Peče se mazanec či beránek (nebo obojí :grinning:).
 • Má se chodit po sadu a zvonit, aby byla úroda.
 • Popelem z posvěceného ohně se posypávala louka.
 • Vymetá se obydlí, novým koštětem, aby po celý rok zůstalo čisté

Pranostiky:

 • Déšť na bílou sobotu, přivolává suchotu
 • Odkud vítr, odtud deště

BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ

Největší křesťanský svátek v roce.

Název vychází z velké noci ze soboty na neděli, kdy došlo ke zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Z "Velké noci" také vznikl název "Velikonoce".

Všichni v první řadě spěchali do kostela, kde se světily velikonoční pokrmy a každá návštěva následně dostala kousek posvěceného jídla.

Mazanec je u nás nejstarším doloženým velikonočním pečivem a spolu s beránkem patří k nejstarším velikonočním svěcenkám.

VELIKONOČNÍ (ČERVENÉ) PONDĚLÍ

Čas pomlázky a koledování :slight_smile:.

Tímto zvykem, kdy kluci chodí vyšupovat holky, se můžou chlubit jen Češi a Slováci. Jinde ve světě ho neznají! Tradičně bylo zvykem číhat na děvčata, když šly ráno do kostela.

Dívkám se má zajistit krása a zdraví na celý rok, ale skrývá se v tom také symbolika plodnosti a sexuality.

Chlapci dostávají za vyšupování kraslice, které dívky zdobily mnohdy až mistrovskými díly :slight_smile:.

PAŠIJOVÉ HRY

Označují se tak různé dramatické hry, vyprávění, příběhy či hudební skladby, které jsou inspirovány tématem utrpení a smrti Ježíše Krista.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2018/03/ucime-se-svaty-pasijovy-tyden.html

Čti celý článek
karol89
14. únor 2018 Čtené 251x vybrali jsme

Stejně jako na Halloween, tak i Valentýn je milován i nenávidět. Lidé jsou rozděleny do dvou táborů a je dost negativně komentován. Například tím, že je to americký svátek a že radši slaví 1. Máj a nebo, že si lásku dokazují celoročně a nepotřebují k tomu jeden den.

Vždyť se to ale vzájemně nijak nevylučuje. Můžeme slavit jak Valentýn, tak 1. Máj a i tak si lásku můžeme dokazovat každý den. Navíc to americký svátek vůbec není, ale Amerika mu (stejně jako Halloweenu) dodala tu komerci.

Ano, je to celosvětový fenomén, ale i přes to má krásnou a zajímavou historii, o které málokdo ví.

SVÁTEK ZAMILOVANÝCH

Den sv. Valentýna je tedy anglosaský svátek všech zamilovaných. Partneři si posílají různá přáníčka, dopisy, dárky, květiny, skládají pro sebe básně a připravují romantický večer.

KDO BYL VALENTÝN?

Byl to kněz, z římské říše, který vynikal svojí charitativností, moudrostí a neohrožeností. Stal se patronem mladých a zamilovaných - patronem jejich čisté a oddané lásky.

LEGENDA

Valentýn a zákaz sňatků

Valentýn žil v době krutého císaře Klaudia II. Klaudius chtěl být nejmocnějším panovníkem na zemi a proto se snažil vytvořit silnou armádu ze svobodných mužů. Těch ale moc nebylo. Klaudius si myslel, že to je proto, že jsou zamilovaní a dávají přednost lásce a proto zakázal veškeré sňatky.

Valentýn jako kněz, v té době, nevěřil jen na Boha ale také na lásku a rozhodl se, že se postaví proti nařízení císaře Klaudia a dál zamilované páry oddával. Jenže jednou do kostela vtrhli vojáci a Valentýna zajali. Byl uvržen do vězení, kde se mu u oken a dveří začali shromažďovat dopisy a malé dárečky jako poděkování od mladých párů.

Dcera jednoho ze žalářníků se rozhodla, že ho navštíví a Valentýn se do ní zamiloval. V den jeho popravy (14. února), ji zanechal dopis ve které se vyznává ze své lásky a na konci toho dopisu stálo "od Tvého Valentýna". A zde nejspíš vznikl původ valentýnských přáníček :slight_smile:.

Valentýn a slepá dívka

Valentýn byl moudrý, ctostný a počestný člověk. Když se to doslech císař, pozval si Valentýna k sobě a chválil ho, obdivoval ale také si posteskl nad tím, proč nemůže být Valentýn císařův přítel. Problém byl v tom, že Valentýn věří křesťanství - což je podle císaře jedna velká pověra. Valentýn se ohradil, že to je naopak a císař povolal svého prefekta, aby na Valentýna dohlížel. 

Prefekt chtěl mít Valentýna opravdu pod kontrolou a tak si ho vzal k sobě domu, kde se seznámil s nevidomou dcerou prefekta. Prefekt Astorius požádal Valentýna, aby se za nevidomou dceru modlil, aby se jí zrak navrátil. Zázrak se vážně stal a dívka opět spatřila světlo světa. Pohané ale odmítli věřit tomuto zázraku, Valentýna zajali a za městem mu sťali mečem hlavu.

Některé zdroje udávají tyto dvě legendy spojeny v jednu.

ZAJÍMAVÉ INFORMACE

v Anglii lidé věřili, že si 14. února ptáci vybírají své partnery. Hlavně tedy holubi a holubice, kteří jsou známí tím, že v jednom svazku zůstávají po celý svůj život. 

Ve Skotsku si lidé losují své protějšky z klobouku. Koho si vylosují, s ním musí protančit celou noc.

U nás se tento svátek začal slavit až po roce 1989.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2018/02/ucime-se-den-svateho-valentyna.html

Čti celý článek
karol89
13. pro 2017 Čtené 140x

Když jsem si všimla vyhlášeného testování na Canon Creative Park, tak jsem si řekla: "Téééééda, to je paráda!" To bychom se vyřádili kompletně všichni, bez ohledu na věk." A musím říct, že tohle testování nemělo vůbec chybu !!! 

I když se tedy zprvu zdálo, že mi balíček vůbec nedorazí. Nakonec naštěstí dorazil o dva dny později.

Abych si zkrátila dobu čekání, tak jsem si mezitím postahovala všechno, co se mi líbilo a pak jsem se zděsila, kolik toho mám postahovaného :grinning: 

Někdo si může říct, však o nic nešlo - jen nějaký balík papírů a běžně dostupné vystřihovánky, ale tak to vůbec není.

Testovací balíček obsahoval balík papírů Canon Top Colour Zero, nůžky, lepidlo, Canon obyčejnou tužku, 3 vystřihovánky (žirafa, zebra, slon) a hotovou složenou myš.

Ano, čekala jsem obsah balení krapet jiný - více vytištěných stran, protože jsme takhle museli dokupovat 4 nové barvy do tiskárny, ale bez tohoto testování bych vůbec nevěděla, že nějaký Creative park existuje a vyřádili jsme se vážně na maximum. 

Tímto moc děkuji, že koník něco takového do testování zařadil, protože ten úžasný zdroj nápadů s názvem Canon Creative Park budeme využívat pravidelně i nadále!

WEB CANON CREATIVE PARK

I přes to, že nelze zvolit Češtinu, tak je web poměrně přehledný a je tam nepřeberné množství nápadů pro každou příležitost bez ohledu na věk. Najdete tam zajímavé věci 

jak pro malé děti, tak i pro velké.

Základní tématické rozdělení

 • Card - různé druhy přáníček, obálek, ozdobných papírů apod.
 • Paper Craft - zvířata, hračky, stavby, věda, dekorace, dopravní prostředky apod.
 • Scrapbook - foto rámečky, ozdobné papíry, pohledy apod.
 • Art - omalovánky, origami, mozaiky, rámečky apod.
 • Calendars - adventní kalendář, stolní kalendář, závěsný kalendář apod.

PRVNÍ OŤUKÁVÁNÍ A SEZNAMOVÁNÍ

Jelikož se blížil začátek prosince a tím pádem už docela hořelo sestavení nějakého adventního kalendáře. Měla jsem v plánu vyrábět z ruliček od toaletního papíru, ale co jsem narazila na verzi Creative Parku, tak to bylo jasné!

Kalendář jsme tiskli na skicák, aby byl pevnější.

Krabičky se sestavovaly a stříhaly naprosto pohodově a zvedlo nám to motivaci do dalšího stavění a skládání - jojo prvotní nadšní je nejdůležitější :grinning:

Z tohoto výtvoru jsem opravdu moc nadšená, i když má na sobě prvky Santa Clause. Přeci jen takové věci (tentokrát) nechávám spíše v zahraničí a u nás se snažím hezky o naše české Vánoce provázené Ladou apod.

Adventní kalendář má obrovský úspěch. Klaudinka se vždycky těší, až z domečku zase vytáhne přihrádku a splní nějaké úkoly - v každé přihrádce má 3 různé druhy úkolů.

Adventní kalendář najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0020776/index.html

DIVADLO, DIVADLO, CO V SOBĚ UKRÝVÁŠ?

Stejně jako mě na první pohled zaujal adventní kalendář, tak jsem se nadšeně pustila i

do divadla s pohádkou Popelka, které jsme také tiskli

U nás se ty klasické pohádky zatím vůbec nevypráví, ale Klaudinka si i přes to nejvíc 

zamilovala Popelku, tak jsem nevádala a pustila jsem se do skládání.

Divadlo je naprosto parádní, je totiž zároveň jako "krabička", ve které se dá všechno uskladnit.

Obsahuje 6 různých druhů pozadí, která jsou očíslovaná a měníte je průběžně podle 

příběhu. U divadla je také přiložen krátký text v angličtině.

Divadlo s pohádkou o Popelce najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0011793/index.html

Další možnosti pohádek, které na webu najdete jsou:

 • Jeníček a Mařenka
 • 3 prasátka
 • Želva a zajíc
 • Červená Karkulka
 • Císařovy nové šaty

CHYTLAVÁ ZÁBAVA PRO CELOU RODINU

Další výtvory už jely jako po másle a já stříhání a lepení dávala přednost před vším, co sedalo :grinning: Bylo mi jedno, že jsem nestíhala jíst, pít, spát, koupat se, ale nešlo prostě přestat :grinning:

Chtěla jsem nějakou rychlovku, kterou zvládnu sama bez pomoci manžela - experta  na takové všemožné i nemožné titěrnosti. Tak jsem tak brouzdala na webu Creative Parku, až jsem narazila na moc hezký kalendář.

Kostky jsou v pohodě, ty mi jdou nejlíp ze všeho :grinning: Spodek mi trochu nevyšel ale na 

oko vypadá vážně hezky.

Je spíše takový jarní ale vzhledově se mi moc líbí a vyfasuje ho asi mamka :grinning:

Tento stolní kalendář najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0000791/index.html

ZVÍŘATA MÁ KAŽDÝ RÁD

Také jsme si užívali skládání různých zvířat. Klaudince jsem nejdřív vyrobila králíčka, který má krapet postižené packy - ale já zaboha nemohla přijít na to, jak je tam zasadit :grinning: Každopádně je naprosto rozkošnej a furt bych ho ňuchňala :grinning:

No a mimojiné miluje i Nema, tak jsem jí chtěla udělat radost, že ho složím - ale teda ten mi zabral hodně času a na toho jsem pyšná :grinning:

Než jsem recenzi zpracovala a výtvory společně nafotila, tak Nemo ztratil obě ploutve, 

které nejsou nikde k nalezení :grinning:

HRA NEHRA HLEDEJ PSY

Prosím pěkně, vysvětlí mi někdo, co to je za hru nehru? :grinning: Já jí vůbec nepochopila. Myslela jsem si, že z toho vznikne nějaké kukátko, kterým se budou hledat psi různými pohledy ale vznikl obal na CD a v tom 4 psi, kteří se hledají jen na obálce (?)

No, každopádně tato verze je v Canon Parku dostupná i s kočkama, kdyby někdo chtěl oboje a vymysel s tím něco produktivnějšího :grinning:

Tuto hru nehru divnou hru najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0011357/index.html

TIK TAK, TIK TAK

Také jsem chtěla připravit něco vzdělávacího.

Klaudinka má poslední dobou období hodin, tak jsem si řekla, že se ho pokusíme využít a vyrobili jsme jí tyto hodiny, které mají jak úložný prostor, tak také kapsu, kde se dají měnit.

Obsahují také několik koleček s obrázky, pro lepší orientaci v čase - kdy je noc, kdy se vstává, kdy se jí apod.

Hodiny najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0011173/index.html

FOUKEJ, FOUKEJ VĚTŘÍČKU

Stejně tak, jako Klaudinka miluje bublifuky, tak miluje i větrníky. Proto bylo jasné, že i tento milerádi vyrobíme :slight_smile:

Větrník najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0011032/index.html

JE LIBO TETRIS?

Původně jsme se chtěli pustit do labyrintu, ale když jsme zjistili, že je na cca 22 stran, 

tak jsme radši vytiskli Tetris :grinning:

Tetris je na webu Creative Parku nazván jako balanční hra a najdete ho zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0011462/index.html

CO JSTE HASIČI, CO JSTE DĚLALI?

Hasičský stanice s vozem je práce čistě manžela. Ten z toho byl úplně paf, protože autu 

vyjíždí žebřík, který je navíc otočný kolem dokola.

Hasiče jsem vybrala proto, že je má Klaudinka ze všech jednotek nejradši a i já sama k nim mám blízký vztah. V pubertě jsem se účastnila hasičských závodů, měla jsem i svojí chvilku na hasičské ústředně, kdy jsem tam pomáhala jeden rok při silné vychřici a byl to docela adrenalin :grinning:

No a stále jsem ve sdružení dobrovolných hasičů a každoročně s nimi jezdíme stanovat.

Hasičskou stanici najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0010091/index.html

Hasičské auto najdete zde: http://cp.c-ij.com/en/contents/CNT-0009913/index.html

ZÁVĚREM PÁR SLOV

Na webu Canon Creative Parku, mimo mnou zmíněné výtvory, najdete také různé 

vesmírné dekorace, dekorace pro oslavu narozenin, dekorace do bytu, fotorámečky, pohlednice, nespočet různých druhů zvířat atd. Je tam toho opravdu nespočet a my 

rozhodně se skládáním nekončíme :wink:

Dokonce tam pravidelně doplňují novinky, takže moc doporučuji si stránku uložit a když si nebudete vědět rady s narozeninovou dekorací nebo přáníčkem pro rodinu, tak zde vždy najdete to, co potřebujete :slight_smile:

Ale nemyslete si, neni to žádná sranda a taky několik věcí skočilo v koši. Například myší maska, která byla teda šílená .. no a taky vánoční ozdoby, na které jsme neměli nervy :grinning: :sweat_smile: :grinning:

Testovací týden, tedy v mém případě 5 dní, jsme si snažili užít na maximum a vážně 

jsme se vyřádili všichni. I když já jsem mnohdy nervák, tak to sem tam bylo i znát :grinning:

Děkujeme, že jsme se mohli zapojit - bylo to vážně parádní!

#test_canon

Čti celý článek
karol89
30. lis 2017 Čtené 48x

Mikuláš patří mezi prosincové předvánoční tradice, na kterou se mnoho dětí těší ale mnoho se jich také toho dne obává. 

Kdopak by si nepamatoval z dětství, jak netrpělivě čekal, až se setmí a začne chodit Mikuláš společně s čertem a andělem. Já je natěšeně vyhlížela a ve starším věku jsem se jich snažila potkat co nejvíce. 

Škoda jen, že tato tradice postupem času upadá a už na ulici na potkáme takové množství Mikulášů jako dříve.

KDO JE SVATÝ MIKULÁŠ

Svatý Mikuláš byl biskupem v Myře, která se nacházela v tehdejší Lýkii - na území dnešního Turecka. Byl oblíbený díky své štědrosti a také tomu, že se snažil zachraňovat nespravedlivě obviněné. Někdy je také nazýván, jako Mikuláš Divotvůrce, pro množství zázraků, které se udály díky jeho přímluvě.

Je jedním z nejuctívanějších svatých vůbec - dokonce i přes to, že nikdy nebyl oficiálně prohlášen za svatého. Uctíván je jako patron námořníků, zajatců, obchodníků, rybářů, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků a studentů. 

V té době ale docházelo k velkému pronásledování všech křesťanů. Ti byli následně zavíráni do žaláře a mučeni. Tento osud bohužel patří i Mikuláši, který byl 6. prosince umučen k smrti a právě na toto datum připadá jeho svátek - oslavu jeho svátku doprovází obdarovávání dětí sladkostmi či menšími dárky v předvečer 5. prosince.

Byl také inspirací pro vytvoření postavy Santa Clause - ten se USA přetvořil ve fenomén a roznáší dárky o Vánocích.

LEGENDA

Podle legendy se jedna rodina šlechtického původu dostala do nouze, kdy otec neměl na věno pro své tři dcery a chtěl prodávat jejich panenství. Aby je Mikuláš ochránil od prostituce a bídy, tak jim hodil oknem měšec peněz (či valoun zlata), které byly dostačující jako věno pro první z dívek.

Totéž udělal ještě dvakrát a díky tomu se rodina utvrdila ve víře v boží lásku.

Je ještě jedna legenda ale ta je ošklivá, nelíbí se mi a proto se mi vypisovat nechce - do je ale zvědavý, jistě si jí sám dohledá :grinning:

TRADICE

Mikuláš chodí každoročně ve trojici s čertem a andělem a nosí dětem sladkosti a dárky - je oblečen v biskupském oděvu s dlouhým plnovousem a holí. 

Anděl je zacílený na hodné děti, čert na zlobivé. Anděl také mnohdy uklidňuje děti, které se bojí čerta. Andělem jsou většinou ženy či dívky. Mají blonďaté vlasy a jsou oblečené celé v bílem s hvězdou na čele.

Čert chodí za účelem děti postrašit. Zlobivé děti obdarovává uhlím či bramborami. Měl by ale opravdu pouze postrašit ne vyděsit. 

Tradičně se děti obdarovávají mikulášskou nadílkou, která může představovat drobné materiální dárky nebo třeba pytlík ovoce a sladkostí. Nejstarší záznamy o mikulášské nadílce jsou v Čechách ze 14. století.

MIKULÁŠSKÝ PRŮVOD

Průvod měl dříve spíše masopustní ráz. V průvodu Mikuláše často doprovázelo několik andělů a také čertů - dále také dragouni, husaři, hajduci a mnoho dalších v dnešní době neznámých masek. Teprve později zůstal pouze Mikuláš, čert a anděl

Tato trojice je tedy pozůstatek průvodu.

JE ALE SPRÁVNÉ STRAŠIT DĚTI?

Děti by se neměly cítit jakkoliv ohroženy. Trojice Mikuláše, čerta a anděla by se neměla pouštět za práh domova, kde má dítě ten největší pocit jistoty a bezpečí. Měli by být buď za dveřmi a nebo v lepším případě za nimi někam jít.

Některé zdroje uvádějí, že přibližně do 6 let (někde se píše, že i později) dítě nerozlišuje skutečnost od nadpřirozena. Vše nadpřirozené je pro něj, opravdové a pokud by se strašení přehnalo, mohlo by dojít k situacím, které se budou hůře napravovat.

Strašení překročí hranici, jakmile se dítě rozbrečí - k tomu by opravdu nemělo docházet. Mikuláš by měl včas zakročit, dítěte se zastat a čerta umravnit. Není na škodu přirozený respekt ale nemělo by se to proměnit ve strach či hrůzu.

Také situaci můžete vyřešit způsobem, že dítěti prozradíte, že se jedná pouze o kostýmy - převlečené lidi (třeba zrovna někdo, koho dítě zná)

BÁSNIČKY

Mikuláš ztratil plášť

Mikuláška sukni

hledali, nenašli

byli oba smutní

________________________

Mik miku mik miku Mikuláš,

přišel s čertem na guláš,

Mik miku mik miku Mikuláš,

přinesl nám zimní čas

_________________________

Čerte, čerte, čertíku,

Černá kočka na mlíku.

Čaruj, čaruj, vyčaruj mi

Čokoládu z perníku.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/11/svaty-mikulas-svetec-z-myry.html

Čti celý článek
karol89
8. lis 2017 Čtené 89x vybrali jsme

CO ŘÍKÁ LEGENDA

Martin z Tours byl římský voják. Žil skromě a pokorně. Legenda říká, že jedné mrazivé noci potkal promrzlého žebráka. Jelikož u sebe neměl ani peníze, ani jídlo tak neváhal ani chvilku a  mečem přetnul svůj plášť na polovinu, kterou žebráka obdaroval.

Další noc se mu zjevil Kristus v polovině toho jeho pláště a díky tomu zjevení se nechal Martin pokřtít a byl vyzýván na ochranu proti chudobě.

O několik let později byl propuštěn z armády a cestoval. Ve Francii strávil většinu svého života a 10 let byl poustevníkem.

Časem byl jmenovám biskupem ale žil nadále jako mnich ve své chatrči.

Patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté.

Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji ho můžete vidět zobrazeného na koni, s polovinou pláště a žebrákem.

Je po něm pojmenováno mnoho kostelů v Evropě.

PROČ JE SPOJOVÁN S HUSAMI

Údajně ve své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskuta a tak se schoval mezi husy do husince. Ty ho ale svým kejháním prozradily - a proto jsou údajně prý od té doby tradičně na pekáči.

Další pohled je ten, že při kázání Martina natolik rušily, že nyní pykají na pekáči.

Přesto je svatý Martin dodnes považován za patrona domácích zvířat.

MARTINSKÝ OHEŇ

Zapaloval se večer před svátkem sv. Martina. Symbolizovaly ho také pochodně vytvořené svítilni z krmné řepy nebo tykve - zavěšené na holi. Později se začaly vyrábět lampiony papírové.

V některých oblastech chodívaly děti s lampiony dům od domu a říkaly svatomartinskou koledu.

SVATOMARTINSKÁ KOLEDA

Svatého Martinavšeliká rodinadnes ščedrost zpomínábeze všeho statkuvesele s čeládkú.Tučnú hus, hus, hus,tučnú hus, hus, hus,tučnú hus jí, víno pie,beze všeho smutku.

POSVÍCENÍ

 • Martinská husa
 • Martinské rohlíky (rohy, podkovy)
 • Martinské víno
 • Lokše (bramborové placky)

SVATOMARTINSKÉ VÍNO

První víno nového ročníku. Svatomartinskými se ale mohou nazývat jen některá vína - například Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Svatovavřinecké, Modrý Portugal apod.

PRANOSTIKY

 1. Na svatého Martina kouřívá se z komína.
 2. Svatý Martin na ledě, Vánoce na blátě.
 3. Na svatého Martina, bývá dobrá peřina.
 4. Přijede-li Martin na bílém koni, Metelice za metelicí se honí.
 5. Sníh se sype velkou mocí, svátý Martin jede v noci.
 6. Jižní vítr na Martina, to bude mírná zima.
 7. Na svátého Martina, nejlepší je husina, pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí
 8. Svatý Martin přijíždí na bílém koni (bude sníh). Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá. Přijede-li na žlutohnědém (sucho), přijde zima tuhá a suchá. Přijede-li na ryzákovi, bude i zima ve své síle mírná.
 9. Dnem svatého Martina u nás zima začíná.
 10. Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

TRADICE

 • Kůže z husích nohou se dávala do bot, aby se nepotily ale dávala se také mezi prsty, aby se netvořila kuří oka.
 • Rozdělení husího masa mělo přesná pravidla - nejnižší sluha dostával křídlo, aby prý při práci lítal, vyšší sluha stehno, hospodář sám si nechával zbytek.
 • Svatomartinská husa byla poslední pečínkou před půstem, na další si lidé museli počkat až do Vánoc. Souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti a právě také s adventním šestitýdenním půstem (začínajícím 12. listopadu). No a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína.
 • Konávaly se dobytčí a výroční trhy ale také poutě, protože byl patronem koní.
 • Na svatého Martina se mají péci martinské rohlíky, aby kamna v roce nevypověděla službu.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/11/svaty-martin-aneb-martin-z-tours.html

Čti celý článek
karol89
31. říj 2017 Čtené 165x

Většina z nás zná Dušičky jen jako den, kdy se vzpomíná na zemřelé, chodí se na hřbitov a zapalují se svíčky ale ono je v tom krapet víc :slight_smile:

Je tolik odpůrců Halloweenu/zastánců Dušiček ale ve finále málokdo ví, jaké jsou tradice Dušiček a jakou mají vůbec historii.

A jelikož jsem psala článek o Halloweenu, tak mě napadlo sepsat krátký informační článek právě i o těch Dušičkách.

CO JSOU TEDY DUŠIČKY?

Dušičky navazují na svátek všech svatých, který je 1. listopadu a společně tvoří jeden celek. Slaví se od 10. století. Dají se přeložit jako "duše v očistci" - církev se modlí za zemřelé a ti se modlitbami z očistce vykupují.

TRADICE A ZVYKY

Chodí se tedy na hřbitovy, kde se zapalují svíčky a nosí se čerstvé květiny, které jsou symbolem věčného života.

Pověry říkají, že jednou za rok duše vystupují z očistce, aby si odpočinuly od útrap a připravují se pro ně nádoby s mlékem a máslem, aby si mohli ošetřit spáleniny od ohně způsobené očistcem.

S Dušičkami je také spojeno pečení tradiční pečiva. Říkalo se mu buď "dušičky" nebo také "kosti svatých". Obdarovávali se jím pocestní, žebráci či chudí lidé. Dokonce si dříve pro toto pečivo chodili přímo koledníci. Připíjelo se tradičně mlékem.

Konají se bohoslužby, mše a uplatňují se odpustky. Motlitba živých pomáhala dušičkám očistit jejich hříchy.

Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!

Budou na nás vzpomínat, až my budem umírat.

V dušičkový večer, rozžehneme svíčky,

modlíme se tiše, při nich za dušičky.

Poslední již svíce, zvolna dohořívá,

za duše, jichž nikdo, nikdo nevzpomíná.

Na mě Dušičky působí, jak kdyby se vzpomínalo jen ten jeden den - přitom určitě všichni vzpomínáme denno denně. Je mi ovšem jasné, že ten den je nejen zvýšená aktivita na hřbitovech a péče o ty hroby ale že to má i svojí hloubku pro věřící :slight_smile:

Na hřbitov nechodím už mnoho let. Nejen, že bychom kvůli tomu museli dost cestovat, jelikož je každý pohřbený někde jinde, ale také kvůli tomu, že to beru tak, že jsou na hřbitovech pouze "skořápky" ale duše jsou nahoře. Takže spíš doma zapálíme svíčky a zavzpomínáme i tak.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/10/dusicky-pamatka-zesnulych.html

Čti celý článek
karol89
18. říj 2017 Čtené 181x vybrali jsme

Vím, že Halloween spousta lidí nikterak neslaví a navíc ho považují za americký kýčovitý svátek, kterému mnohdy ani nerozumí nebo jsou vyloženě jeho odpůrci. No a proto mě napadlo o něm sepsat krátký povídací článek.

CO JE TO TEN HALLOWEEN?

Halloween je tedy anglosaský svátek, který se slaví 31. října. Název vzniknul zkratkou "All hallows eve" což je předvečer všech svatých. Ve skutečnosti je ale Halloween údajně pohanský svátek (Samhain) a s křesťanstvím nemá nic společného. Do Ameriky se dostal až s přistěhovalci z Irska v polovině 19. století. 

ŘEPA A DÝNĚ?

Původní vyřezávání bylo v Irsku do řepy (ale také do tuřínu či brambory), do které vyřezávali různé strašidelné obličeje. Následně vložili zapálené svíčky a postavili si je do oken, což mělo vyhnat od domu duše zemřelých.

Jakmile se tento svátek dostal do Ameriky, tak přišly na řadu dýně, jelikož byly tuříny či řepa údajně hůře dostupné. Dýně byla na každém rohu a oproti předchozím druhům zeleniny se mnohem líp dlabala, tak se u ní zůstalo.

KDO JE TO TEN JACK?

O Jackovi se vypráví mnoho legend. Nejoblíbenější je ale ta o opilcovi Jackovi, který se v předvečer všech svatých opil tak moc, že jeho duše už téměř opustila tělo. Toho se chystal využít ďábel, který si pro Jacka přišel. Jack se z toho všeho snažil vykroutit a ďábla mnohokrát obelstil. stále pokračoval v tom svém alkoholovém opíjení, až se mu to jeden předvečer všech svatých nevyplatilo a zemřel.

Problém byl ale v tom, že nemohl ani do nebe (kvůli svým hříchům) ale ani do pekla. Bylo mu řečeno, aby se prostě vrátil odkud přišel. Na cestu ale dostal žhavý uhlík jako pomoc, při bloudění a hledání svého cíle.Ten vložil do vydlabané řepy (či tuřínu), aby vydržel déle. A od té doby mu svítí na jeho věčné cestě.

Lidé tedy tradičně dávají na své okenní římsy vydlabané dýně s tím, že si z nich Jack vezme světlo a ochrání je před vším zlým.

SYMBOLY HALLOWEENU

 • Dýně - Pomoc Jackovi na jeho cestě a zabránit přiblížení se zlým duchům.
 • Čarodějnice - Již dávní pohané vnímali čarodějnice jako symbol Halloweenu.
 • Kočka - Jako posvátná bytost byla vnímána již Egypťany. Ve středověku začaly být brány jako mazlíčci čarodějnic a tím jako symbol Halloweenu přetrvávají až dodnes

TRICK OR TREAT

Starověcí Keltové si údajně usmiřovali zlé duchy právě sladkostmi. Později církev ty, kteří tento svátek slavili, vyzývala, aby chodili dům od domu a prosili o jídlo výměnou za modlitbu ve prospěch zemřelých. Následně z toho vzniklo koledování. 

Trick or treat je teda z mého pohledu děsně výchovná tradice (ironie) :grinning:. Buď jednoduše dáte koledu, nebo Vám způsobí nějakou ošklivost.

MY A HALLOWEEN

Jako "bězdětní" jsme Halloween "slavili" tak, že jsme si pouštěli horory :grinning: Jeden rok jsme ale udělali Halloweenskou párty, na kterou rádi vzpomínáme doteď. Jak my, tak i hosté jsme byli v kostýmech a prostě se bavili, popíjeli, hráli šipky a bylo to parádní. Měla jsem po celém bytě výzdobu, na které jsem se vyřádila a vůbec to nemělo chybu :grinning:

Co máme děti, tak společně vydlabáváme dýně, vyrábíme výzdobu, zapalujeme svíčky a o Halloweenu si různě povídáme.

HALLOWEEN VE ŠKOLCE

Klaudinka chodí do školky, která je částečně anglická, tak žese tam Halloween slaví, učí se o něm, povídají si, zpívají si písničky a každoročně pořádají halloweenskou akci, kterou celou připravují sami studenti školy.

Vloni jsme na té akci byli poprvé a teda musím říct, že jsem měla nahnáno :grinning: Horní patro školy bylo celé vyzdobené jako bludiště se hřbitovem a mlhou a v závěru byla tajemná místnost. V tom bludišti byli poschovávaní studenti, kteří se "procházející" snažili vystrašit. My si to patro chtěli projít, tak nám bylo (kvůli Klaudince) zařízeno, aby nikdo "nebafal", ale i tak to byla naprosto úžasná atmosféra.

To si takhle jdu a najednou narazim do jednoho z těch schovaných :grinning: Ani nemuknul ale já si smíchy málem sedla na zem :grinning: Člověk byl v úplné tmě a bloudil bludištěm, ve kterém se nedal ani za mák poznat směr cesty.

Spodní patro bylo zaměřené na malé školkové děti, kde bylo pár soutěží, výroba ducha na špejli a hlavně jídelna plná jídla :grinning:

Mým velkým přáním je zažít ten pravý Halloween úplně se vším všudy. Hlavně s tím, že se navleču do nějakého kostýmu a budeme chodit po městě na "trick or treat". Zažít tu atmosféru a prožít celý ten den tak, jak to v zahraničí bývá.

Co se týče Halloweenu a našich dušiček, tak názor mám takový, že se to vzájemně nijak nevylučuje ani netříská. Slavit se dá oboje i když slovo "slavit" je trochu v tomto smyslu zvláštní. Halloween je strašidelná zábava a dušičky jsou vzpomínkou a pietním, klidným, tichým dnem. I na našem území byli dříve Keltové, takže k tomu Halloweenu nemáme zas tak daleko :wink:


No a zde se můžete mrknout na moc hezký halloweenský článek z loňského roku, který napsala jedna naprosto úžasná "Máma za vodou" žijící v New Yorku http://mamazavodou.blogspot.cz/2016/10/do-brooklynu-se-blizi-halloween.html


Krásný Halloween všem slavícím i neslavícím :slight_smile:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/10/blizi-se-halloween.html

Čti celý článek
karol89
16. říj 2017 Čtené 69x

Klaudinka měla v sobotu narozeninovou oslavu ve stylu Trolls a já chtěla využít ty jejich "vlasy" místo klasických narozeninových kloboučků.

Zabrouzdala jsem na můj milovaný Pinterest a objevila jsem tam ke stažení obě verze (holčičí i klučičí) těch trollích vlasů.

Následně jsem si vzpomněla, že mám už několik let ( :grinning: ) doma barevné gumičky, které jsem kupovala na Aliexpressu, přidala jsem samolepící suché zipy a bylo hotovo :slight_smile:

V jednoduchosti je krása a děti byli nadšené :slight_smile:

CO BUDETE POTŘEBOVAT

POSTUP

Obrázky vlasů Poppy si stáhnete ZDE - kliknete na "click here to download" a je potřeba zadat email, na který Vám bude vše zasláno. Nebojte se žádných spamů.

Z emailu si následně vše stáhnete a vytisknete. Původně to je jako "topper" na dort ale já z toho vymyslela právě tyhle správňácký čelenky :grinning:

Klučičí verzi jsem dohledávala bokem a našla jsem jí ZDE. Stačí jen rozkliknout odkaz, stáhnout a vytisknout obrázek.

Vytiskneme si tedy obrázky (počet dle potřeby), které přilepíme na čtvrtku a vystřihneme.

Připravíme si gumičky a samolepící suché zipy.

Odměříme si vzdálenost na gumičce podle vytisknutého a vystřiženhého obrázku, odlepíme jednu stranu suchého zipu a přilepíme ho na gumičku. Přiložíme druhou část zipu, odlepíme z ní papírek a přimáčkneme vystřižené trollí vlasy.

No, a máme hotovo :grinning:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/10/party-inspirace-diy-trolls-celenky.html

Čti celý článek
karol89
10. říj 2017 Čtené 238x

Neutrácejte tisíce za hračky, u kterých nemáte navíc ani jistotu, že budou dítě zajímat. Vytvořte tzv. "TREASURE BASKET" nebo také nazývaný jako "DISCOVERY BASKET".

Co to je? Úplně jednoduše - je to hromada obyčejných věcí posbíraných po bytě, které splní službu kolikrát mnohem lepší, než kdejaké hračky. Můžou to být také přírodní hračky nebo stimulační míčky. Jednoduché předměty k prozkoumání.

Stačí Vám k tomu nějaký (nejlépe) dřevěný, proutěný, bambusový košík, ve kterém bude vše pospolu anebo si předměty můžete roztřídit do několika takových košíků. Pokud nemáte košík, tak zkuste kufřík - teď zním jak Babica :grinning: Každopádně to už záleží na Vás, jak si ty svoje originální košíky/kufříky vymyslíte :slight_smile:


V tom našem je například zrcátko, dřevěné hračky, kojící náhrdelník, kolíček, baterka, CD, hopsakoule s třpytivými papírky, stimulační ježek, kroužky od záclon, chrastící kostka z kartonu a lepenky (vedle zrcátka) apod.

Já osobně ho obměňuji téměř denně. Jakmile objevím něco nového, tak ho proberu a prostřídám. Můžete tam dát cokoliv, co bude dítko zajímat. Nechte ho zkoumat prostředí celého bytu a dle toho následně můžete vybírat vhodné předměty.

Střídám s vařečkou, chladícím kousátkem, hřebínkem, různými druhy cedníků apod. Opravdu co vidim, že jí zajímá a baví, to jí tam šoupnu :slight_smile:

Sofinka má tedy svoje místo v obýváku, kde má ještě pár dalších drobností + tento treasure/discovery basket. Ostatní hračky má v šuplících v komodě. Ty vytahuji většinou jen v případě, že je tu nějaká návštěva, jinak si sama bohatě vystačí právě s tímto košíkem.

A tady navíc člověk hlavně zjistí, jak málo tomu dítěti stačí a pokud se naučí na obyčejné věci, tak se nemůže nikdy nudit nebo se rozčilovat, že tohle nehraje, tamto nebliká a neni vůbec náročné.

Nepřijde mi správné dítě zvykat na to, že hračky blikají, hrají, povídají, zpívají a bůh ví co ještě. Lepší je z mého pohledu upřednostňovat takové jednoduché předměty či obyčené dřevěné hračky.

Taky máme blikací a hrající blázniviny typu Fisher Price, ale ty jsou právě schované v těch šuplících, které si sama může otevřít, protože je má po ruce ale maximálně s nimi jen bouchá (zavírá/otevírá) a dál nic.

Treasure/discovery basket ale můžete mít klidně i několikrát a každý může být zaměřený na něco jiného. Můžete v něm mít klidně mnohem méně předmětů a taky je můžete rozdělit do několika skupin.

Například podle

 • Tvarů
 • Barev
 • Materiálů

Můžete mít také tématický

 • Jarní
 • Letní
 • Podzimní
 • Zimní

Můžete ho doplnit o fotografie rodiny nebo zvířat, přírody. Fantazii se meze nekladou a podobných košíků můžete mít opravdu mnoho, nebo naopak mít jen jeden a průběžně ho obměňovat.

Každý může být jedinečný dle zájmu a schopností dítěte a také dle jeho individuality, kdy některé děti tam mohou mít i malé předměty ale jiné tam mají jen to, co nestrčí jen tak do pusy.

Mění se tedy i dle věku dětí a můžete ho měnit klidně každý měsíc, nebo jako já téměř každý den :grinning:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/10/treasurediscovery-basket.html

Čti celý článek
karol89
27. zář 2017 Čtené 800x

Na jednu stranu mě to už nebaví vysvětlovat, ale na tu druhou není den, kdy by se někdo nedivil a vysvětlovat prostě "musím" a to je vážně už docela únavné, i když to samozřejmě nikdo nemyslí zle.

V určitých případech mi to ale přijde až krapet úchylné, když třeba nějaký chlap prohlásí něco v tom smyslu, že se jí to jednou bude hodit, anebo ho na ní začne vyplazovat taky. Eh, to prosím nedělejte.  

Ale abych začala od začátku.

Sofinka se narodila s velkým jazykem, který se jí nevešel do pusy. Na ultrazvuku nic nebylo vidět a nic nikomu nepřišlo podezřelé. Až na tom posledním těsně před porodem bylo vidět, že má jazyk pořád venku a různě ho vyplazuje. Nám to přišlo docela roztomilé a smáli jsme se tomu, jak vtipně to vypadá. To jsme ale nevěděli, co nás čeká.

POROD A ŠESTINEDĚLÍ

Narodila se císařským řezem s váhou 3,91kg, takže byla docela velká. Do toho ten jazyk a měla i takové oteklé oči. Což se personálu nelíbilo a padlo něco o známkách Downova syndromu, ale to jsem hned vypustila a dělala jsem, že nic neslyším. Pro jistotu se jí v porodnici odebrala krev, aby se zjistilo, jestli má všechny chromozomy v pořádku. Přišla za mnou nějaká specialistka s papíry, které jsem musela podepsat, ale uklidňovala mě, že to nic být nemusí.

Docela jsme kvůli té velikosti jazyka bojovaly s kojením, protože se nemohla správně přisát a já měla prsa jak zkamenělé konve. Byly mi doneseny savičky, že jsou lepší jak klobučky, tak abych to zkusila s nimi. I přes to, že se mi to příčilo, jsem to zkusila ale bez efektu. Chvíli se zdálo, že se chytá, ale nevydrželo jí to (naštěstí) moc dlouho. Když pak přišla jiná sestra, tak jsem jí rovnou řekla, že savičky nechci, že nepotřebuju s takovým problémem rozhodit kojení a že to určitě zvládneme i bez toho.

Snažila jsem se odsávat pístovou odsávačkou, což byl pro mě horor. Bože můj, to byla tak neskutečná dřina a bolest až to snad neni možný. Ždímala jsem každou kapku a nic se pořádně nehromadilo, i když jsem se ždímala i půl hodiny. Vůbec to nešlo i kdybych se na hlavu stavěla. Aspoň jí nedokrmovaly UM, ale dávaly jí to mé odstříkané a díky bohu za to, že jsme šly třetí den domu.

Kojení jsme tak nějak zvládaly, bojovaly jsme co se dalo a zvládly jsme to i díky tomu, že byla a je Klaudinka stále kojená. Nevím, co bych dělala bez takové živé chodící odsávačky :slight_smile: Problém byl ale v tom, že byla Sofinka strašně uplakaná a furt se chtěla jen chovat nebo kojit. V 9 dnech se u ní objevila moučnivka a samozřejmě to přešlo i na mně - tedy moje prsa. Já už nevěděla co s ní a ze zoufalství jsem sahala po dudlíku, i když se mi děsně příčí. V tu chvíli jsem ale objevila první (a jedinou) výhodu toho velkého jazyka a to takovou, že se jí přes něj ten dudlík nevešel do pusy. Začala jsem se normálně smát, protože mi přišlo, že se tohle prostě nedá vymyslet a potvrdilo se to, jací jsou děti učitelé :slight_smile:

Zhruba po měsíci přišly výsledky krve. Vyšlo, že je naprosto zdravá, nic co by bylo jinak. Tak jsme si konečně ulevily a chvíli byl klid.

ZAČÍNÁME PŘIKRMOVAT

V 5 měsících jsme začali s příkrmy. Zvolila jsem formu BLW právě kvůli tomu jazyku, aby si všechno mohla řídit sama a vypadalo to, že to bude fungovat. Nejdříve zeleninu hlavně zkoumala a sála. Vysávala z ní šťávu a zkoumala konzistenci, vzhled a barvu.

Pak ale zjistila, že může jíst i jiné věci a najednou se do všeho začala hrnout. Tím jak se hrnula se víc a víc dávila a ve finále vše vyzvracela. Jazyk jí bránil v tom, tu potravu zpracovat. Buď jí ten kousek hodil do krku, že se začala dávit (což je obranný reflex) anebo jí ten kousek vystrčil ven.

Viděla jsem na ní, jak moc by chtěla jíst a jak s tim pak následně bojuje a nakonec i přes tu práci vůbec nic nesní. Byl to stres jak pro ní, tak i pro mě a proto jsme postupem času příkrmy úplně zrušily a byla opět plně kojená.

Když přicházelo léto, tak jsem zase postupně zkoušel aspoň syrové kousky na olizování a žužlání. V té době jsme navíc měnili pediatra, který o všem věděl a tím, že Sofinka prospívala jak měla, tak s tím neměl problém. Sám řikal, že je důležité, aby se seznamovala a ochutnávala. Takže jsem jí sem tam dala něco nepravidelně do ruky, ale aby měla několik jídel denně, to zas ne.

Na stanování, koncem června, slupla meruňku takovým způsobem, že zůstala jen slupka a zavedla si i vodu. Tak jsem si řekla, že je to asi nějaké znamení zase začít trochu pokračovat a opět jsme příkrmy zkusili sem tam nabídnout.

Postupem času jsem na ní začala pozorovat, že už jazyk začíná mít víc schovaný. Hrnutí a zájem o jídlo nabíral na síle a koncem červencem, v necelých 10 měsících, ochutnala první maso - pečené kuře. To jedla s naprostou chutí a bez dávení. Já jen koukala a žasla, jak jí chutná a jak jí to najednou jde. Bylo vidět, že jí tu potravu jazyk stále vyhazuje z pusy ven ale zlepšení mi přišlo veliké.

BUDE JÍ ROK!

Čas letí jako smetí a Sofinka přesně za týden oslaví svůj první rok. Teď ve mně úplně hrklo, když jsem to napsala. Za TÝDEN, už jí bude ROK! Cože?!

No ale k věci :grinning: Poslední dobou musí ochutnat úplně všechno, co máme v ruce. Takže se musíme docela dost hlídat, protože je jak magnet. Jakmile si přineseme něco k jídlu, tak připeláší k nám a začne se dožadovat ochutnávky bez ohledu na to, co zrovna jíme. Může se doslova roztrhnout, aby něco dostala.

Takže poslední dobou pravidelně několikrát denně dostává ochutnat. Stále jen ochutnat ale už je to mnohem pravidelnější a na to, že poi prvních měsících měla zavedeno jen pár druhů ovoce a zeleniny, tak teď má zavedeno už všechno možné - samozřejmě ale vhodné pro její věk.

No i když .. ne vždy se to podaří. Je všude a sbírá všechno co je jedlé i nejedlé. Dokonce zvládne křupky! A to bez dávení! Joo výživově sice nula nula prd ale radost z křupky je vážně veliká :grinning:

Nejdřív jsem si říkala, že snad nebude mít ani dort k narozeninám, ale připravím jí jen něco na patlání. Nakonec si pohrávám s myšlenkou, že bude mít hodnotný dort hezky i s korpusem, když zvládá s přehledem i kousky buchty.

DUMKY, ŽALKY A CO DÁL?

Postupem času tím, jak poroste, by se jí jazyk měl srovnat do normální velikosti. Může to být ve třech letech, může to být v pěti letech - bůh ví.  Já ale doufám, že to bude co nejdříve, ať už máme opravdu klid.

Může také nastat problém s mluvením, protože si na ten jazyk bude šlapat. Což vidíme už teď při žvatlání, že ho kolikrát nechá venku a žvatlá i přes něj.

Ať nás čeká co nás čeká, my určitě vše zvládneme s prstem v nose :slight_smile:

Chce to opravdu velkou, hodně velkou dávku trpělivosti a vyčkat. Nic jiného stejně nezbyde.

Mimochodem s nim umí naprosto neskutečný kousky :grinning: Umí ho protočit do všech stran, olízne si nos, zahne ho pod bradu a udělá na něm pomalu až schod :grinning:

Pokud se potýkáte s něčím podobným, tak věřte, že v tom nejste samy. Uteče to jako voda, a pak už bude jenom dobře! Držím pěsti, přeji hodně štěstí a taky pevný nervy :slight_smile:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/09/teeeda-ta-ma-ale-jazyk.html

Čti celý článek
karol89
22. zář 2017
Určitě mnozí plánujete pro své děti adventní kalendáře a lámete si hlavu s tím, jestli pro každého jeden nebo společný a co všechno do něj pro ty děti dát.
Co to ale zkusit vzít z té druhé strany? :wink: :innocent: :thumbsup:
(Inspirace z Facebooku)
Zobraz celou zprávu
(1 fotka)
karol89
21. zář 2017 Čtené 67x

Podzim už opravdu klepe na dveře. Oficiálně začne 22.9 2017 ale už nás pár týdnů chladnými rány vůbec nešetří. Chtělo by to pomalu začít myslet na zvířata kolem nás, aby měly dostatek potravy.

Mám pro Vás krásný tip na krmítko z kokosového ořechu, které jsme vyráběli někdy v únoru na zbytek zimy a teď jsme ho obnovovali. Nemáme možnost zahrady ani chaty, tak ho zatím máme na balkoně, než vymyslíme vhodnější místo.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 • Dvě půlky kokosu
 • Pevnější provázek
 • Vrták 5 nebo 6 
 • Vrtačku
 • Ptačí zrní

POSTUP

Nejdřív jsme provrtali vrchní část a připevnili provázek, za který krmítko bude pověšeno. Dírka nesmí být moc veliká a uzel musí být pevný. Pak jsme opatrně vyvrtali dirky na bočních stranách a připevnili provázky. Chce to vrtat opravdu opatrně, aby kokos nepopraskal. Rozestup mezi skořápkami jsme dělali podle oka tak, aby bylo krmítko určeno spíš pro menší ptactvo.

No a následně stačí jen zavěsit na místo dle vlastního výběru a nasypat zrní :slight_smile:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/09/krmitko-z-kokosoveho-orechu.html

Čti celý článek
karol89
14. zář 2017 Čtené 99x

Tradiční čínská medicína mě baví hlavně co se týčestravování. Je známá téměř 5000 let a vše co se o ní ve myslu stravy píše, mi dává smysl.

Řídím se hlavně stravováním dle ročního období a rozlišováním potravin na zahřívající a ochlazující. Přijde mi logické se v zimě jídlem zahřívat a vlétě ochlazovat. Paradoxně to ale často bývá zavedeno právě opačně a my se zezvyku v zimě vnitřně ochlazujeme.

Třeba takové citrusy jsou ochlazující potravinou,ale my je máme spojené s Vánoci, protože vůně mandarinek k Vánocům patří,jíme je pomalu na kila a je nám zima. Ochlazuje také syrová zelenina, proto bychom měli v zimním období dávat přednost zelenině dělané na páře.

Stačí, že na tělo a organismus působí často dost nepříznivě počasí. Neměly bychom ho zatěžovat  ještě jídlem. Často navíc dochází k mýlce, že ochlazující potraviny = potraviny chlazené, v lednici ale přitom tyto potraviny ochlazují obecně.

Před několika lety jsem si pořídila knížku  názvem Výživa podle pěti elementů a byl v ní přiložený plakát s přehledem, která potravina zahřívá či ochlazuje. Také jsou ale neutrální potraviny, které jsou vhodné celoročně a můžou se všelijak kombinovat s ochlazujícími i zahřívacími potravinami.

Zahřívací potraviny nejen, že zahřejí organismus ale také dodají energii a zlepšují spalování tuků.

Vypsala bych několik příkladů pro přehled:

HORKÉ POTRAVINY

 • Kari
 • Pepř
 • Chilli
 • Jehněčí
 • Česnek
 • Ovčí/kozí
 • Svařené víno
 • Plísňové sýry
 • Sušený zázvor
 • Kajenský pepř
 • Grilované maso
 • Vysokoprocentní alkohol 

TEPLÉ POTRAVINY

 • Mák 
 • Ocet
 • Káva
 • Kopr
 • Tuňák
 • Batáty
 • Treska 
 • Kokos
 • Pažitka
 • Slepice
 • Skořice
 • Vlašáky
 • Švestka
 • Hořčice
 • Kozí sýr
 • Ovčí sýr
 • Broskev
 • Meruňka
 • Hřebíček
 • Medovina
 • Uzené ryby
 • Červené víno
 • Fenyklový čaj
 • Čerstvý zázvor 
 • Dýně hokkaido
 • Čerstvá bazalka
 • Červená paprika
 • Čerstvá majoránka

NEUTRÁLNÍ POTRAVINY

 • Med
 • Kapr
 • Datle
 • Vejce
 • Krůta
 • Losos
 • Špalda
 • Bulgur
 • Mléko
 • Máslo
 • Mrkev
 • Quinoa
 • Kuskus 
 • Polenta
 • Hovězí
 • Brambor
 • Vepřové
 • kedluben
 • Kvasnice
 • Černý čaj
 • Ledový salát
 • Šípkový čaj
 • Zelené fazole
 • Červená řepa 

Nedám ruku do ohně za to, že je seznam na 100% pravdivý ale jako přehled mi přijde dostatečně fajn. Našla jsem tam ale chybu ve smyslu pohanky, která je zahřívací a zároveň vysušující potravinou, jenže v tomto seznamu je zaznamenaná jako osvěžující.

Opatrnost se zahřívacími potravinami by měla být hlavně u lidí:

 • Trpících nervozitou
 • S hyperaktivitou
 • S nočním pocením
 • S nespavostí
 • Se sklony k migrénám

Každopádně nevím, jak vy, ale já s tím zahříváním začínám na svařáku :grinning: a letos se chystám vyzkoušet i nějaký ten pečený čaj :slight_smile:

Zahřívání ZDAR!

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/09/tradicni-cinska-medicina-zahrivaci.html

Čti celý článek
karol89
8. zář 2017 Čtené 213x

Klaudinka byla od narození velká milovnice koupání i plavání. Milovala se cachtat ve vaně a já nevěděla, jak jí v tom ještě víc podpořit.

Nejdřív jsem si řikala, že na 30 minut 1x týdně je to poměrně dost peněz (cca 120Kč za lekci) ale teď když na to koukám po 3 letech, tak musim říct, že je to jedna z těch nejlepších investic pro děti! Nelituji ani koruny a kurz si užíváme celá rodina :slight_smile:

Kolikrát se v životě naskytnou příležitosti a situace, které se nedají přepočítávat na peníze - se dvěmi dětmi se mi to sice píše už docela těžko :grinning: ale je to tak a kurz plavání je opravdu věc k nezaplacení.

Často se setkávám s názory, že to jsou vyhozené peníze a že dítě budou učit sami rodiče. Že je to teď jen moderní a nic víc za tím neni. Toť ale otázka. Opravdu jste si jistí, že budete učit správnou techniku? Že si dítě nevybuduje špatné návyky? Že se nebude bát a bude mít kladný vztah k vodě a plavání?

Ono se to totiž snadno řekne ale realita je pak horší a po zkušenostech, které díky kurzu plavání mám, bych si netroufla dítě učit plavat sama a navíc jsem získala dá se říct až odpor ke klasickým plaveckým pomůckám a celkově tu výuku a přístup vidím úplně jinak.

O spoustě věcí bych se bez kurzu nedozvěděla, a spoustu věcí bych vůbec neznala. Takhle mi to všechno dává smysl. Vše do sebe zapadá jako puzzle - jeden kousek za druhým. Vše na sebe postupně vývojem přirozeně navazuje.

Dále se setkávám s názory, že jsou taková miminka na výuku plavání ještě malá, že mají času dost. Jenže smysl kurzů plavání neni jen v tom, že se děti učí plavat ale u těch nejmenších jde hlavně o posílení zádových a břišních svalů, o přirozený kontakt s vodou beze strachu a také například o zlepšování motorických schopností.

Velkou výhodu vidím také v pravidelném otužování, které kladně podporuje imunitní systém. Děti pak nejsou tolik náchylné k nemocem a v případě, že omarodí, tak má nemoc většinou lehký průběh.

Správná technika plavání začíná pod vodou, což si většina rodičů neuvědomuje a ani já jsem o tom dříve nevěděla.  Hlavně si na to rodiče kolikrát netroufají ani na kurzech, když se po nich chce, aby dítě, pod vedením instruktora, ponořily.

Nikdo ovšem není nucen a kdo nechce (nejen potápět ale ani děti polívat přes obličej vodou z kelímku), tak samozřejmě nemusí.

Mamka se děsila každé fotky a videa, když viděla, že je Klaudinka pod vodou a její komentáře byly vždycky typu "Ááááááááááááááááá" :grinning:

ZÁKLADNÍ INFORMACE  

S kurzem plavání se začíná zhruba v 6 měsících dítěte a předchází tomu tzv. vaničkování, které ale před kurzem neni povinné - to jsme ani jednou neabsolvovaly. U Sofinky jsem vaničkování vyzkoušet chtěla, ale bojovaly jsme s ekzémem, takže budu ráda, když zvládne bazén jako takový "až" v roce.


Bazén je teplotou přizpůsoben kojencům, tudíž je teplejší a navíc má oproti běžný bazénům snížené množství chloru. V našem případě je pro kurz využíván bazén místní Základní školy.

Děti jsou rozděleny do menších skupinek dle věku a schopností tak, aby byly ideálně na stejné úrovni a žádné z děti nebylo moc napřed nebo pomalejší.

Lekce má stejný začátek i konec - je to pro lepší orientaci dětí v čase, a trvá 30 minut.

Používají se různé plavecké pomůcky. O těch základních si můžete přečíst v jednom z mých předchozích článků - Plavecké pomůcky pro děti. 
 
Každá aktivita je doplněna básničkou nebo písničkou, aby se děti něčím dalším zaujaly. Nejčastěji využívané jsou například Myšičko myš, Skákal pes, Tluče bubeníček, Houpy houpy, Jede jede mašinka apod.

Po každé lekci se rodičům doporučuje, aby ještě nějakou dobu zůstaly s dětmi v herničce. Je to kvůli aklimatizaci a děti tam zároveň po plavání i svačí.

Starší a zkušenější děti pak na lekce chodí do bazénu už bez rodičů. Skupiny jsou podobně jako u miminek se stejně starými a schopnými dětmi, jen už jich je tam krapet víc. Mohou používat plavecké brýle. Nezačíná a nekončí se stejnou aktivitou a na závěr lekce je chvíli volná zábava.

JAKÉ PLAVKY PRO DĚTI


Přímo na kurzech plavání se dají pořídit plavecké kalhotky se síťkou a šňůrkou pro utažení. Jde hlavně o to, aby se zachytila stolice, ne moč. Později se dají zvolit kalhotky na gumičku a pro větší děti, které jsou již odplenkované mohou být plavky dle libosti.

Co se týče jednorázových plaveckých plenek, tak abych se přiznala, ty jsem moc nepochopila. Balík vyjde snad i dráž než látkové plavky pro kojence a funkcí jsou stejné. Jelikož se hned nasáknou vodou, tak zachytí pouze stolici a ne moč. Z mého pohledu je to škoda peněz.

EKZÉM A PLAVÁNÍ

U Sofinky jsme s ekzémem bojovali několik měsíců. Neměla přímo atopák ale byla to kvasinka. Původně jsem chtěla začít s kurzem klasicky v půl roce (což by bylo letos na jaře) ale bohužel se v únoru ekzém brutálně zhoršil, tak jsem se začala modlit, aby to vyšlo aspoň v tom roce. Má ještě pár posledních ložisek na zádech ale věřím, že brzy budou už úplně pryč a bazén nic nezhorší.

I v těchto případech je to ale individuální a dost záleží na typu toho ekzému. Některým ekzematickým dětem mohou vyhovovat bazény se sníženým množstvím chloru ale pro ty, kterým se ekzém i přes to zhoršuje, jsou doporučeny bazény se slanou vodou. I v nich bývají organizovány kurzy plavání

RÝMA A PLAVÁNÍ

Co se rýmy a kurzu plavání či plavání obecně týče, tak neni problém přijít s průhlednou tekutou rýmou - tu mají některé děti celoročně. Ale jakákoliv jinak zabarvená či hlenovitá rýma si už zaslouží pobyt doma a vyléčení. S takovou rýmou brát obecné dítě do dětského kolektivu je dost neohleduplné.

Na našem kurzu se dá domluvit náhradní lekce plavání, pokud dítě omarodí a nemůže se dostavit. Vše se dá krásně řešit domluvou a instruktorka je velmi vstřícná :slight_smile: Zameškaná lekce tedy nepropadne, proto se nemusíte bát, že o ní přijdete nebo že Vám peníze propadnou. Lepší je se s dítětem vyležet, aby si lekci mohlo užít mnohem víc.

POZITIVA KURZU PLAVÁNÍ

 • Soustředěnost
 • Osamostatnění
 • Prohloubení spánku 
 • Posílení chuti k jídlu
 • Kladný vztah s vodou
 • Osvojení nových pohybů
 • Posílení imunitního systému
 • Vhodný rehabilitační doplněk
 • Rozvoj komunikační schopnosti
 • Zesílení zádových a břišních svalů
 • Učení se správné techniky plavání
 • Zbavení se strachu a získání jistoty
 • Zlepšení střevní peristaltiky (trávení)
 • Podpora psychomotorického vývoje
 • Osvojení nových dovednosti (sociálních i motorických) apod.

VANIČKOVÁNÍ

Vaničkování se doporučuje zhruba od 5 týdnů miminka. Je to pro ně přirozené prostředí, ve kterém se jim líbí a které si užívají. Určitě si říkáte "však to můžu dělat o doma" ale není to tak úplně pravda. Se zkušenou instruktorkou se správně posilují břišní a zádové svaly, miminko se učí splývat s vodou a pracovat s dechem. A když to vezmu přímo dle našeho kurzu plavání, tak se na vaničkování rodiče dozví mimojiné také například informace o psychomotorickém vývoji, masážích a zdravých pohybových aktivitách miminka na suchu.

FOCENÍ POD VODOU

Po každém kurzu plavání v našem klubu Delfínků (3x ročně) je naplánované focení pod vodou, které vůbec nemá chybu. Přidám pro představu menší ukázku naší sbírky :slight_smile:

Momentálně začínáme chodit na kurz i se Sofinkou, ze které bude (doufám) stejný plaváček jako je z Klaudinky :slight_smile: Konečně jsme se dočkaly a máme za sebou první lekci. Nadšení bylo opravdu veliké až jsem sama byla překvapená. Krásně spolupracovala, ničeho se nebála a dobrovolně by šla rovnou pod vodu, bez nějakého připravování, cácora mrňavá :grinning:

Čti celý článek
karol89
22. srp 2017 Čtené 544x

Říká se, že první dítě je takové "zkušební", což zní docela příšerně ale bohužel je to tak. Většinou posloucháme, co nám říká okolí a věříme těm zkušenějším, i když to není vždy správně. Netroufáme si tolik rozhodovat samy za sebe a radši se o všem radíme.

U druhého dítěte už jdeme ve všem tak nějak na jistotu a spoustu věcí se snažíme změnit a to včetně napravení chyb a nevědomosti. To platí i co se týče jídla.

PRVNÍ DÍTĚ - ZAJETÁ KLASIKA

Klaudinka byla přikrmovaná standardně mixovanou mrkví v autosedačce ale zpětně mi to všechno přijde špatně. S příkrmy jsem začala jen proto, že se to někde píše nebo že se to někde doporučuje a vůbec mě nenapadlo kouknout na Klaudinku, jestli je už připravená a jestli už je ten správný čas. Navíc jsem si v té době myslela, že udělám dobře, když budu kupovat skleničky a věřila jsem tomu, že je to lepší než kupovaná zelenina. Dávalo mi to smysl a přišlo mi to správné.

Teď ale vím, že kupované příkrmy nejsou vůbec žádnou výhrou. Že to jsou "konzervy", bez kterých se dá s přehledem obejít. No a tim, že Klaudinka byla opravdu nejedlice, která se rozjedla postupně až ve 2,5 letech tak jsem to tentokrát u Sofinky chtěla vzít z toho druhého konce a s vidinou šance na lepší start.

Na metodu BLW jsem narážela všude možně a moc se mi to líbilo. Dát dítěti důvěru a učit ho samostatnosti a společnému stolování od samého začátku. V té době ale už u Klaudinky bylo "pozdě", tak jsem se zařekla, že to u druhého dítěte zkusím.

DRUHÉ DÍTĚ - VŠECHNO JINAK

Sofinka se narodila s dost velkým jazykem, který nám nadělal spoustu trápení a když už pišel čas na příkrmy, tak jsem si řekla, že s tím jejím "problémem" by metoda BLW byla skvělou volbou i kdybych nechtěla, protože lžičkou by se jí do pusy nikdo nedostal. Ani se nedalo koukat na zuby, prostě jazyku plná pusa a to doslova a do písmene.

S příkrmy jsme začaly tedy formou BLW v 5. měsíci. protože se neskutečně hrnula. Hrnula se opravdu šíleně, vrčela, mlaskala, slintala. To fakt člověk musí vidět, jinak tomu neuvěří, protože já bych z vyprávění taky nevěřila :grinning: Kamarádka mi už takhle vyprávěla o jejím synovi, jak se šíleně hrne a mně to přišlo děsně vtipný a taky jsem si myslela, že to trochu zveličuje. Tak mi to Sofinka ukázala názorně, abych zjistila, že kamarádka nezveličila ani prd :grinning:

Začaly jsme brokolicí (protikvasinkově) a teda bylo to něco naprosto neuvěřitelnýho. Realita je úplně jiná než na fotkách a já do té činnosti byla každou vteřinu víc a víc zahleděna. Žádný otevírání pusy na lžičku ale hezky všechno postupně - pohled, pohmat, olíznutí, ochutnání, zpracování .. prostě naprosto úžasný proces a PROŽITEK. V tu chvíli mi to dávalo ještě větší smysl a měla jsem pocit, jak kdybych Klaudinku tim, že jsem jí krmila já, obrala o zážitek a dobrodružství.

JAK JSME NA TOM TEĎ?

Teď je Sofince 10,5 měsíce a zavedeno má zhruba 14 druhů ovoce a zeleniny, vodu, lepek, jogurt, zakysanou smetanu a kuřecí maso. Dávám jí spíš ochutnávat a olizovat. Do ruky jsem jí dávat přestala (krom čerstvého ovoce na cestách). To jí vyhovovalo. Ochutnala a byla spokojená a hlavně jsme se ani jedna netrápila, že to jídlo nejde tak, jak bychom obě chtěly.

Naposled měla pečené kuřecí maso u tchánovců na zahradě. Ona neotevře tu pusu natolik, aby si do ní tu potravu mohla dát. Naráží s tim jídlem na ten jazyk. Je to fakt boj ale zlepšení je viditelné a asi ty příkrmy zase víc rozjedeme. 

Pediatra máme konečně skvělého. Troufám si říct, že bez chybičky :slight_smile: Všechno s ním můžu prodiskutovat, na všem se domluvíme a o všem ví. Sám řikal, ať aspoň ochutnává, než se ten jazyk srovná a že je na ní vidět, že jí nic nechybí. To mám velkou radost, protože oproti Klaudince je Sofinka opravdu kus ženský - i když jsou kojený "stejnym" mlíkem.

TROCHA TÉ TEORIE

Obecně se nedoporučuje příkrmy mixovat do hladka ale od samého začátku mačkat vidličkou, aby si dítě co nejdříve zvyklo na kousky a nevznikl problém do budoucna, kdy bude kousky odmítat - to je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se ve stravování dětí setkávám.

Získávají správnou techniku stravování a brzy se krmí úplně sami bez bince kolem sebe. To, že ze začátku téměř nic nesní nevadí, vždy jsou následně ještě dokojeny podle potřeby a kojení je první rok stále hlavní zdroj obživy.

Děti krmeny touto metodou nemají problém s kousky, nejsou navyklá na mixovaná jídla a od samého začátku se učí stolovat společně s rodiči a jedí naprosto stejné jídlo. Stačí jen vařit zdravě a pestře pro celou rodinu a nemusíte se vyvařovat s několika jídly zvlášť.

Dětem se zelenina nakrájí většinou na hranolky nebo prostě takové kousky, které se jim budou dobře držet. Košťálová zelenina se nechá na růžičky. Co se týče kukuřice či hrášku, tak to záleží na dítěti, kdy takovou drobnost zvládne. To my ještě nezkoušeli. Je to všechno individuální a je dobré řídit se tím svým dítětem a nesrovnávat s ostatními :slight_smile:

Navíc tím, že se dítě krmí samo, jíte opravdu společně - nemusíte pak jíst studené jídlo nebo se snažit vyčarovat si třetí ruku.

Příkrmy se ke kojení přidávají, kojení se jimi nenahrazuje. Přikrmování je hlavně o seznámení se a ochutnání něčeho jiného než jen mléko. Tak se nestrachujte, když vám děťátko hned všechno nesní. Přijde to postupně časem až bude připraveno. Mateřské mléko stále převládá jako hlavní zdroj potravy, takže vždy po příkrmu dokojit a během dne stále kojit na požádání = dle potřeby děťátka.

Taky je potřeba si uvědomit, jak vypadá zelenina v celku a jak stejný kousek vypadá rozmixovaný. Rozmixovaná zelenina má menší objem, to je všem jasné ale přijde mi, že u těch příkrmů si to mnozí neuvědomují a myslí si, že dítě snědlo málo - přitom když se to převede na celý kus, tak je to třeba půlka mrkve nebo 3 růžičky brokolice. Prostě hromada.

Co se týče tekutějších jídel - jogurt, přesnídávka, kaše. Tak tam se samozřejmě používá lžička ale pořád se to nechává stále na dítěti. Lžička se mu dá do ruky a ono se snaží samo nakrmit. Hlavní je vybrat tu správnou lžičku - aby nebyla zbytečně moc dlouhá, aby se dítěti dobře držela a aby měla správný tvar.

METODA BLW V SOUHRNU

 • Je zábavnější, přirozenější .. dítě si to užívá a je plné důvěry 
 • Snadno se naučí žvýkat, polykat a zvládat kousky 
 • Rozvíjí manuální zručnost a koordinují pohyb ruka-oko 
 • Vidí barvu, vzhled a konzistenci jednotlivých potravin, cítí jejich vůni a konkrétní chuť 
 • Využívá vlastní instinkt a schopnosti 
 • Vynechají se všelijaké šaškárny typu "udělej áááá" nebo "za maminku, za tatínka.." 
 • Podporuje sebedůvěru a nezávislost dítěte 
 • Přirozeně přejdou na příbor a talíř 
 • Schopnost dobře žvýkat souvisí i s rozvojem řeči, dobrým trávením a bezpečnou konzumací potravy 
 • Nehrozí překrmení 
 • Posiluje se pozitivní postoj k jídlu 
 • Snadná a rychlá příprava jídel a mnohodalších pozitivních bodů

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

1. Dávení

Dávení je obranný reflex, který zamezuje tomu, aby se potrava dostala tam, kam nemá. Dávení je naprosto přirozené a normální. Dávit se dítě může i slinami nebo mlékem, nezáleží na konzistenci - je to obrana. Paradoxně je víc pravděpodobné při krmení rodičem tekutou či mixovanou stravou, než když se dítě krmí samo formou BLW.

2. Na břiše se jíst nedá, bude ho bolet břicho

Tím, že je dítě na břiše je ve správné poloze ohledně gravitace. Kdyby bylo ve vajíčku nebo lehátku, tak je mnohem pravděpodobnější, že se začne dávit nebo že mu zaskočí. Takhle tu potravu snadno vykucká ven. Následně když si dítě samo sedne, tak u jídla už jen sedí.

3. Ještě nemá zuby

Na zubech vůbec nezáleží. Některé děti mají zuby až v roce a i přes to, se s přehledem nají. Zuby nejsou k jídlu potřeba, potrava se dá krásně rozmělnit dásněmi a zpracovat jazykem.

4. Tekutiny

Tekutiny se podávají ideálně v panákovce nebo malém hrnku tak, aby ho dítě snadno a pohodlně drželo. U kojených dětí se nepoužívají žádné lahvičky, savičky ani učící hrnky, které by mohly rozhodit správnou techniku kojení. Já kolikrát odšroubuju mojí lahev s vodou, kterou nosim v kabelce a dám jí napít přímo. V chladnějším počasí se to dá krásně řešit víčkem od termosky.

Snad jsem napsala vše důležité. Pokud si vzpomenete na něco, co jsem nezmínila, tak se nebojte zeptat - pokusím se odpovědět, jak nejlépe budu vědět :slight_smile:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/08/najim-se-sam-aneb-metoda-blw.html

Čti celý článek
karol89
8. srp 2017 Čtené 166x vybrali jsme

Světový týden kojení je již za námi ale český týden kojení je teprve před námi, takže toto téma bude ještě chvíli poměrně aktuální :slight_smile: Chtěla bych na ten popud sepsat článek který by se sdílel možná i lépe než jednotlivé plakáty. Bylo by v něm vše z plakátů rozepsané, sesumírované a vysvětlené tak, aby nedošlo k nedorozumění a vše dávalo smysl.

Týdny kojení nejsou o tom 3,2,1 teď a vytáhneme prsa ať ty své plody u kojení vyfotíme a následně veřejně sdílíme - jak si mnozí myslí. A nekojící na ten popud 3,2,1 teď začnou ty své fotit s lahvemi UM a vytváří si týdny nekojení. Týdny kojení jsou hlavně o tom, že probíhají konference a pořádají se různé přednášky a srazy, kterými se šíří osvěta a informace.

Poprvé jej vyhlásila v roce 1992 mezinárodní síť jednotlivců a organizací, které se zabývají ochranou, podporou a propagací kojení – WABA (World Alliance for Breastfeeding Action). V dnešní době se na organizaci podílí i Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF. Konkrétními akcemi se připojují stovky organizací i jednotlivců doslova z celého světa. Více informací zde http://www.mzcr.cz :slight_smile:

Světový týden kojení probíhá každoročně od 1. do 7. srpna a pokaždé je zaměřen na jiná témata, která se různě mění. Téma letošního světového týdne bylo UDRŽENÍ KOJENÍ – SPOLEČNĚ!

Vytvořila jsem několik plakátů se základními informacemi a hlavně s mými vlastními zkušenostmi. Bohužel jsem také nadělala spoustu chyb z nevědomosti a z důvěry k personálu v porodnici. Naštěstí ale nebyly takové, aby bylo kojení ukončeno. Snad až 80% problémů s kojením vzniká paradoxně už v porodnici.

K tomuto prvnímu plakátu snad ani neni co dodat. Hlavní je opravdu věřit, důvěřovat a to nejen sobě ale také dítěti a tomu, že to příroda má moc dobře vymyšlené. Nehlídat si rozmezí mezi kojením, nestopovat čas jednoho kojení, prostě kojit, kojit, kojit kdykoliv se miminko ozve. Jednoduše s tím miminkem buďte. Celou dobu bylo s Vámi, tak teď buďte Vy s ním. 

Nechápu, že se v porodnicích neustále doporučují nesmysly typu:

 • Kojte po 3 hodinách
 • Dříve se nestihne vytvořit mléko
 • Nesmíte kojit déle než 15 minut z jednoho prsu
 • Pokud miminko pláče, dejte mu cucat kloub prstu, aby vydrželo do dalšího kojení
 • Nesmíte kojit před koupáním
 • Nesmíte mít dítě u sebe v posteli atd.

A to jsou opravdu reálné a nejčastější situace, které v porodnici vznikají. Neznalé maminy tomu důvěřují a rady poslouchají. Pak přijdou na řadu komplikace a najednou kloboučky, dokrm a už to jede.

Opravdu není potřeba vůbec nic stopovat ani časovat a už vůbec si dávat budíky, na další kojení a budit nejen sebe ale taky dítě. Noční kojení je pro laktaci sice důležité, protože jí podporuje v tu dobu ze všeho nejvíc ale pokud si dítko přispí, tak se vážně nic nestane.

Prostě jen kojte kdykoliv a kdekoliv si miminko řekne. Kojení není jenom o jídle, na to nezapomínejte. Kojení je také o pocitu bezpečí, miminko se u něj uklidňuje, pomáhá mu léčit všechny bolístky a trápení, pomáhá v boji s růstem zubů apod.

U tohoto druhého plakátu bych se ráda víc rozepsala, aby nedocházelo k nedorozumění nebo špatnému výkladu. Často jde jen o slovíčkaření a všechno se furt musí nějak nazývat :grinning:

Slabé mléko, staré mléko, nové mléko, nemocné mléko

-  Žádné takové druhy mléka prostě nejsou. Mléko je přesně takové, jaké ho dítě potřebuje v tu konkrétní chvíli a v té konkrétní situaci. - Jakmile začne kojení, tak se automaticky spouští produkce mléka přesně pro tu konkrétní potřebu. Vždy část mléka zůstane ale nemůže se nazývat starou. Mléko se nemůže zkazit ani zkysnout.- Nemocné je myšleno ve smyslu, když je nemocná matka, tak je nemocné i to mléko ale kdepak. Mateřské mléko obsahuje spoustu protilátek, vitamínů a minerálů, které ho chrání před tím, aby se od matky nakazilo.

Přední a zadní mléko

-  Jak už jsem psala výše, tak část mléka po kojení vždy zůstane a z něj se vstřebají tuky zpátky do těla, proto je jinak zabarvené ale nedá se nazývat předním a to nově vytvořené se nedá nazývat zadním. Kojení je jako puštěný kohoutek s vodou. Pokud se kojí podle potřeby dítěte kdykoliv si řekne, tak laktace prostě jede. Nikde se nic nehromadí. Neexistuje žádná klapka kdy začíná přední a končí zadní.

Špatná prsa

- Je jedno jestli jsou prsa malá velká, kulatá, hranatá. Na velikosti prsou vůbec nezáleží, všechno se všemu přizpůsobí. A i všemožné i nemožné tvary bradavek se dají řešit. Při kojení si miminko bradavku vytvaruje přesně tak, jak potřebuje.

Rozmazlenost

- Nemůžeš ho kojit kdykoliv si řekne, rozmazlíš ho a pak bude kojení vyžadovat i ve školce a co pak budeš dělat? Chodit za nim?- Hahaha to jsou zase chytré řeči. Dítě se rozhodně nemůže rozmazlit tím, že se uspokojí jeho potřeba kojení kdykoliv si řekne. Opakuji, že kojení není jen o jídle ale řeší spoustu věcí. Jakmile dítě dozraje, tak kojení samo ukončí.

Závislost

- Z mého pohledu dost silná slova. Dítě se už rodí závislé na mámě a kojení je v prvních měsících jeho hlavní zdroj všech živit. Po zavedení příkrmů se i nadále kojí podle potřeby dítěte ideálně do doby přirozeného samoodstavení. Ale napsat, že to je závislák a bude kojení vyžadovat až na střední je nesmysl. Nebo, že to je závislák a nenaučí se usínat bez kojení je taky hloupost.

Do třetice všeho dobrého jsem si připravila ještě jeden plakát.Tento plakát je zaměřen na to, co při kojení není možné (nelze, nedá se). Jsou to věci, se kterými se setkávám taky dost často a ze kterých jsou ženy kolikrát dost zmatené.

Změřit množství mléka 

- Setkala jsem se s pokynem od pediatra, aby žena odsávala, aby zjistila kolik mléka v prsou je. To nejde, protože se mléko tvoří průběžně (puštěný kohoutek s vodou).

Vypít obě prsa

- Myšleno "do dna". Je to stejné jako první bod. Mléko se tvoří průběžně při kojení, tudíž není možné, aby dítě dosáhlo dna.

Označit prsa za prázdná

- Vzhled prsou se během kojení různí. To, že se již tolik neplní neznamená, že jsou prázdná nebo, že se přichází o mléko. Jen se laktace ustálila a mléko se tvoří přesně podle potřeby dítěte. Jaká je poptávka taková je nabídka. A pokud se kojí na požádání, kdykoliv si dítě řekne, nemůžou být prsa prázdná. Mléko se z nich nevypaří ze dne na den. Pokud by šlo o pokles laktace, tak tomu vždy něco delší dobu předchází (dudlíky, savičky, dlouhý spánek apod.)

Řídit se barvou mléka

- Každá máme originál pro originál :slight_smile: Mléko se tvoří přesně pro to konkrétní dítě, přesně pro jeho konkrétní potřeby, které každý den můžou být jiné. Pokud je dítě například nemocné, mléko je hustější a nažloutlé. Barva mléka neřiká, že je bez živin nebo že je z něj voda .. ukazuje to, co dítě potřebuje.

Řídit se velikostí prsou

- Sama jsem byla strašená, že s velkýma prsama kojit stejně nebudu. Hahaha! Velikost prsou nic neříká. Kojit se dá s velkými i s miniaturními. Velikost opravdu nic neřiká a ani nic neznamená.

Řídit se mlezivem v těhotenství

- To jestli pozorujete či nepozorujete mlezivo v těhotenství taky nezaručuje jestli budete či nebudete kojit. Mlezivo se většinou začíná tvořit kolem poloviny těhotenství ale je spousta žen, které v těhotenství neměly ani kapku a přesto úspěšně kojí.

Věřit v aktikoncepční účinky

- Myslela jsem si, že už všichni ví, že kojení neni antikoncepce ale stále se setkávám s názory, že se při kojení nemůže otěhotnět. Ovulace ale předchází menstruaci, takže i pokud nejsou cykly pravidelně či vůbec spuštěné, tak se otěhotnět dá.

No a nesmíme zapomínat také na velmi zajímavou informaci, která je důležitá hlavně pro ty, kterým miminka v porodnici moc nevypijí a personál nemocnic pak maminy zbytečně stresuje - miminka se dokrmují, maminka vyfasuje kloboučky či odsávačku a už to zase jede. Pokud Vám miminko vypije méně než žádá personál tak nestresujte a vzpomeňte si na tento obrázek. Pokud Vám ale miminko vypije více, tak tím lépe a není co řešit.

Kojení přeci neni na věky. Kojení je jedinečná příležitost, kdy tvoříme nenahraditelný zdroj protilátek, probiotik, vitamínů a minerálů pro naše děti. Pro každé dítě jeho vlastní originál :slight_smile:

KOJENÍ ZDAR!

PS : Článek slouží jako sesumírování textu, který jsem tu postupně jednotlivě sdílela. Neslouží k hádkám ani přesvědčování o opaku. Neinformovanost a neznalost neomlouvá a ani nedává oprávnění něco kritizovat či zesměšňovat.

Prosím respektujte to, děkuji.

Čti celý článek
karol89
5. srp 2017 Čtené 964x vybrali jsme

Musím přiznat, že jsem docela zvědavá, co se podobných výzev týče, takže když jsem o NO POO metodě přečetla pár náhodných příspěvků, začalo mě to zajímat ale ten rozhodující moment přišel v době, kdy jsem se dostávala do fáze, že mě začaly dost frustrovat neustále se zvedající ceny v obchodech.

Ne nemá to nic společnýho s kakáním nebo tak :grinning: V překladu je to polovina slova SHAMPOO ale uznávám, že to zní opravdu zajímavě a to mě na tom docela i baví :grinning:

Taky jsem to brala jako další příležitost k "šetření" - přírody i peněz. Proč kupovat šampon za cca 60Kč (minimálně!), když si můžou koupit mouku za 30Kč a mám to klidně i na delší dobu než šampon. Stačí jen vychytat potřebné množství a zbytečně neplýtvat. Myju si hlavu moukou víc jak půl roku a jsem zhruba v polovině kilového balení mouky.

No a taky jsem si řekla, že by nebylo na škodu vlasy hodit do pohody. Než se docílilo výrazné červené barvy, kterou jsem měla hlavně kvůli svatbě, tak se vlasy musely nechat odbarvit a já byla úplně blond - doslova jako kuře :grinning: Takže by neuškodilo je trochu rozmazlit přírodními složkami a nezatěžovat.

Bylo to kolem Vánoc loňského roku, kdy jsem se rozhodla zakročit a na šampony se úplně vyprdnout. Očekávání jsem neměla žádné, jen jsem to prostě chtěla zkusit. O to větší byl šok, co ta mouka s vlasy udělala! Já z nich normálně nemohla vůbec sundat ruce, jak jsem si furt sahala jak jsou hebké a jestli jsou vůbec moje :grinning:

PRŮBĚH PRVNÍ "NO POO" AKCE

Připravila jsem si potřebné ingredience a udělala hatla patla. Jednoduše jsem od oka smíchala žitnou mouku s vodou. Připravila jsem si mističku do vany, namočila hlavu a naprosto vysmátá jsem šla na věc :grinning: Byla docela sranda si na hlavu patlat tu vytvořenou kašičku :grinning: Přišla jsem si zvláštně ale bavilo mě to a líbilo se mi matlat na hlavu něco takového, takže jsem si hned v prvním momentu přišla jako cvok :grinning:

Snažila jsem se držet u kořínků ale jak jsem byla hlavou zabořená do vany a mezi nohama jsem pozorovala Sofinku jak se na mě směje :grinning:, tak jsem si to namatlala i do délky což ale ve finále ničemu nevadilo.

Mělo se to nechat minutku působit a pak spláchnout. Nechala jsem to trochu déle, protože máme v rodině takovou úžasnou schopnost a to telefonovat vždy, když se to tomu druhému v žádném případě nehodí :grinning: Volal mi manžel a nutně se mnou potřeboval mluvit. Tak jsem s nim zapatlaná moukou chvilku mluvila a pak jsem si to šla smýt. Dala jsem na doporučení a při smývání vyčesávala hřebenem. Překvapením bylo, že by ten hřeben snad ani nebyl potřeba. Šlo to vymýt krásně a během chvilky už tekla průzračná voda.

Několik lidí se mě nezávisle na sobě zeptalo, jak je to s odpadem ve vaně, vždyť se zanáší a ucpe?! Nééé, vlbec to tak neni. Z vlasů si nesmíváte těsto na chleba ale blátíčko, které se hned řeší vodou, takže do odpadu jde jen zakalená voda. Je to jako s barvou na vlasy. Blátíčka jsou si podobná, jen to z mouky tak příšerně nesmrdí :grinning:

PRVNÍ DOJMY

 • Po patlání kašičky na hlavu jsem hned cítila jemnější ruce :grinning: 
 • Vymývá se opravdu bezproblémově. Nikde žádné hrudky ani cucky.
 • Vždycky jsem po umytí vlasů vypadala, jak kdybych strčila prsty do zásuvky a musela jsem mít vlasy v culíku než se mi trochu zklidnily - tentokrát tomu tak nebylo a to jsem docela ráda
 • Netrvalo to déle než běžné mytí vlasů 
 • Objem naprosto super

Chce to opravdu zkoušet hokus pokus hatla patla, abyste zjistili, co Vám konkrétně sedne. Každé vlasy jsou jiné a každé potřebují jinou péči. Většinou si je myju opravdu jen čistě žitnou moukou s vodou ale někdy přidám vejce a lžíci medu a vznikne moje oblíbené kombo, kdy jsou vlasy naprosto jako z hedvábí.Někomu sedí octový oplach ale mně vůbec ne, měla jsem po něm vlasy jak slámu, takže oplachuji čistě vodou ale můžete si vytvořit i různé druhy bylinných odvarů. Opravdu je těch možností nekonečno.

Šampony mi od té doby dělají s vlasama zle. Mám od ségry jeden Alverde ale vlasy po něm mám jak kdybych strčila prsty do zásuvky. Zkoušela jsem ho, když jsem byla líná na mouku a litovala jsem :grinning: Takže se vždycky hecnu a myju opravdu jen tou moukou.

Mytí mi vychází v průměru 1x týdně. Vlasy se mi téměř vůbec nemastí, takže kolikrát i protahuju krapet déle a naprostá pohoda.

Nebojte se experimentovat, jsou to všechno přírodní složky, z kterých Vám vlasy nevypadaj :grinning: A pak když objevíte to svoje "kombo", tak je to pocit k nezaplacení :slight_smile:

zivotpodlekarol.blogspot.cz

Čti celý článek
karol89
22. črc 2017 Čtené 531x

"Neni nějaká hubená?"

"Ona ti nejí? To mně Pepíček sní už 250g příkrmu."

"Nosíte pořád velikost 62? To my jsme už na 98."

"Neni podvyživená? Co na to doktor?"

"Tak je kojená, to je jasný. Přestaň kojit a uvidíš, jak se rozjí."

"A ty jí ještě pořád kojíš? Však už z toho po půl roce nic nemá."

"No jo, to je tou zdravou stravou z toho bych se taky nenajedla."

"Tak jí necpi to zdravý jídlo ne? A uvidíš jak bude jíst."

"Dej jí normálně najíst a neřeš co může nebo nemůže."

Tak přesně takové věty určitě moc dobře znáte že? Kolikrát si řikám, jak někdo něco takového může vůbec říct? Pokud chce poradit a pomoct, tak tohle neni rozhodně ten správný způsob. Citlivější jedince to může dost nepříjemně rozhodit.


NÁŠ PŘÍBĚH

Klaudinka byla nejedlík od samého začátku. S příkrmy jsme začaly v půl roce, protože za měsíc přibrala pouze 20g (váha 6200g), tak jsem tomu chtěla trochu pomoct. Ochutnala ale vždycky jen trošku a dál nic - kojení bylo prostě kojení. Z květáku a brokolice se jí doslova navalovalo. Jo tehdy mi to přišlo vtipný ale teď na to koukám jinak a klepu si na čelo. Na jídlo se hrnula, byla natěšená ale stačilo jí jen ochutnat a hotovo.

V té době jsem věřila ve vhodnost kupovaných příkrmů, takže jsem používala první dva měsíce skleničky. I přes to, že jsou vzhledově strašný a kolikrát i děsně smrdí - vůbec se nedivim, že to nechtěla. Změna ale nepřišla ani po přechodu na domácí příkrmy. 

V 8 měsících měla 6,5kg a už to začalo - všichni okolo začali být děsně chytří a jen se to na mě chrlilo. "Vy ještě nemáte zavedený lepek? Ten máte mít zavedený už dávno". A pak přišla jedna naprostá pecka na kterou snad nezapomenu "Vidím že jsi další z těch co si dělají všechno po svém proti doktorům, pak se furt všude ptají o pomoc, že jim dítě nepřibývá a co mají dělat. Tak bacha abys na tu svoji tvrdohlavost nedojela. Kojo samozřejmě OK, ale v jejím věku už ji nezasytí tolik.pak se nediv že má jen tak malou váhu." - když jsem na doporučení doktora zaváděla lepek v 8. měsíci.

To bylo na jednom diskuzním serveru, kde jsem dříve působila. Divim se, že mají lidi vůbec koule na to napsat něco takovýho úplně cizímu člověku, kterýho nikdy neviděli a ani neuvidí ale odvaha jim vůbec nechybí. Nad tím mi zůstává rozum stát ale ono to neni jiný ani u těch známých a okolí. Kor když z každého doktora získáme jiné informace.

No a já byla už pěkně rozhozená a začala jsem jí jídlo vážit, začala jsem jí do toho nutit! Bože můj! Člověk si svými slovy totiž neuvědomuje, co v tom druhém dokáže vyvolat a co dokáže způsobit.

Opravdu jsem vážila misku před jídlem a po jídle a počítala kolik toho snědla. Nutila jsem jí a stresovala jsem tím pádem nás obě. Když se mi ale jednou po jídle pozvracela tak jsem řekla A DOST! Takhle by to opravdu nešlo, tohle neni správná cesta.

Náš doktor nic neřešil a nepozastavoval se nad tím, že váží až o polovinu míň než ostatní v jejím věku. Říkal, že to je v pohodě. Hlavně že je usměvavá a veselá a že je vidět, že je hodně pohyblivá - když jsem s ní u něj dost bojovala při oblíkání.

Jedla jako vrabčák (kolem 80g v průměru) a já byla ráda, že jí aspoň něco. Od prvního roku jsme začali vařit a péct tak, aby s námi všechno mohla. Vyvařování zvlášť nejedlíkovi nemá smysl. Takže jsme kompletně změnili naše stravování a jedli všichni společně.

Svačiny jsem řešila tak, že jsem do jedné misky dala ovoce, do druhé zeleninu a do třetí sýry. Klaudinka chodila a podle chuti si brala - fungovalo to skvěle! Jedla od každýho trochu. Hlavním jídlem jsem jí pořád krmila já, abych jí trochu víc motivovala v tom jídle ale když nechtěla tak nechtěla.

Prvních 190g oběda snědla v 16 měsících a já myslela, že už se konečně rozjí. Bohužel to byla ale náhoda. Snídaně stále zavedeny neměla. Ty přišly na řadu až v necelých 2 letech.

ZMĚNA PEDIATRA

Když byly Klaudince 2 roky, tak jsme přešly k jiné pediatře a to hlavně z důvodu, že předchozí byl takový nemastný neslaný a probíhaly tam nepříjemné boje mezi mnou a sestrou. Tato si otevřela nově ordinaci, takže jsem měla radost, že konečně máme kam přejít.

Při první návštěvě napsala do počítače veškeré hodnoty a vyhodnotila výsledek, který mě šokoval. Klaudinka je NEPROSPÍVAJÍCÍ! Úplně jí z té tabulky vypadla. Nebyla těsně na čáře nebo pod čarou, byla úplně mimo. Proč nevypadla z tabulky i tomu předchozímu doktorovi? Proč řikal, že je to v pohodě?

Opravdu jsem nechápala a nešlo mi to do hlavy. Ve 2 letech měla míry 9,8Kg (85cm). Prostě drobek ale takový ten roztomilý, veselý. Já si říkala, že bych na ní přece poznala, kdyby neprospívala. Přece by musela být bledá, slabá, spavá .. určitě bych musela poznat, kdyby bylo něco špatně nebo ne?

Pediatra navrhla odběry krve, pro jistotu jestli se nenajde něco co by mělo souvislost s tím, že neprospívá tak, jak by měla. Tak jsem na odběry kývla. Řekla jsem si, že pro klid duše neni problém.

No a výsledky odběru? NAPROSTO ZDRAVÁ!

Prostě je taková jaká je, nic víc za tím neni. Bude drobná a mně to nijak nevadí. Nosí třeba 2 roky stejný oblečení, což je sranda :grinning:

PAK PŘIŠEL ZLOM

Když jí bylo 2,5 roku tak najednou přišel zlom. V tu dobu jsme byly měsíc u mamky, protože byl manžel pracovně pryč a já s Klaudinkou nechtěla být jako těhotná (navíc po hospitalizaci v nemocnici) sama. A najednou, jako by jí v hlavě něco seplo (dost podobně jako s tím odplenkováním) a postupně začala víc jíst a zvětšovat porce. 

Naprosto hladký a přirozený průběh. Začala jíst zničehonic to, co dřív nejedla (pečivo, muffiny, zeleninové placky, bábovky, sušenky ... ) a já jen v naprostém úžasu zírala a neměla slov. Žasla jsem nad tím, jak si všechno vychutnává a přijde mi naprosto fascinující, že to přišlo samo jakmile k tomu dozrála. Zvetšila porce takovým způsobem, že jsem nechápala, jak se to do ní může vejít.

ZÁZRAČNÁ ŠKOLKA

"Paní učitelko, chtěla bych se zeptat, jak Klaudinka ve školce jí?""Noo, jí pěkně! Vůbec neni vybíravá. Je v jídle pomalejší než ostatní ale vůbec se v tom nešťourá a všechno sní. Sní celou polívku a skoro celé hlavní jídlo"

Wow! To je prostě nádhera :slight_smile: Vodím jí na 8 hodinu ale když jezdí s manželem, tak už na 6:30 a vždycky si něco doma navíc ještě zobne. Ve školce má snídani, svačinu, oběd a svačinu. Hned po prvních pár dnech, tam chtěla začít spát, jinak jsme si jí brali po obědě. No a neodejde domu, dokud nesní svačinu :grinning: Já pro ní přišla, ona se na mě koukla, otočila se a dál jedla :grinning: Neskutečný a zároveň naprosto nádherný! Pak přijde domu a zase chce jíst.

V necelých 3 letech měla 11,5kg a měřila 91cm a rozjedení jí už zůstalo trvale :slight_smile:


TEĎ TO BERU Z DRUHÉHO KONCE

U Sofinky jsem se na to rozhodla jít jinak. Základ je pozorování zájmu dítěte. Ta se po jídle hrnula úplně neskutečně už od doby, co začala víc vnímat. Takže jsem jedla tím stylem, že jsem jí otáčela tak, aby na mě neviděla :grinning: Narodila se téměř 4 kilová, takže oproti Klaudince je pěkný macek :grinning:

Bojovaly jsme s kvasinkou a ekzémem, takže i z toho důvodu jsem využila to její hrnutí se a příkrmy jsme zavedly zelenou zeleninou v 5 měsících. Rozhodla jsem se pro metodu BLW, která mi dává smysl a má z mého pohledu logiku. Než krmit dítě jak husu a odvádět jeho pozornost, je lepší ho do krmení přímo zapojit a to tak, že se kousek zeleniny uvaří/upaří a dá se dítěti do ruky. O této metodě brzy napíšu další povídací článek pro bližší informace.

Kupované příkrmy neuvidí ani na dálku. Jako nouzovka se dá vybrat něco málo ale jinak to je většinou jen předražená zahuštěná voda, takže je lepší hledat jiná řešení.

Žádný nátlak, žádné tabulky, prostě v klidu a na pohodu. Když mám něco co bych jí mohla dát, tak jí to dám a když nemám, ta jí nic nedám :grinning: 

U ní je ale zase problém jinde. Narodila se s velkým jazykem, který jí v příkrmech (jakoukoliv formou) brání ale třeba meruňku slupne tak, že zbyde jen slupka :slight_smile: 

Když to porovnám s Klaudinkou, tak je to naprostý ráj. Nic neřešim, nic nehrotim prostě dávám ochutnávat a seznamuju jí s různými druhy. Je to opravdu mnohem pohodovější a klidnější. Kéž bych takové informace měla už u Klaudinky ale říkám si, že jsem aspoň nabrala zkušenosti, o které se můžu podělit.


TROCHA TEORIE NA ZÁVĚR

U kojených dětí je běžné, že tomu jídlu moc nedávají. Důležitý ale je, že nehubnou. Pokud dítě nehubne, tak se opravdu není čím stresovat. Hlavně nesrovnávejte s jinými dětmi a nepodléhejte nátlaku okolí. První rok stejně pouze ochutnávají a seznamují se s novými chutěmi, kojení je stále hlavním zdrojem obživy - nijak se neomezuje ani neodbourává.

Kojení se doporučuje ideálně do 2 let věku dítěte a dále až do přirozeného samoodstavu. Stále je nenahraditelným zdrojem probiotik, minerálů a vitamínů který se hodí i v pozdějším věku jako doplněk stravy.

U dětí na UM je to krapet jinak. Tyto děti s příkrmy začínají o pár měsíců dřív hlavně z toho důvodu, aby se UM co nejrychleji odbouralo, protože po prvním roce života je plně nahraditelné pestrou a zdravou stravou.

Pokud ale vaše nekojené dítě v roce plnohodnotně stále nejí, tak si s tím nelámejte hlavu a pokračujte v UM. Jen se stále snažte o náhrady a pokud Vám UM začne odmítat, tak toho využijte a zrušte ho úplně :slight_smile:

Nenechte se dotlačit k tomu, že jídlo/pití osladíte nebo osolíte. Cukr je jako droga, snadno se na něm člověk stane závislým a těžko se to odbourává zase zpátky. Nejlepší přeci je, když jsou děti zvyklé na tu čistou chuť. Když jedí čistě bílé jogurty, pijí čistou vodu a nepotřebují nic solit nebo sladit.

VĚŘTE! samy sobě a svým dětem a neřešte ostatní. Když bude někdo prudit, tak mu třeba poděkujte za jeho zájem ale odpovězte, že si poradíte po svém.

Doufám, že jsem Vám dodala aspoň trochu naděje na zlepšení. Moc dobře vím, jak nekonečné se to může zdát. Držim pěsti!

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/07/mam-doma-nejedlika.html

Čti celý článek
karol89
20. črc 2017 Čtené 312x

Řekla bych, že tuto rostlinku už budou všichni znát ale kdyby se náhodou našel někdo, kdo jí nezná, tak o ní něco málo (z toho co vím a co jsem vyzkoušela) sepíšu :slight_smile:


K Rýmovníku jsem přišla jak slepý k houslím. Chtěla jsem domu nějakou kytku, protože mi tu chybělo mít něco zelenýho, jenže já jsem na to levá a všechno mi hned odejde. Sháněla jsem něco nenáročnýho a dostala jsem tip na Rýmovník - že mi ho kamarádka namnoží, tak jsem kývla a od té doby na něm ujíždím :grinning: 


Mám ho zhruba rok a půl (asi? vůbec nevim :sweat_smile: ) a roste jako blázen. Musim ho pravidelně zastřihávat, jinak je opravdu schopný obsadit celou kuchyň. Momentálně kvete, tak ho nechávám lézt z okna na bar, jinak bych mu ty křidélka přistřihla :grinning:


Přebytky se snažím darovat, protože je ho škoda jen tak vyhodit a v takovém množství ho neupotřebím. Nemám tucha za kolik se prodává ale roste fakt šíleně rychle, takže jsem ráda, když ho mám komu dát než abych ho vyhodila.


Mám ho ve dvou květináčích na parapetu v kuchyni a nijak zvlášť se o něj nestarám. Sem tam ho šmiknu, sem tam z něj použiju listy, sem tam ho zaliju. Je opravdu nenáročný a tím, že má listy doslova šťavnaté, jen tak neuschne.

Doporučuji ho každému začátečníkovi, který chce mít doma něco zeleného. Zvedne sebevědomí, že se člověk umí o něco postarat a pak si třeba troufne na něco náročnějšího. Rozrůstá se celoročně bez problémů, nepotřebuje žádnou zvláštní péči ani místo. V kuchyni máme věčně stín, jen na okno jde slunce, když zapadá.

K ČEMU SE POUŽÍVÁ

O bylinkách se vždy vědělo, že jsou silné a léčivé. Já se posledních několik let snažím léčit pouze bylinkami - mám s nici výborné zkušenosti. A Rýmovník je jednou z mých nejoblíbenějších.

Používá se převážně k léčbě nachlazení a rýmy. Měl by léčit horečnaté stavy, snižovat krevní tlak a cholesterol a údajně by měl hojit i drobná poranění - to ale nemám vyzkoušeno.

Je hodně aromatický. Stačí o něj jen škrtnout a už "načichnete".

Někde se píše, že k léčbě stačí tak jak je - prostě v květináči. Já mám ale zkušenost takovou, že mi zabere až, když ho použiju přímo (například do čaje).

Jeho výbornou vlastností je i to, že odpuzuje hmyz. Má takovou sílu, že to s hmyzáky buď sekne a nebo se k němu vůbec nepřiblíží - doporučuji ho proto mít v každé místnosti.

KAM S NÍM

 • Do čaje
 • Do kefíru z tibetských krystalů
 • Do smoothie
 • Do polévek
 • Do limonád
 • K masu
 • Vyrobit z něj sirup

Když jsem začala jakkoliv marodit (ať už rýma, zahlenění nebo pokašlávání), tak jsem si udělala půl litru zeleného čaje se třemi menšími listy rýmovníku a chia semínky (chia semínka dodají energii) - druhý den už to bylo mnohem lepší a třetí den bylo po nemoci.

Snadno a rychle ho namnožíte. Stačí jen kousek ustřihnout a dát do sklenice s vodou - rychle začne pouštět kořeny a pak už ho jen přesadíte nebo pošlete o dům dál.

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/07/rymovnik.html

Čti celý článek
karol89
14. črc 2017 Čtené 218x

S příchodem léta a času dovolených se často setkávám s dotazy, co dětem pořídit do bazénu/moře.

Klasice už dávno odzvonilo a když se nad tím trochu zamyslíme, tak nám přijde logické, že v kruhu či rukávcích nebyl kontakt s vodou přirozený a pohyb byl dost omezený. Bylo to spíš na vodní hrátky než plavání a hlavně sami určitě víme, jak snadno se nám to propíchlo - tudíž i bezpečnost je ta tam.

V dnešní době víc a víc oblíbenějších kurzů plavání se doporučují pěnové pásky a nadlehčovací kroužky na ruce, které jsou pro pobyt i pohyb ve vodě přirozenější.

VÝHODY PLAVECKÉHO PÁSU

 • Přirozený kontakt s vodou
 • Volný pohyb bez omezení
 • Větší bezpečnost
 • Nadnášení co nejblíže těžišti dítěte
 • Netlačí tělo do svislé polohy tak, jako nafukovací kruh 
 • Dítě je nuceno držet rovnováhu a kopat nohama - nemůže být ve vodě pasivní

Plavecký pás má 3 různé velikosti, vždy se doporučuje pořídit větší velikost, aby se dal dostatečně utáhnout či povolit.

  • Plavecký pás pro děti 850 - do 3 let
  • Plavecký pás pro děti 1000 - od 3 do 6 let
  • Plavecký pás pro děti 1300 - od 6 let

Je sestaven s několika dílků, které se dají postupně dle schopnosti dítěte odebírat do doby, než bude plavat úplně samo ale nesmíme zapomínat také na důvěru mezi rodičem a dítětem. Je lepší pokud si dítě uvědomuje, kdy pásek má a kdy ne, než aby se "klamalo" odebíráním dílků.

Správná poloha plaveckého pásku je kolem břicha (přes pupík).

K plaveckému pásu jsou doporučovány také nadlehčovací pěnové kroužky, jejichž výhodou je to, že vyrovnávají těžiště, nedají propíchnout a že jsou super pomůckou pro nejmenší ale také zpestřením pro starší například - podoba volantu nebo lze využít jako menší plaveckou destičku či podvodní sedátko.

Nadlehčovací kroužky doporučuji ve velikosti 200x38.

Plovák ryba je určen k výuce základu techniky plavání a splývání. Používá se u dětí od 6 měsíců, které ho mají kolem těla a předchází pásku a kroužkům. Je možné ho také dát kolem krku při plavání na zádech a dokonce se také používá při terapeutickém plavání s postiženými dětmi.

NEGATIVA KLASICKÝCH PLAVECKÝCH POMŮCEK

Rukávky

  • Rukávky mohou zhoršit prokrvování paží
  • Znemožněno připažení

Kruh

  • U kruhu hrozí vysmeknutí se z něj
  • Dítě je ve vertikální poloze
  • Je nadnášeno moc vysoko - až u lopatek

A teď si trochu zkritizujeme "moderní" nevhodné výstřelky :

Babyring

- Voda sice tělíčko nadnáší ale stále je to nadměrná nevhodná zátěž pro dětskou páteř a neni fyzioterapeuty vůbec doporučován.

- To, že je na oficiálních stránkách babyringu doporučován vedoucí rehabilitačního centra zabývajícím se léčbou pohybových, neurologických a gynekologických onemocnění u dětí a dorostu mi trochu zavání, protože jsem se za ty roky ještě nikdy nesetkala s nikým, kdo by ho opravdu doporučoval.

- Spousta miminek pak končí na vojtovce, z důvodu přetížení svalů v oblasti krku a hrozí i zhoršení motoriky.

- Bohužel na co je poptávka, na to je i nabídka a dokud to lidi budou neinformovaně kupovat, tak se bude prodávat.

Já ho z vlastní nevědomosti a neinformovanosti u Klaudinky bohužel měla ale byla v něm naštěstí jen párkrát, od půl roku jsme začaly chodit na kurz plavání, ve kterém stále pokračujeme a který si nemůžeme vynachválit. A pak jsem začala narážet na kritiku a od té doby si radši vždycky předem zjistím ověřené informace, než něco pořídím.

Kruh se sedátkem (otvory na nožičky)

- U tohoto kruhu pozor! Jedná se o pasivní posazování nesedících dětí a i když dítě už sedí, tak je to stále nevhodná vertikální poloha.

- Je to velká a nepřirozená zátěž na páteř i kyčle, kdy dítě visí dolu za rozkrok a může dojít k poškození kyčlí (dysplazie, vymknutí)

- bohužel je to stejné jako u klokanek či hopsadel

- Utlačují se v něm nervy čímž se dráždí nervová soustava

- Navíc je tam dítě zapadlé a pořádně si vodu neužije krom toho, že má smočené nohy

HLAVNÍ JE DŮVĚRA!

Nezapomínejte prosím na to, co ve vodě řeknete svým dětem a jestli se toho budete opravdu držet, nebo svá slova porušíte. Důvěra je velmi důležitá a ani ve vodě by se neměla pokoušet.

Neříkejte dítěti aby se nebálo, že ho nepotopíte a pak uděláte opak a stáhnete ho pod vodu. Nebo neboj nepustím tě a najednou ho pustíte. Zkuste se nad svými slovy nejdřív zamyslet a kouknout se na to z pohledu toho dítěte. Riskujete tím ztrátu důvěry a dítě se může začít bát, protože Vám nebude moct věřit.

Nesnažte se dítě jakkoliv oklamat, buďte jeho kotvou a jistotou.

Opravdu pozor na špatné plavecké návyky, které se později horkotěžko odbourávají. Dbejte na správnou techniku a hlavně správné informace. Radši si zaplaťte kurz plavání, než abyste něco podcenili.

A na závěr KDO CHCE, HLEDÁ ZPŮSOBY - KDO NECHCE, HLEDÁ DŮVODY.

Informace uvedené v tomto článku jsem konzultovala s Kateřinou Filipovicsovou - která vede plaveckou školu Klubu delfínků v Sokolově.

Čti celý článek
karol89
13. črc 2017 Čtené 497x

Léto je v plném proudu, což svádí k tomu začít s odplenkováním, tak mě napadlo sepsat naši zkušenost. Určitě mnoho z Vás bojuje s rodinou, okolím a nevhodnými poznámkami, proto bych se Vás chtěla tímto článkem pokusit taky trochu uklidnit. Sama moc dobře vím, co tlak okolí nebo rodiny dokáže s člověkem udělat a že to umí psychiku i solidně rozložit.

JAK JSME ZAČALY

S nočníkem jsme začaly seznamovat v době, kdy už Klaudinka pevně seděla - takže kolem 9 měsíců. Zrovna začínalo léto, tak doma stejně byla věčně bez pleny. Bylo to jen tak na seznámení, žádný posazování každou chvíli ale hlavně byla v hlavě bláznivá myšlenka, že jsou děti běžně v roce bez plen (ťuk ťuk na čelo). No co si budeme povídat, Klaudinka byla jak průtokáč a já nedělala nic jinýho, než jsem po ní uklízela jak po nějakym štěněti.

Dočetla jsem se, že ideální doba na učení na nočník je kolem 18 měsíců, kdy už dítě přestane učůrávat a dokáže zadržet větší množství moči. Začne už víc ovládat svaly a víc už tomu rozumí. Dávalo mi to smysl a přišlo mi to logický, tak jsem ten nočník zase přestala řešit. Jen jsem jí nechávala "větrat", když bylo vhodné počasí a sem tam jsme ten nočník nepravidelně zkusili. Nočník ale spíš měla jako křesílko nebo oboustranné sedátko.

V únoru, když jí bylo 16 měsíců, tak se do nočníku poprvý vykadila. Tohle si pamatuju hlavně proto, že se k tomu váže manželovo super hláška :grinning:

Manžel - První bobek v nočníku! Vyfoť to!Já - Prosim tě, nebudu přece fotit bobek v nočníku!Manžel - Dělej! První bobek se vždycky fotí!

Takže asi tak :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: (ano fotku máme! :grinning: )

No a to byl na nějakou dobu první a taky poslední úspěch. 

Aktivně jsme na to tedy vlítli na jaře, kdy Klaudince padlo těch 18 měsíců. Opět jsem naivně doufala, že když už je teda ten správný čas, tak to půjde skoro samo ale prdlačky! Sem tam si na ten nočník sice sedla ale stejně radši utekla za roh, kde tu svojí potřebu vykonala mnohem radši.

Počůrala mega plyšovýho medvěda, načůrala do té velké dětské tatry, zkusila i nočník pro panenky. Bobek nechala uprostřed kuchyně ale taky v obýváku pod televizí. Jojo docela prča to byla. Řikala jsem si ale, že určitý pokrok tam je, když si vybírá konkrétní místa a ne od každýho trochu všude možně, ale co má furt proti tomu nočníku? Však je na něm Hello Kitty (hahaha! :grinning: )

Byla to opravdu pakárna, blázinec, šílenost!

BOJ S OKOLÍM A ŠOK V DISKUZÍCH

 A do toho začalo okolí těmi svými strašně důležitými poznámkami "ona má ještě plenky?", "ona ti ještě nechodí na nočník?", "už je velká, měla by být bez plen". Nezapomněly taky na naprosto nemístné srovnávání - "no to my jsme teda už přes den bez plen!". A vygradovalo to stylem "Klaudinko ty jsi ale vostuda!"

Ááááááááááááááááá cože? Vostuda? Proč vostuda? Protože jí ještě nervový systém nesecvaknul a nedozrál tak, aby na ten nočník chodila? Nebo protože mi je proti srsti jí každých 5 minut posazovat jak cvičenou opičku? No ale to se přece musí, jinak se dítě neodplenkuje nikdy! (plesk rukou na čelo)

Pak čtu různé diskuze a spadne mi čelist! Komentáře mamin, které procházejí nočníkovými neúspěchy s 1-1,5 letými dětmi typu "Já už jsem mu musela dát na zadek, že si nemohl pořádně sednout protože mi pořád chodí čůrat vedle" nebo "Už jsem vzala i vařečku, to se prostě nedalo!" nebo "Musíte dávat odměnu, třeba bonbony nebo čokoládu za to, že na nočníku vydrží sedět".

Uff, normálně mi těch dětí bylo líto. Když se nepovede, tak na zadek a když se náhodou povede tak sladkost. To opravdu někomu přijde jako správné řešení?

PŘIŠEL ČAS NA PAUZU

No ale zpátky k nám. Jeden nočník (klasika) nefungoval, druhej nočník (auto) nefungoval, protože byl širokej a Klaudinka neuměla dát tolik nohy od sebe :grinning: Tak jsem sehnala ještě třetí nočník s takovou tou chrastící koulí uprostřed a s držadly. No najednou dobrý - néé to byla jen náhoda .. zase nefungoval.

Nějaký počůrávání kytiček a stromečků? Klaudinka nechápavě koukala, proč by to jako měla dělat?! Další super rada byla nechat jí v mokru. No to víte že jo, ještě si zařídí náběh na zánět močáku a beztak jí to vůbec nevadilo.

Kalhotky jsem nedávala, pořád nosila bodýčka, které nosila je až do 3 let. Pak jsme je zrušily kvůli školce, protože si je sama neuměla rozepnout a zapnout. No a nedávala jsem ani žádné tréninkové kalhotky, nic takovýho. 

Přes spánek už měla nějakou dobu pleny suché a dokonce i v noci to držela ale ten den furt ne a ne vyřešit.

Byl to boj a přišlo mi, že to nikam nevede a že to nás všechny jenom stresuje. Nechtěla jsem pár měsíců před svatbou bojovat ještě navíc s plenama, když toho zařizování bylo už tak moc, tak jsme si řekli, že to necháme být a začneme to zase řešit po druhých narozeninách.

Pleny se jí tedy po 3 měsících aktivního pokusu o odplenkování prostě vrátily a všichni byli zase spokojení. Užívali jsme si příprav na svatbu a nic jsme neřešili. 

Když se blížily druhé narozeniny, tak jsem pořád necítila, že je ta správná chvíle a vypustila jsem to z hlavy. Nenechala jsem se už nikým rozhodit. Ani jsem to nechtěla zkusit, nešlo mi to prostě přes ruce.

ZÁZRAK A OSVÍCENÍ

Najednou přišel den (zhruba měsíc po druhých narozeninách), kdy se Klaudinka vzbudila, sundala plenu ... no sundala - spíš jí doslova strhla bez ohledu na to, že se obsah pleny rozkutálel po posteli :grinning: zahodila jí pryč a šla si sednout na nočník. Já si mnula oči, jestli se mi to snad nezdá. Jestli třeba ještě nespím. Přišlo to jako rána z čistého nebe, prostě jí to najednou cvaklo byl konec plen! Samo bez posazování, různých blbinek, výhružek a úplatků.

Doteď to nechápu a zůstává mi nad tím rozum stát. Jako kdyby byla osvícená a zničehonic doslova ze dne na den zahodila plenu a bylo hotovo. Ještě zhruba týden jsem jí plínu dávala, když jsme byly pryč ale vždy byla suchá a vždy si řekla. Říkala srandovně "ble ble" :grinning:

Měsíc na to odbourala i nočník a začala chodit klasicky na wc a ve 3 letech odbourala i dětskou regulaci na klasickém wc.

Nepřišel žádný bojkot, žádný počůrávání, žádný blok prostě nic. Najednou byla odplenkovaná a nám jen spadla brada. Klepali jsme si na čelo, proč jsme si způsobovaly takový nervy a trápení, proč jsme se to snažili uspěchat, proč jsme podlehli tlaku okolí, když to chtělo prostě jen čas a dozrání dítěte.

ZÁVĚR

Nenechte tlačit okolím, nenechte se rozhodit. Nedovolte, aby někdo vašim dětem říkal, že jsou vostudy. Nepodlehněte tomu tlaku, nepodlehněte kritice, ať pak ničeho nelitujete. Hoďte se do klidu, pohody a věřte, že až budou připravené, tak to přijde samo ze dne na den.

Nelámejte to přes koleno, můžou tim vzniknout problémy, že se dítě začne bát a bude vše zadržovat. Jakmile se to uspěchá můžou vzniknout psychické bloky

Nebojte se nic neprošvihnete. Díky mým zkušenostem jsem si uvědomila, že to prostě přijde v tu ránu, kdy k tomu dítě dozraje, můžete si ušetřit spoustu starostí.

Kdyby mi někdo vyprávěl, jak se dítě zničehonic samo ze dne na den odplenkuje, tak mu neuvěřim :grinning:

Paradoxně ty, které nejvíce "machrovaly", že mají děti už bez plen, pak zažily bojkot a jejich děti měly  ve finálepleny ještě v době kdy už Klaudinka byla odplenkovaná. Na to opravdu pozor! Jakmile se to uspěchá, tak většinou takový děti později opravdu začnou nočník bojkotovat a začnou se počůrávat všude možně. Můžou být klidně i pár měsíců bez plen a najednou přijde bojkot a musí se začít zase od začátku.

NEBEZPEČÍ PŘEDČASNÉHO USPĚCHÁNÍ

 • Psychický blok
 • Zadržování moči a stolice
 • Počůrávání
 • Bojkot

JAK TEDY NA TO?

 • Hlavní je načasování - vyčkejte na tu správnou chvíli
 • Seznámit, vysvětlit a nočník nechat po ruce
 • Netlačit, nekárat, neodměňovat

Můj plán u Sofinky

- Sofinka má látkové pleny, u který se většinou dítko odplenkuje samo dříve - tak jsem na to zvědavá

- Seznámím s nočníkem kolem roka a půl, pokud nevypozoruji, že už je připravena dříve- Nechám tomu volný průběh

INDIÁNSKÁ METODA?

Podle Indiánské metody se má v období mezi 20-24 měsícem dítěti jednoduše plena vzít a už nevrátit. Dítěti se vysvětlí, že od teď se bude chodit na nočník a pleny už nebudou. Teoreticky by už dítě mělo být zralé a připravené ale jsou to jen teorie. Z mojí zkušenosti, kdy Klaudinka ještě v těch 2 letech vypadala, že bude mít pleny až do maturity si stojím za tím, že pokud dítě neni připraveno, tak ani Indiánská metoda nepomůže.

BEZPLENKOVÁ METODA?

Kdyby někdo chtěl vyvracet, že nervový systém neni zralý na odplenkování až v 18 měsících, protože bezplenkovka jde už od narození, tak nic nevyvracím :slight_smile:

Tohle je ale pro mě osobně hodně vysoký level umění ale vím, že někdy to jde opravdu samo, protože dítě opravdu komunikuje a dává najevo signály, kterými se dá potřeba rozpoznat. Původně mě to lákalo vyzkoušet, protože když se Sofinka narodila, tak Klaudinka chodila do školky, tudíž jsem se na ní mohla víc zaměřit. Jenže Sofie mi dala ze začátku takovou čočku, že jsem na nějakou bezplenkovku ani nemyslela :grinning:

Pokud zrovna tímto obdobím procházíte, držim pěsti a přeji pevný nervy! Ať to jde co nejlépe a ať Vás ani Vaše dítě okolí nijak netrápí a pokud někdo něco prohlásí - víte moc dobře, kam ho poslat :slight_smile:

http://zivotpodlekarol.blogspot.cz/2017/07/samoodplenkovani-po-nasem.html

Čti celý článek
karol89
12. čer 2017 Čtené 1361x vybrali jsme

V první řadě musím podotknout, že už si pomalu začínáme zvykat ale pořád je to pro nás naprosto neskutečná věc a pořád je to pro nás naprosto luxusní nadstandart, ze kterého budeme vyprdnutí ještě hodně dlouho! :slight_smile:

Než jsem se přihlásila do testování, tak jsem vůbec neměla ani tucha, že existují parní pračky :sweat_smile: Mám parní hrnec, parní mop ale o parní pračce jsem neměla ani tu páru :joy:

Jojo dojetí bylo hoooooodně veliké. Sympaťák, který mi pračku dovezl, se smál od ucha k uchu, byl i chvilku v rozpacích a nechal mi i propisku na památku :sweat_smile:

Pokaždé, co mi v mobilu vyskočí upozornění, že má pračka dopráno, tak se musim hihňat :grinning: Protože si přijdu jak rozmražený Silvester Stallone ve filmu Demolition Man, který byl ze všeho úplně paf :grinning:

Nikdy nebudeme moct dostatečně poděkovat za tuto příležitost, protože jenom "děkujeme!" opravdu nestačí. Je to velká věc a my jsme za to moc vděční :slight_smile:

No a nebyli bychom to my, kdyby nenastal problém hned při první příležistosti :sweat_smile: Musela být zahájena mise s názvem "jak tu pračku dostaneme do koupelny?!", která pokračovala misí "musíme vyrvat futra" :joy:

Pračka se prostě ne a ne vejít do dveří a my jsme smíchy nemohli pořádně fungovat, protože nám to přišlo neskutečně vtipný :joy: Dostaneme novou pračku a budeme prát v předsíni, protože jí nedostaneme do koupelny :sweat_smile:

Dopadlo to tak, že se jedna strana futer opravdu urvala ale ne úplně, jen se ohnuly a nalomily, aby pračka prošla a pak se zase nabouchaly zpátky. Aspoň mám jistotu, že nám jí nikdo neukradne :grinning: :sweat_smile: :grinning:

A co tedy testuji?

Konkrétně tuto LG Parní pračku.

Hlavní výhodou této pračky není pouze PARNÍ PRANÍ (dva programy - dětská parní péče a pro alergiky) ale také pohon 6 MOTION, což je technologie, která pohybuje pracím bubnem několika různými směry a díky které je praní efektivnější než v klasické pračce.

Jako první jsme spustili program Rychlý 14, aby se pračka projela a mohly se tím odstranit možné usazeniny nebo voda, která v pračce zůstala z výroby a pak přišlo na řadu domácí oblečení, které jsem prala na program Sportovní oblečení (jo doma je to s dětmi často jeden velký sportovní zážitek :grinning: ) ale bohatě by stačilo zvolit program pro Smíšené prádlo nebo Bavlnu. V aplikaci se dá stáhnout program 1 hodina, který by byl taky vhodnou volbou pro takové praní. O tom ale napíšu později a to už je pak na každém, který program mu bude vyhovovat nejvíce.

Záclony se celé natěšené nemohly dočkat až přijdou na řadu a ty jsem prala na program Jemné praní. Na ně navíc používám prací prášek přímo určený na záclony.

Chvilku nám trvalo, než sme zjistili, že je DOTYKOVÁ :grinning: A zjistila jsem to úplnou náhodou, když jsem škrtla o displej :sweat_smile: Je pravda, že mi vrtalo hlavou, jak se to tam nastavuje ale netrklo mě, že to je na dotyk :grinning: :sweat_smile: :grinning:

No a na pračku jsme si samozřejmě taky řádně připili :slight_smile: Taková věc se musela oslavit.

Takže naše milá pračko,
dáváme ti do vínku dlouhověkost, bezporuchovost a připíjíme na to ať máš láskyplnou rodinu, která tě bude opečovávat a starat se o tebe jak nejlépe umí.

Ještě nemáme uklizené zimní oblečení, tak jsem tam hodila bundy na program Syntetika a co nás překvapilo bylo to, že manželovo zapraná pracovní bunda, kterou má 5 let je najednou jako nová a všechno zaprání zmizelo.

A konečně se dostávám k látkovým plenám. Látkuji hlavně s bílými klasickými čtverci a sketch plenkami (francouzské froté). Problém byl v tom, že ty sketch pleny jsou z běžného praní bez aviváže (kterou nepoužívám už několik let) jako struhadlo. Což pro jemnou a citlivou dětskou pokožku neni moc dobré, kor když jsme dlouho bojovaly s opruzeninami. Prala jsem je na program Dětská parní péče a mé očekávání bylo, že na dotek budou jemnější a nebudou tolik škrabat. Očekávání se nesplnilo až tolik, co jsem čekala ale rozdíl je opravdu znatelný a bílé pleny se rozzářily :grinning: Najednou jsem pochopila znění jedné reklamy "Aby bílá bílá byla" a opravdu mám bílou bílou :grinning: Barevné pleny taky prokoukly a jsou barevnější, živější. Barevné a bílé pleny peru dohromady společně, osvědčilo se mi to a nemusim tak mít dva kýble ale peru rovnou všechno, když se mi nahromadí kýbl jeden. Pleny peru tak, že je před tím vymáchám pod kohoutkem a namydlím žlučovým mýdlem. Program Dětská parní péče oblečení před praním zváží a podle něj určí dobu praní - zhruba 3-4 hodiny. Pro někoho je to možná dost ale já podobně pleny prala i v předchozí pračce.

K plenám jsme také přihodila pár kousků flekatého dětského oblečení a jaké překvapení pro mě bylo, když jsem porovnala části dětského pyžama. Jedna část praná na program Dětská parní péče a druhá část zapomenutá v koši na prádlo :sweat_smile: Vypralo se i nechtěné červené zabarvení. Lépe mi to ale bohužel vyfotit nešlo.

Bílé prádlo jsem prala též na program Dětská parní péče, protože když jsem viděla, co to udělalo s bílými plenami, tak jsem to musela zkusit i na našem oblečení a opravdu pěkně prokouklo.

Další na řadě byl program Jemné praní, ve kterém jsem prala huňaté deky a župan. Nabízel se program Pokrývky, ale byl moc dlouhý, tak jsem zvolila Jemné praní na 30 minut a změnila nabídku dle potřeby (stupně z 20 na 30, otáčky ze 400 na 800).

Naše civilní oblečení jsem prala na program Bavlna. Může se zvolit ještě Bavlna+ a k němu zvolit doplněk např. Intenzivní. Program Bavlna je pro klasické běžné, mírně zašpiněné oblečení pro každodenní použití. Tento program oblečení zváží a podle něj určí dobu praní.

Na program Pokrývky jsem prala ložní povlečení ( v  aplikaci je k stažení přímo program s názvem Ložní povlečení)

Klaudince jsem před několika týdny koupila nové kecky, které ale zabarvovaly ponožky, tak jsem je hodila na program Rychlý 14  a stačilo to k tomu, aby přestaly barvit.

Chtěla jsem vyzkoušet vyprat i boty, tak jsem zvolila program Syntetika a boty mám jako nové. To se ale nedá říct o manželovo botech, u kterých povolilo lepidlo. Radši budu boty prát na program Rychlý 14 ať má v čem chodit :joy: Praní bot neni zas tak tiché a pračka je slyšet ale určitě ne tak, jako byla slyšet naše předchozí.

APLIKACE SMART THINQ

Tuto aplikaci najdete ke stažení zdarma na Google Play a jednoduše si jí do svého mobilního telefonu nainstalujete. Je propojená přes wifi, takže je mobilní telefon s pračkou přesně sesynchronizovaný.

Tato aplikace umožňuje

 • Nastavení a spuštění zvoleného programu
 • Vždy po dokončení programu Vám oznámí, že pračka doprala
 • Upozorní také na chybu v pračce
 • Umožňuje monitorování energie
 • Zaznamenává i nejčastěji používané programy
 • V průběhu programu ukazuje, co se zrovna v pračce děje
 • Umožňuje stažení dalších programů dle vlastní volby

Monitorování energie

Energii monitoruje měsíčně a zaznamenává nejčastěji využívané programy, které jsou barevně znázorněné dle spotřeby energie. Znázorněné programy se dají také rozkliknout, čímž uvidíte na kolik stupňů se pralo a jaké bylo odstředění.

Souhrn doby praní (cca)

Pokrývky  - 1:33 minut

Sportovní oblečení - 54 minut

Jemná péče - 28 minut

Jemné prádlo - 47 minut

Skvrny - 3:37 minut

Rychlý 14 - 14 minut

Další programy jsou váženy a podle váhy naskočí čas. Vážení trvá přibližně 30 vteřin podle množství váženého prádla.

Doba praní se mění také dle toho, co se rozhodnete změnit. Změna teploty i otáček mění celkovou dobu.

Programy ke stažení

Abyste mohly využít další programy dle libosti, musíte pračku zapnout a v aplikaci Smart ThinQ zvolíte vpravo nahoře "..." a Cyklus pračky.

Zobrazí se vám programy, které jsou v pračce již nastaveny a když sjedete prstem až dolu, zobrazí se vám programy ke stažení.

Těchto programů je celkem 22 a patří mezi ně například 1 hodina praní, Džíny, Spodní prádlo, Minimalizace pomačkání, Oblečení do deště, Manžety a límce, Plavky, Skvrny od potu apod.

VÝZVA 

Jelikož mnoho z vás včetně mě zaujal program Skvrny od potu, rozhodla jsem se udělat takový experiment. Testovala jsem bílá trička, na kterých je to dle mého vidět nejvíce a podotýkám, že je mám opravdu dost zapraná. Několik mých dřívějších pokusů o vyprání bylo neúspěšných, tak jsem to neřešila a trička jsem dá se říct úplně vyřadila.


1) První zkouška byla na program Bavlna a s fleky to nic neudělalo.
- Tento program bude opravdu spíš na klasické praní běžného a mírně znečištěného prádla.
2) Druhá zkouška byla na stažený program Skvrny od potu a viditelné zlepšení tam nějaké proběhlo ale určitě to neni nic na zaprané kousky.
3) Třetí zkouška byla na můj oblíbený program Dětská parní péče a z některých triček fleky zmizely úplně, z jiných bohužel ne ale nečekala jsem zázraky, když je mám opravdu už zašlé.


Každopádně suma sumárum většinu triček vracím zpátky do šatníku.

VÝHODY A POZITIVA

 • PARNÍ PRANÍ
 • TECHNOLOGIE 6 MOTION - Různé pohyby pro efektivnější praní
 • OBŘÍ BUBEN - Člověk má sto chutí nechat vyprat sám sebe :grinning:
 • TICHOST - Tichá jako myška. Pravidelně jsme jí chodili kontrolovat, jestli opravdu pere, protože jsme měli pocit, že jen odbíjí čas ale v takové tichosti je přeci nemožné, že by prala. Ale ona fakt prala!
 • PŘÍJEMNÁ MELODIE - Při zapnutí kratší a při doprání delší. Nerušivá příjemná melodie. Pokud jsou zavřeny dveře do místnosti s pračkou, slyšet neni :slight_smile:
 • DOTYK
 • PROGRAMY HEZKY ČESKY
 • ŘÍZENÍ PŘES MOBILNÍ TELEFON
 • SAMOVYPNUTÍ PO DOPRÁNÍ
 • VYPOČITATELNÁ DOBA PRANÍ DLE VÁHY PRÁDLA
 • NAVRÁCENY BARVY NECHTĚNĚ OBARVENÉMU PRÁDLU
 • OŽIVENÍ BAREV
 • ZMĚKČENÍ PRÁDLA
 • KRABICE PRO DĚTI VELIKOSTI DOMKU

NEGATIVA

 • ZATEMNĚLÉ SKLO - mohlo by jít do pračky lépe vidět
 • VÁŽENÍ AŽ PO SPUŠTĚNÍ PROGRAMU - nebylo by na škodu, kdyby tato možnost byla bokem
 • PAUZNUTÁ SE VYPNE A PROGRAM SI NEPAMATUJE - z důvodu zapnutí mnoha spotřebičů nám vypadávaly pojistky, proto jsem zvolila pauzu na pračcce i na myčce, abych mohla dopéct sekanou a v parním hrnci dodělat brambory. Očekávala jsem, že po dobu pauzy bude pračka zapnutá ale po cca 15-20 minutách se vypnula a bohužel si program už nepamatovala, takže jsem musela zvolit jiný, aby prala jen tu cca hodinu, která k dokončení programu chyběla.

Závěrem bych chtěla říct, že nejvíce budu určitě využívat program Dětská parní péče - na plenky, dětské oblečení ale také oblečení se skvrnami. Přijde mi totiž, že pere nejlépe ze všech. Dále program Smíšené prádlo - na mix všech různých druhů oblečení, které se mi sejde a nebudu ho chtít dále třídit a které nebude flekaté nebo špinavé. A dalším často využívaným programem bude program Bavlna -hlavně na spodní prádlo a ponožky.

Moc, moc, moc děkujeme za tuto příležitost. Člověk by snad nikdy nevěřil jakou radost najednou může dělat špinavé prádlo :grinning: :sweat_smile: :grinning:

Doufám, že jsem na nic nezapomněla a napsala jsem opravdu všechno, i když mi najednou přijde, že toho mám napsáno nějak málo :sweat_smile:

Ráda zodpovím i případné dotazy :slight_smile:

Děkujeme!

#test_lg

Čti celý článek
karol89
16. bře 2017 Čtené 614x

V naší Facebookové skupině o příkrmech se pravidelně setkáváme s reakcemi proč by to a to dítě nemohlo, když je tam napsané od 4. měsíce? ale my to tam považujeme za nevhodné pro ten konkrétní věk (např. Hipp boloňské špagety od 4. měsíce)

Tak přináším odpověd, kterou jsem se nedávno úplnou náhodou dočetla v knize Vím, co mi chutná.

"Když v roce 1994 britské ministerstvo zdravotnictví změnilo doporučení na minimální věk pro zavedení pevné stravy ze tří měsíců na čtyři, byl vzápětí schválen zákon, který měl výrobcům dětské stravy a nápojů zabránit, aby vytvářeli dojem, že je jejich výrobky možné podávat dětem mladším čtyř měsíců.
Ovšem když se doporučený nejnižší věk v roce 2003 posunul ze čtyř měsíců na šest, k žádné změně zákona nedošlo, takže výrobci dětské stravy a nápojů mohou klidně dál nabízet své výrobky jako vhodné pro děti od čtyř měsíců.
Výsledkem je, že mnozí rodiče jsou zmatení – nevědí, že se oficiální doporučení změnilo, anebo – pokud vědí – neuvědomují si, proč je tak důležité, aby se dětem mladším šesti měsíců nepodávalo nic jiného než mateřské nebo umělé mléko.
Takže nadále kupují dětské příkrmy dětem, které jsou na ně moc malé.
Dobrovolně dodržovaný Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka omezuje reklamu na jakékoliv potraviny nebo nápoje pro děti mladší šesti měsíců a podpisem se k němu připojily téměř všechny země světa. Jenomže v mnoha zemích včetně Velké Británie zůstává tento kodex dobrovolný – jinými slovy, potravinářský průmysl se jím nemusí řídit.
Takže dokud se nezmění zákony, budou některá dětská jídla i nadále označována za „vhodná od čtyř měsíců“.

Nechci rozpoutat žádnou žhavou diskuzi ale třeba se tato informace bude někomu hodit :slight_smile:

Edit: Většina z vás článek špatně chápe. Jedná se obecně o všechny kupované výživy, na kterých je věk "od uk. 4 měsíce" i když je na to dítě ještě malé. Samozřejmě že brokolice, květák, mrkev apod. je v pořádku. Ale boloňské špagety, použití smetany, tvarohu nebo ovocné přesnídávky by správně měly mít udaný věk jiný. Výrobci si tam ale bohužel můžou napsatco chtějí, nezajímá je vhodnost ale prodej a na to jsem se tím výtahem z knihy snažila upozornit, protože tuto informaci málo kdo má.

Čti celý článek
karol89
11. únor 2017 Čtené 191x

Klaudinku (3r) jsme nosili od cca 9 měsíců v Mei tai od Maggionu a později jsem nechala přešít pentelku (metráž, nevhodný šátek na nošení) v něco podobné Skaldinu.

U Sofinky jsem byla plně rozhodnuta zkusit šátky. Zatím žádný nevlastním, jen si je půjčuji. Ráda bych jich vyzkoušela co nejvíce bude možné ale určitě je v plánu i vlastní, hned jak to finančně půjde, protože to přeci jen neni levná záležitost.

Přijde mi docela vtipné, jak pro mě byly dříve šátky jen drahé kusy hadru :sweat_smile: Nechápala jsem, jak někdo může těch šátků mít několik. Nechápala jsem ty ceny a proč se motat se šátky, když jsou nosítka raz dva. No jenže jakmile si to člověk zkusí, tak zjistí, že to je jak s auty. Každé je jiné, každé má jiné vlastnosti a i když jde o stejnou značku, tak se dost odlišují.

Co se týče šátků a nosítek, tak po mých zkušenostech jsou šátky mnohem lepší. Šátek je přesně na míru tomu konkrétnímu dítěti, utáhnete si ho podle sebe i dítěte a nohy v něm nejsou tolik roztažené, řekla bych že až o polovinu méně v něm má dítko nohy od sebe než v nosítku. Nosítko je sice cvak cvak a hotovo ale šátek netrvá o moc déle a opravdu ho lépe přizpůsobíte svým potřebám.

Laguna je na první pohled nádherný šátek. Mám pro ty modré opravdu velkou slabost a tohle je slast pro oko :slight_smile:

+ Je úžasně pevný a nosný

+ Snadno a rychle se utahuje

+ Po navázání nic neklouže, nepovoluje, neřeže

+ Drží opravdu jako přibitý

+ Krásné barvy

- Ach ty nitky, na ty je opravdu háklivý a toho jsem se bála

Sofince jsou 4 měsíce a má přes 6kg. Zkusila jsem zátěžový test i s 12 kilovou Klaudinkou a mile mě to překvapilo. Ani s ní nic nepovolilo, neřezalo a drželo jak přibité A zároveň jsme úplně prvně zkusily jiný úvaz a to batoh :slight_smile:

Je to skvělý nosný šátek a i přes tu náchylnost na nitky, bych se nezlobila kdybych si ho mohla nechat :grinning:

Moc děkuji za tuto příležitost, moc si toho vážím a jsem vděčná za tu zkušenost. Děkuju, děkuju, děkuju @zuzmenda :slight_smile:

Čti celý článek
karol89
7. pro 2016 Čtené 707x

Když jsem byla vybraná do testování Tescomy, tak jsem byla šťastná jako blecha, protože Tescomu mám moc ráda. Pár produktů již doma mám a nedala bych bez nich ani ránu, no a taky jich mám hromadu vytoužených :slight_smile:

Moc jsem si přála abych byla vybraná, protože kuchyň začíná být mým velkým koníčkem. Snažím se i vymýšlet vlastní recepty, které pak prezentuji na toprecepty.cz nebo pazitka.cz

Od 1. roku Klaudinky jsme změnili náš jídelníček od základů a začali jsme vařit a péct

zdravě. Tudíž dochází i ke zdravému pečení Vánočního cukroví :slight_smile: Klasika nám už moc nechutná a baví nás objevovat nové věci :slight_smile:

VYKRAJOVÁTKA NA LINECKÉ DELÍCIA 

Linecké cukroví je pro mě strašně velkým problémem. Nejdřív se vztekám u toho, že nemůžu najít ty miniaturní středy a pak se vztekám u toho, že se mi nedaří těsto.

S příchodem Tescoma pomocníků jsem tomu všemu dala novou naději. Naději na to, že si linecké třeba konečně zamiluji. No a nemýlila jsem se :slight_smile:

Vybrala jsem si recept na zdravější verzi lineckého https://kitchenette.cz/clanek/268-linecke-cukrovi a připravila tyto úžasné rozkošně malé pomocníky.

Klaudinka v kuchyni už nějakou dobu nesmí chybět a zapojuje se do veškerých činností - od úklidu, přes mytí nádobí až po veškeré vaření i pečení. Do testování lineckých vykrajovátek se nadšeně zapojil i manžel, který tuto část převzal s radostí do svých rukou :slight_smile: Já osobně jsem si nejvíc zamilovala stromeček ale manžel na něj trochu nadával, protože z něj šel nejhůř vyndat střed, když mu tam zůstal.

No a jelikož ke každému pečení patří nějaká zákeřnost, tak nás potkala zákeřnost v podobě spadlého tácu s veškerým lineckým. Nestíhala jsem ho slepit a Klaudinka na něj chodila, tak mě nenapadlo nic lepšího, než ho schovat na lednici. Schválně jsem ten tác nechala koukat, abych hned viděla, že tam je a tu lednici otevírala opatrně. Hahaha nevyšlo to a já zapomněla, že tam je a prásk ho na zem. Uff, co víc si přát :( Manžel mě naštěstí nekuchnul a Klaudinka měla ohromnou radost, že už se do něj může pustit :sweat_smile: Naštěstí se několik kousků zachránilo a v lednici zbylo trochu těsta, tak se pár kousků i dodělalo.

No a co na rozkošná linecká vykrajovátka říkáme?

 1. Velkou výhodu mají v tom, že se jen tak neztratí. Díky praktickému balení budou vždy při sobě a už se nestane, že bych vztekle hledala miniaturní střed, který se vždy před Vánoci rozhodne zdrhnout.
 2.  Jsou krásně maličké, takové miniaturný roztomilé jednohubky, které tichám hláskem volají "Snězte si mě!" a krásně zlatavá barva jim dodá ten pravý Vánoční vzhled.
 3. Jsou přesně akorát do rukou malých dětí, takže se malý kuchaříčci či kuchařinky s nimi v kuchyni krásně vyřádí.
 4. Díky dvěma dílům, které do sebe přesně zapadají, je vykrajování rychlejší a vykrojená část je vždy přesně na svém místě. Takže je jedno jako druhé :slight_smile:

CUKRÁŘSKÁ ZDOBÍCÍ TUŽKA DELÍCIA

Jako druhou jsme testovali zdobící tužku, díky které jsem se letos poprvé v životě

vyhecovala a upekli jsme naše úplně první perníčky, na které jsem taky náležitě pyšná

a divím se, že se vůběc nějaké dočkaly zdobení hahaha :grinning:

Tímto děkuji za možnost testování, nebýt toho, tak se perníčkům ještě bůh ví jak dlouho vyhýbám :slight_smile:

S jednou zdobící tužkou už zkušenosti mám. Před pár lety jsem odebírala časopis Pečené dobroty, kde v každém čísle byla pečící pomůcka. Bohužel zkušenosti nebyly nejlepší a jelikož mě baví porovnávat, byla jsem ráda, že budu mít srovnání a nadšená jsem byla od prvního pohledu :slight_smile:

Možnost výměny hrotu dělá ze zdobící tužky výbornou cukrářskou zbraň. Díky nim je naprosto multifunkční a vypořádá se se vším co se jí postaví do cesty :slight_smile: Rádi se pouštíme do narozeninových dortů, takže se už nemůžu dočkat Ledna, kdy mám narozeniny, abychom zdobící pero vyzkoušeli na mém dortu.

Vybrala jsem recept na měkounké žitné perníčky http://zdravejist.blogspot.cz/2012/12/mekkounke-zitne-pernicky.html a jelikož se těsto musí nechat dlouho odležet napadlo mě v mezičase udělat muffiny na vyzkoušení tvarohového zdobícího krému :slight_smile:

Upozornění k receptu na perníčky: Nedělejte poloviční dávku! Budete litovat tak jako já, že je toho málo a že rychle mizí :sweat_smile:

Recept na banánovo jogurtové muffiny byl vymýšlen z hlavy ale bohužel jsem nevychytala vyběhnutí, tak potřebuje ještě doladit a proto ho nezveřejním (jen pokud by někdo opravdu moc chtěl ). Tvarohový krém, na který je recept v brožurce přiložené u zdobící tužky, mě na první pohled zaujal a řekla jsem si, že ho musím zkusit. 

Muffiny dělám dost často a moc ráda ale ještě nikdy mě je nenapadlo nazdobit. Děkuji Tescomě i za prozření v tomto případě a od teď budu zdobit i muffiny :slight_smile: Klaudince chutnali tak moc, že se jednou "bábovičkou" musela při práci průběžně posilňovat :grinning:

Tvarohový krém je krásně hustý, chuťově naprosto výborný a moc dobře se s ním pracuje, takže za mě doporučuji!

Bílkový krém se nám bohužel moc nevydařil, byl moc tekutý. Trochu se nedodržel recept. No jo, to je tak když se pospíchá hahaha. Ničemu to ale nevadilo, nejsme zas takový detailisti, jen se nedaly dělat maličké drobnosti. I tak jsme si ale užívali, jak to jde krásně od ruky, úplně samo a Klaudinka tužku nechtěla dát vůbec z ruky :slight_smile:

Ocenila jsem odložný stojánek, který se u takových věcí opravdu hodí. Stejně tak jsem ocenila i "špendlík" na zaschlou náplň a možnost šroubovací regulace je k nezaplacení.

Šroubovací regulace je velkou výhodou tohoto zdobícího pera. A nálevka na hrdlo zdobícího pera zaručí, že nebude nic kolem dokola opatlané :slight_smile:

Se zdobícím perem Delícia si opravdu každý bude připadat jako profík. Jde to tak krásně samo, až se mi tomu nechtělo věřit. Nejsem super zručná, nevím jestli jsem vůbec zručná hahaha, protože všechno dětailnější dělá manžel, ale zdobící pero mi dodalo sebevědomí a pocit, že jsem snad i šikovná či co :grinning:

Manipulace je opravdu snadná, bez potřeby větší síly, tudíž je to vhodné i pro malé děti.

Klaudinka musí v kuchyni pomáhat u všeho a tohle jí chytlo opravdu neuvěřitelně, že se od toho nemohla odtrhnout a ponocovala, protože jsme jí nemohli dostat do postele :slight_smile:

No a jaké jsou výhody této cukrářské zbraně?

 1. Multifunkčnost díky výměně hrotů je jednou z hlavních výhod
 2. Odložný stojánek ocení každý
 3. Nálevka na hrdlo - nic nikde neni opatlané a nic nikde neteče
 4. Jehlička na čištění hrotů je super pomocníkem, když náplň zaschne
 5. Šroubovací regulace náplně je naprosto k nezaplacení

Děkuji Modrému koníkovi a Tescomě za

 • možnost testování úžasných Tescoma produktů
 • to, že jsem díky tomu objevila úžasný recept na perníčky a vyhecovala jsem se do úplně prvního pečení perníčků
 • to, že jsem si díky vykrajovátkům zamilovala i linecké, které jsem do té doby v lásce vůbec neměla

Děkuji! Děkuji! Děkuji! Děkuji! Děkuji!

#test_tescoma

Čti celý článek
karol89
16. lis 2016 Čtené 937x

Už jak se na koníkovi začaly množit různé druhy testování, tak jsem s napětím čekala, kdy se konečně něco najde i pro mě, a jakmile se objevila možnost testování Play Doh Zubaře, tak bylo jasno. Doufala jsem, že to vyjde, i když se přihlásilo víc jak 200 koníkovek a šance byla maličká.

Klaudinka play doh modelíně propadla před rokem při druhých narozeninách, kdy od kamarádek dostala velkou sadu s vykrajovátky a válečkem. V tu dobu vyměnila malování za modelování a od té doby denně modeluje. Neměla žádnou spešl věcičku, která by jí modelování zpestřila a proto mi na tom, abych byla vybraná, moc záleželo :slight_smile:

Jakmile mi přišla zpráva, že jsme byly vybrány, skákala jsem do stropu a samozřejmě došlo i na slzy dojetí a štěstí. Byl to tak nádherný pocit, až se to těžko popisuje. Prostě takové malé Vánoce a moc jsem se těšila až balíček dorazí :slight_smile:

Když balíček dorazil, tak jsem dlouhé hodiny bojovala sama se sebou abych vydržela s rozbalováním než přijde Klaudinka ze školky. Byl to silný a náročný boj, který jsem po pár hodinách přestala zvládat, tak jsem to radši šla zaspat :grinning: :sweat_smile: :grinning:

Hurááááá konečně je Klaudinka doma a můžeme začít rozbalovat! Nadšení celé rodiny bylo veliké a společně jsme krabici otevřeli a začali se zkoumáním. Grády tomu všemu dodala vrtačka, která je NA BATERKY a hned Klaudinku zaujala, že vrtala všechno možný - sebe, manžela, plyšáky a hrnula se i na mě. Všichni 3 jsme se zapojili a nevěděli co dřív.

Vše brala hezky pečlivě - nejdřív kontrola zrcátkem, pak nadšené hlášení "kaz! kaz! kaz!" a spokojené vrtání kompletně všech zubů :grinning: :sweat_smile: :grinning:

SADA OBSAHUJE

- Hlavu pacienta

- kleště

- zubní kartáček

- zrcátko

- strojek na rovnátka

- vrtačku

- tvořítko na zuby

- 5ks modelíny (3x bílá, 1x červená, 1x zelená)

Tvarování zubů je snadnou prací pro 3 leté dítko. Klaudinka sama krásně plnila a vytvářela zuby. Jen ta mezírka mezi okrajem by mohla být větší. Často se stalo, že tam modelína zůstala a šla hůře vyndat.

Takhle pan hlava vypadá, když má vyplněné pouze spodní patro.

Rovnátkovalo se, vrtalo se, vyplňovaly se vyvrtané díry a i přes můj strach ze zubařů jsme celé dny zubařili :sweat_smile:

Takto pan hlava vypadá, když má plnou pusu zubů. Jen se ty vrchní musí víc zamáčknout, aby lépe držely a hned se nevysypaly.

Klaudinka nutně potřebovala vyrobit zelené zuby a já přišla na to, že se dá obtisknout i jazyk hahaha :grinning:

SOUHRN

NEGATIVA

1. Nebylo by na škodu, kdyby pusa pacienta byla polohovací. Takhle když se vyrobily všechny zuby, musela být otevřená jinak jsou zuby o sebe jsou opřené. Bylo by lepší kdyby se dala zaseknout tak, aby o sebe o sebe neopíraly.

2. Zuby to chce navíc v horní části dost zamáčknout (což je taky ale může zdeformovat), pak lépe drží a při přivření všechny nevypadnou.

3. Tvořítko na zuby by mohlo být větší aspoň na ty 4, takhle se těžko stíhají vyrábět :grinning: A mezeru kolem okraje bych nechala větší, když tam zůstal malý kousek modelíny, tak se těžko vyndavá.

4. Z kartáčku se modelína hůře vyndavá.

POZITIVA

1. Play doh je naprosto úžasná a tvárná modelína, moc příjemná na dotek. Její výhodou je to, že ztvrdne a dá se snadno vysát nebo sloupat z různých materiálů.

2. Vrtačka je prostě TOP, ta sadu posunula o dost výš a bez ní by to nebylo ono. Upřímně

bez ní to NENI ono, stačilo aby došly baterky a už sada ztratila na zájmu :sweat_smile:

3. Oproti jiným sadám je tato sada spojena (z mého pohledu) s nejobávanějším dětským

strachem a to strachem z doktorů. Konkrétně zubaře se sama bojím ale u této sady

jsem dokonce vzala do ruky vrtačku a vrtala :sweat_smile: (běžně nic takového nemůžu vidět ani slyšet). Je to skvěle naučné, dá se na tom předvádět a ukazovat všechno možné a děti to podporuje v pozitivním vztahu právě k zubařům.

4. Sada Zubař se stane velkým kamarádem celé rodiny, bez ohledu na věk. Je to chytlavá

zábava pro malé i velké. 

Tuto sadu doporučuji na potkání kde můžu, i ve školce jsem jí doporučovala učitelkám a chválím jí do nebes :slight_smile: Náš známý, který má stejně starého syna, nám jí málem sbalil a odnesl, ať si prej koupíme novou .. hahaha :grinning: Takže je to opravdu skvělá zábava pro kluky i holky :slight_smile:

Opravdu z celého srdce děkujeme Modrému koníkovi a firmě Hasbro za tuto možnost a skvělý dárek, který jen tak neomrzí .. vážíme si toho a moc DĚKUJEME!:slight_smile:

Čti celý článek
karol89
24. zář 2016 Čtené 8886x
 • Děti učí to, co je obklopuje.
 • Je-li dítě často kritizováno, učí se odsuzovat.
 • Je-li dítě často chváleno, učí se hodnotit.
 • Je-li dítěti předváděna agresivita, učí se prát.
 • Jedná-li se s dítětem poctivě, učí se spravedlivosti.
 • Pokud se dítěti často smějí, učí se nesmělosti.
 • Jestliže dítě žije s pocitem bezpečí, učí se věřit.
 • Dostává-li dítě často vynadáno, naučí se pocitu provinilosti.
 • Pokud je dítěti často dáváno zapravdu, učí se mít k sobě dobrý vztah.
 • Dáváme-li dítěti často najevo shovívavost, naučí se být trpělivé.
 • Budeme-li dítě často povzbuzovat, získá sebedůvěru.
 • Žije-li dítě v přátelské atmosféře a cítí se potřebné, naučí se nalézat v tomto světě lásku.
 • Nemluvte o dítěti špatně – ať je přítomno nebo ne.
 • Soustřeďte se na rozvoj toho dobrého v dítěti, aby pro to špatné nezbylo místo.
 • Vždycky poslouchejte a odpovídejte dítěti, které na vás mluví.
 • Važte si dítěte, které udělalo chybu a dokáže ji hned nebo o něco později napravit.
 • Buďte připraveni pomoci dítěti, které ještě hledá a snažte se být nepozorováni tím, které už nalezlo.
 • Pomáhejte dítěti osvojit si to, co si neosvojilo dříve. Pomáhejte mu a naplňte přitom okolí starostlivostí, zdrženlivostí, tichem a láskou.
 • Když jednáte s dítětem, dodržujte vždycky ty nejlepší způsoby – dávejte mu to nejlepší, co je ve vás samých.
Čti celý článek
karol89
4. srp 2015 vybrali jsme

Náš příběh jsem sepsala v předchozím článku, jinak by to všechno bylo moc dlouhé a ani mě by se takovým textem nebavilo prokousávat =D Proto jsem se to rozhodla rozdělit do dvou článků. V tomto se zaměřím více na teorii, fakta a doporučení.

K tomu aby dítko začalo mluvit potřebuje víc času, vývoj řeči jako takové je pomalejší než vývoj pohybů a jemné motoriky. Proto se děti znaky učí téměř samy a rychle, je to chytlavé, jednoduché a zábavné. Sami víte, že pokud vám něco jde, tak vás to baví mnohem víc než když vám něco nejde. A takhle vidím to znakování, kor pokud ty děti mají i podporu v rodičích. Jde to pak opravdu samo =)

Je taky dobré si uvědomit, že spoustu z vás znakuje aniž byste si to uvědomovali. Když dítěti řekněte „ukaž jak jsi velký“, „udělej pápá“, „pošli pusu“ tak co to je? No přeci znaky =) A navíc ty, které se učí automaticky už po několik generací. Klaudinku ale tohle nikdy moc nebralo. Když se vrátim do minulosti a připomenu si, že jsem jí od půl roku učila posunky a zvuky zvířat ale totálně bez výsledků, tak jsem si přišla jak někdo kdo dítě nedokáže naučit ani „základy“ ale nedocházelo mi, že na to musí přijít sama, musí do toho dospět a tlačením na pilu se opravdu nic nevyřeší. I tady ale hraje roli okolí a to jak se k vám chová, proto se nenechejte ničím rozhodit. Mě bylo líto, že ostatní děti umí už to a to a Klaudince se nic moc nechtělo ale postupem času mi došlo, že mám svůj vlastní originál a ostatní ať si trhnou nohou.

Když pak v 15 měsících začala znakovat a během prvního měsíce se naučila několik desítek znaků, byla jsem nadšená a radostně jsem si to napsala na zeď Facebooku. Však mě znáte, ráda se dělím o veškerou radost a zážitky. No a hned padaly komentáře typu „a neměla by radši umět několik desítek slov?“ nebo „počkej, takhle ti nezačne mluvit vůbec“ ale každá negativní reakce už ve mě nevyvolává smutek nebo zklamání, ba naopak! Vyvolává ve mně ještě větší zapálení a „boj“ informovat o tom daném tématu víc a víc, protože kolikrát ty komentáře byly psané z nevědomosti, neinformovanosti a panovaly tam trochu i předsudky

Proč je znakování prospěšné?

 1. Přiměje rodiče aby častěji mluvili

-         Když děti, tedy batolata začnou používat znaky, aby upozornili na věci kolem sebe, dospělí jim hned začnou o těch věcech vyprávět a rozvádí další komunikaci. Například když dítko použije znak KOČKA (ukazování dlouhých vousků), tak rodič hned zareaguje větami „je tam kočička?“, „líbí se ti kočička?“, „ta je ale barevná viď?“ atd. Navíc se děti mnohem snadněji učí, když se hovoří o něčem co je zajímá kor pokud si to sami vybrali.

 1. Posiluje zájem dětí o mluvení

-         Úspěchy, které batolata zažijí, když se jim podaří se pomocí znaků dorozumět  uspokojení, které z toho plyne jim zvýší chuť k tomu aby se naučili dorozumět se efektivněji. Motivuje je to k další činnosti a následnému mluvení.

-         Třeba stejně jako když se dítě naučí lézt, přeci hned neřeknete, že bude líné chodit když leze. Naopak to dítě začíná poznávat další a další možnosti a k chůzi se časem taky samo dopracuje. Stejný vliv má právě znakování na vývoj řeči.

 1. Zvyšuje zájem o knihy

-         Když si se znakujícím dítětem prohlížíte knížku, dítě je už schopno o věcech, které v knížce vidí hovořit pomocí znaků. Umožňuje mu to zaujmout aktivní roli u čtení než roli pasivního poslouchání. Dítě to víc baví a zajímá ho to. Navíc děti, které baví číst, čtou častěji. Knihy mají pozitivní vliv při  učení se mluvit jednak tím, že je v nich dítě vystavováno více slovům a více povídání s rodiči a také tím, že si o knihách můžou s ostatními povídat.

 1. Podporuje neurologická spojení

-         Když batole úspěšně použije znak, vytvoří se v mozku spojení mezi buňkami, čímž se vytvářejí a posilují obvody, které pak budou dítěti k dispozici, když se začne učit slova. Znamená to tedy, že většina práce k tomu, aby se dítě naučilo mluvit, je tímto hotova.

-         Například když dítě znakem vyjádří, že vidí ptáčka a dospělí pokaždé odpoví „ano je tam ptáček“, tak se spojení mezi objektem a slovem, které rodič vysloví, v mozku  upevňuje. Stačí už jen aby si dítě vytvořilo vlastní verzi toho slova, hned jak jí bude moci vyslovit.

Výsledky testů  průzkumů dokazují, že  se rodiče opravdu nemusí obávat, že znakování negativně naruší jazykový vývoj jejich dětí. Je tomu právě naopak! Znakování napomáhá rozvíjet se v této oblasti. Dokonce je i prokázáno, že znakující děti mají v budoucnu vyšší IQ než děti, které neznakují. Znakování přináší spoustu výhod, které se v budoucnu neztratí.

Dokonce se spolu pomocí znaků krásně dorozumí děti, které mají jinou národnost. Znakování je jeden společný jazyk pro celý svět. I když se kolikrát znaky liší nebo si dítě vytvoří své vlastní, i tak je tomu snadnější porozumět. Znakování slouží jako výplň meziobdobí na cestě k verbálnímu vývoji.

Přínosy znakování

 • Odbourává frustraci
 • Pomáhá dětem podělit se o svůj svět se svými blízkými
 • Posiluje pouto mezi dětmi a rodiči
 • Pomáhá rodičům vidět, jak jsou jejich děti chytré
 • Posiluje dětskou sebedůvěru
 • Matky znakujících dětí považují své děti za schopnější a vnímavější, což je citově sbližuje
 • Matky znakujících dětí dokázaly lépe vnímat emoce svých dětí
 • Znakující děti se častěji snažily komunikovat se svými rodiči a pociťovaly méně strachu a úzkosti

Kdy je dítě připraveno znakovat?

 • Začíná ukazovat na věci kolem sebe
 • Přináší vám hračky či jiné předměty a očekává při tom vaší reakci
 • Začíná mávat na rozloučenou
 • Pohybuje hlavou na znamení souhlasu a nesouhlasu
 • Začíná se zajímat o obrázkové knížky
 • Osvojilo si již několik slov, ale současně existují i další předměty, o nichž by vám chtělo něco sdělit, avšak to neumí.

Nejlepší je začít znaky věcí, které má vaše dítko rádo a které jsou jeho oblíbené. Může se jednat o jídlo, zvířata, lidi, knížky atd. Pokud se třeba rádo kojí, tak začít znakem kojení nebo mlíčka. Určitě zkuste stále dítko pozorovat jestli si samo nevytváří vlastní znaky, ať je nepřehlédnete a můžete je nadále rozvíjet.

Můj názor je ten, že není potřeba žádného kurzu. Když se do toho člověk dostane a začne se v tom pohybovat, bere všechno automaticky. Sám sebe se snaží rozvíjet a pátrat co dalšího by mohl začít používat. Já si například ze zahraničního webu stahuji postupně „flash cards“ http://www.babysignlanguage.com/flash-cards/, které si zalaminujeme a budeme je využívat. Snažím se shánět víc a víc leporel, které si nejradši prohlíží při jízdě autem nebo když jsme někde na cestách. Stačí jen vědět kde se zeptat a poradit, když si s něčím nevíte rady. To ostatní je na vás a na vašem dítěti.

Pokud se znakovat snažíte a nemáte ještě žádné úspěchy, tak neklesejte na mysli. Ono to přijde až bude dítko samo připraveno. Nikdy na znakování není pozdě, opravdu ne a dítku se to může hodit do budoucna nebo při domluvě s mladšími sourozenci. Což je pak nádhera!

Desatero úspěšného začátku

1. Začněte jen s pár znaky (Vyberte znaky nejoblíbenějších věcí, stačí jen pár do začátku)

2. Vždy používejte znaky a slova společně

3. Opakujte slovo i znak

4. Ukazujte pokud je to možné (Ukazujte konkrétní věci aby si znak dítě spojilo nejen se slovem ale taky s obrazem a vzhledem)

5. Pomozte dítěti s předváděním znaků (Pomozte dítěti udělat znak ručičkami, pokud máte pocit, že to je potřeba)

6. Používejte znaky při každodenních aktivitách

7. Hledejte příležitost k používání znaků

8. Nebojte se přizpůsobit si znaky

9. Mějte hlavně trpělivost!

10. Učte se s radostí a užívejte si to

Klaudinka znakující KOČKU =)

S čím pracujeme MY

 • Máme 8 různých DVD
 • 6 různých leporel
 • Hudební knížku s CD
 • Magnet s přehledem znaků
 • Knížku Znaková řeč pro batolata – průvodce pro rodiče

Čerpala jsem z knihy Znaková řeč pro batolata – průvodce pro rodiče

Doporučení:

http://shop.gokids.cz/

http://znakovanismiminky.cz/

http://www.babysignlanguage.com/

https://www.youtube.com/watch?v=0s56zSlMAsY (reportáž)

https://www.youtube.com/watch?v=jTdlIwvuzNA&list=PLMpyZ2SpENtgnISU8igLKLOn_wM7La2vJ (ukázka z dvd)

FB skupina Znakování s miminky https://www.facebook.com/groups/152776228839/?ref=ts&fref=ts

Koníkovská skupina http://www.modrykonik.cz/group/2452/

Snad jsem napsala všechno potřebné. Budu ráda když mi napíšete, jestli vám zde něco chybí, něco co bych ještě měla zmínit. Kdyby byly nějaké dotazy, ráda se na ně pokusím odpovědět. A doufám, že se ke znakování odhodlá více maminek =)

Čti celý článek
karol89
4. srp 2015

Klaudinka začala znakovat, když jí bylo 15 měsíců a její první znak bylo „mlíčko“ (mačká ruku v pěst a následně jí rozevírá). To byl podnět, kdy jsem se o to začala víc zajímat a pátrat kde se dalo.

Zjistila jsem, že doporučený věk pro začátky je už 6 měsíců ale přišlo mi přirozenější, když na to dítko přijde samo a když začne znakovat samo od sebe. Rozhodla jsem se v tom Klaudinku rozvíjet, protože se jí do mluvení moc nechtělo a já už se s ní chtěla umět nějakým způsobem domluvit. Narazila jsem na web http://znakovanismiminky.cz/, kde jsem začala zkoumat základní znaky, hlavně zvířata. Klaudinka v té době uměla snad jen 3 zvuky zvířat (ryba, kůň, had). Zároveň jsem v té době zjistila, že kamarádka se svojí téměř stejně starou dcerkou taky znakuje a začaly jsme si o tom psát a víc to spolu rozebírat. Řekla mi, že má z jedné soukromé školky vypůjčené dvd Baby signs, které dcerce pouští a dle kterých se sama učí. No samozřejmě to bylo něco pro mě, hned jsem si je začala postupně vypůjčovávat =D

S tím přišel první šok jelikož už při koukání na první dvd Klaudinka začala opakovat, co na něm viděla a jakmile doběhlo (trvá cca 30 minut) , chtěla ho pustit znovu. Během prvního měsíce se sama, opravdu sama naučila kolem 30 znaků a my byli celý paf.

Mě už z toho pomalu začalo hrabat, když ty dvd šly stále dokola ale vidět to její nadšení a zápal byl k nezaplacení. Sesbírali jsme základní sadu Baby signs (park, getting dress, bed time, bath time a pets) ale obě jsme chtěly víc =D Snažila jsem se jí v tom rozvíjet dál a pořídila jsem jí i několik leporel, kde byly stejné znaky jako na dvd, takže si je tím opakovala a trénovala. I chlap se o to začal zajímat a učil se znaky taky. To znakování se strašně rychle vryje do paměti, je to krásně zapamatovatelné a i když je nějaký znak složitější, děti si ho upraví dle svého nebo si vytvoří samy úplně nový .. což je naprosto geniální!

Krásné bylo, když znaky začala používat v praxi, to mi pak všechno dávalo ještě větší smysl. Oblíbila si znak psa (plácání se do nohy, zrychlené dýchání a vypláznutý jazyk), ten dělá snad 20x denně =D A nejlepší bylo, když se naučila používat znak pro koupání (tření dlaní o hrudník střídavě nahoru a dolu), to se pak koupala i 3x denně než jí to přešlo =D

Pak jsme objevili další dvd, které nám chybělo a to bylo dvd Potty train (učení na nočník) a během chvíle se naučila znaky i z toho. Chvílemi mi bylo i trochu líto, že na tom nemám až takový podíl, že se všechno učí sama ale na druhou stranu jsem na ní byla o to víc pyšná. I když praxe s nočníkem byla trochu horší, moc dobře věděla co znak pro nočník/wc znamená (ruka v pěst ve výši ramena a pohybování nahoru a dolu .. jak když chcete hodit kostky) ale holt se jí to ještě moc nechce praktikovat =D

Koncem června jsme byli stanovat s naší partou, s kterou se vídáme 2x  ročně na větších akcích. Neměla jsem žádné obavy z toho, jak na Klaudinky znakování budou reagovat ti, kteří vůbec neví, že něco takového existuje ale co se tam odehrávalo mě dostalo ale v dobrém slova smyslu =D Klaudinka totiž jakmile chce jíst (hlavně když chce k prsu), tak si prstem klepe na rty. Kolikrát je to až agresivní a člověk se tomu musí začít smát =D A když jsem jim to tam vysvětlovala, že to je znak a co znamená, tak si tam ze mě dospělci začali dělat prču. Jakmile jsem kolem nich prošla tak padala věta „Karolíno (provedli znak ) do  kafe“ =D No já z toho byla na šišku, jako by nestačilo, že to malá děla xkrát denně a teď to na mě začali dělat i dospěláci  =D Každopádně jsem byla mile potěšena, jak se tam to znakování uchytilo a jak pozitivně to vzali a dokonce i sami začali praktikovat =D Takže se nebojte jak na to bude reagovat okolí, někdy můžete být opravdu mile překvapení!

Před nedávnem jsem na uloz.to objevila 2 dvd do sbírky, jednalo se o Mealtime a Favorites. Jen s mojí dobrotou jsem si málem zadělala na problém. Odkaz jsem totiž vložila do pár skupin jako tip ke stažení ale po pár dnech zmizel, tak já hloupý dobrák udělala to, že jsem ty dva stažené soubory vložila na úschovnu aby ti, kteří si je nestihli stáhnout měli další šanci. No ale někdo mě naprášil, že jsem byla pomalu obviněna z nelegálního šíření a napomenuta emailem i zprávou na Facebooku za moje jednání. Holt pro dobrotu na žebrotu, znáte to.

Před pár dny jsem pořídila další materiály společně s dalšími leporely díky jedné pani, která prodávala sadu, která se kupuje při kurzech a malé to rozdělím k narozeninám a Vánocům. Takže materiály jsou docela dostupné, stačí jen aby člověk pátral a hlídal si možné zdroje (aukro, uloz.to atd.) a z druhé ruky se dají sehnat za krásnou cenu, funglovky jsou bohužel dost drahé a dají se sehnat na http://shop.gokids.cz/

Pokud Vaše dítko začíná znakovat, nebojte se toho, rozvíjejte ho v tom a uvidíte, že to časem ponese své ovoce. Nenechte se odradit okolím, které to vůbec nezná. Je to pro děti naprosto přirozená činnost stejně jako například kojení nebo nošení. Určitě později nebude líné mluvit, naopak je prokázáno, že děti, které znakovaly mají mnohem větší slovní zásobu než děti, které neznakovaly. Na mluvení má každé dítě svůj čas ale pokud se snaží dorozumět znakováním, nemělo by to být přehlíženo.

Když jsem tak nějak meziřečí našemu pediatrovi řekla, že Klaudinka znakuje, tak se sestra mohla zbláznit. Prskala na mě kritiku co to šlo ale doktor jí taktně řekl aby už byla ticho =D a sám mě naslouchal, zajímal se a ptal se, což mě překvapilo a moc mě to potěšilo.

Propadla jsem tomu natolik, že si chci časem udělat kurz abych měla nějaký „papír“ a mohla znakování rozvíjet i kolem sebe. Přeci jen to takhle ještě není ono, sama mám ještě mezery a doufám, že se mi mé cíle splní protože znakování je něco neskutečně kouzelného =)

Teoretické pokračování příště =)

Čti celý článek
karol89
26. únor 2014
Madam Karol vaří zdravě 182 fotek