linola_pavlina
8. říj 2013

Jak pečovat o čistotu pokožky v novorozeneckém a kojeneckém věku – rady dětské kožní lékařky prim. MUDr. Štěpánky Čapkové

Novorozenecká a kojenecká kůže je méně odolná vůči nepříznivým zevním vlivům než kůže většího dítěte nebo dospělého. Její povrchní vrstva (pokožka) je tenčí a na povrchu není ještě dostatečně vyvinutý kyselý ochranný tukový plášť. Spodní vrstva (škára) váže, ale i ztrácí velké množství vody. Spojení mezi pokožkou a škárou není ještě pevné a imunologická obranyschopnost je teprve ve vývoji.

Situaci často zhoršujeme narušováním přirozeného ochranného kožního filmu příliš častým koupáním a mytím dítěte za použití zbytečného množství mycích prostředků a pěn do koupele, používáním příliš agresivních pracích prostředků a nákupem velkého množství kosmetických přípravků bez hlubších znalostí jejich přesné funkce.   

Při výběru kosmetických přípravků pro novorozence a kojence hledíme hlavně na ochranné schopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat volné dýchání pokožky a zároveň působit protizánětlivě. Dětská kosmetika by neměla obsahovat žádné alergizující složky.

Základem kosmetické aktivity je péče o čistotu pokožky. Kůže se sama podílí na udržování tělesné čistoty tzv. procesem samočištění, ale moderní člověk vyžaduje mnohem větší stupeň čistoty. Čistící vlastnosti vody podporujeme kombinací s povrchově aktivními látkami. Hlavním zástupcem této skupiny jsou mýdla, která používáme ze všech kosmetických prostředků nejčastěji, jejich používáním však narušujeme ochranný kožní plášť. Proto k mytí novorozenecké a kojenecké kůže volíme mýdlo velmi pečlivě.
Velmi vhodným způsobem péče o citlivou kůži jsou také olejové koupele. Olejová koupel očistí pokožku mnohem šetrněji než běžná mýdla. Dobře se rozpouští a odstraňuje z kožního povrchu pot, kožní maz i opotřebované zrohovatělé buňky a zároveň kůži zvláčňuje a zadržuje v ní více vody. Olej se ukládá ve formě jemně rozptýlených kapiček na povrchu pokožky, kde se tak vytváří jemný olejový film. To vede při pravidelném užívání k obnovení porušené nebo nedostatečné ochranné kožní bariéry.

V kojeneckém věku nepřidáváme do koupele koupelové pěny, neboť pokožku příliš vysuší a při častém používání mohou citlivější děti i dráždit.  Je-li pokožka po koupeli suchá, ošetřujeme ji v prvých 4 – 6 týdnech po porodu slunečnicovým olejem, u většího kojence je možné již pravidelně používat dětská kosmetická pleťová mléka s přísadou vitaminů, pantenolu nebo rostlinných výtažků. Pokud má kojenec suchou pokožku i přes pravidelné zvláčňování pleťovými mléky, nebo trpí atopickým ekzémem, omezíme frekvenci koupání na 3 x týdně. U zdravého dítěte doporučujeme spíše pravidelnou každodenní večerní koupel, protože je to pěkný rodinný rituál, kdy si rodiče mohou s dítětem ve vodě pohrát a pro dítě je to příjemné zakončení dne a navíc jasný signál, že se má jít do postýlky.

MUDr.Štěpánka Čapková
Dětské kožní oddělení, Fakultní nemocnice v Motole

Začni psát komentář...

Odešli