Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
modernbaby
10. bře 2012

Nošení dětí prospěje všem

Nošení dětí prospěje všem

Dnes nám připadá zcela samozřejmé, že miminka patří do kočárku. Jenže opak je pravdou. Po celá staletí, co se lidstvo vyvíjelo, se matky obešly bez kočárků. Vystačily si s vlastním tělem a kusem látky. Mnoho kultur tuto šátkovou tradici drží dodnes a západní kultura se k tomuto trendu začíná pomalu ale jistě vracet. Důvod je jednoduchý. Nošení prospívá oběma stranám, a to ve všech ohledech.

Vztah matka - dítě je základním kamenem osobnosti dítěte. Utváří se v něm primární důvěra ke světu a sám bývá prototypem budoucích vztahů. Pro matku i dítě je zcela přirozené cítit svou vzájemnou blízkost, teplo, slyšet tlukot srdce. Devět měsíců je totiž dlouhá doba, po kterou byli tito dva jedno tělo, jedna duše. Náhlé rozdělení je sice přirozené, ovšem pro oba alespoň zpočátku řekněme šokující.

Drobeček si najednou musí zvyknout, že teplo netvoří máma, že kolem je spousta prostoru a zajímavých věcí. Novopečená matka se zas musí srovnat s tím, že dítě reaguje na podněty zvenčí a projevuje se zpočátku pouze pláčem. Každá matka se musí probojovat strachem a obavami, zda je děťátku dostatečně teplo, zda jej nic nebolí či není hladové. Je prokázáno, že dítě s matkou komunikuje hlavně neverbálně, jen jsme si za poslední staletí zvykli toto tak trochu přehlížet.

Nošení dětí a vliv na jejich vývoj

Nošení dětí je i dnes běžnou součástí přirozeného života mnoha národů, zejména v Africe a Asii. Děti tráví většinu času s matkou, doprovází ji při denních činnostech. V Evropě tato tradice postupně zanikala od dob našich prababiček, a to díky vynálezu kočárku. Ale i v Evropě si některé národy (např. Rumuni) tradici zachovaly a nosí děti dodnes. S postupným rozvojem modernizace a ekonomickou vyspělostí západní Evropa odkládala šátky a přiklonila se k transportování dětí v kočárcích.

Jak je tedy možné, že mnoho rodičů v současné době upouští od sofistikovaných modelů kočárků různorodých designů a tvarů? Nejen osobní zkušenosti, ale i mnohé vědecké výzkumy prokazují pozitivní vliv nošení dětí na dítě, ale i rodiče. Vliv nošení dětí zajímá i vědce. Zabývá se jím například fyzioterapie, prenatální psychologie či neurologie. Navzdory občasným kritickým hlasům však bylo prokázáno, že nošení dětí v šátcích, nosítkách, baby-vacích apod. napomáhá vývoji učení, získávání zkušeností, orientace nebo vývoji vlastního ega.

Jaké jsou výhody nošení dětí?

1. Nošené děti se snadněji adaptují na vnější svět 
2. Nošené děti se více učí 
3. Nošené děti méně pláčou 
4. Nošené děti jsou  samostatnější
5. Ochrana před chladem
6. Citové pouto 
7. Poznání

http://www.modernbaby.cz/modernbaby/eshop/4-1-Ergonomicka-nositka