nabertekurz
19. únor 2020
1370 

Jak být pro dítě lepší než počítač?

Počítače, mobily a tablety jsou sice velkým soupeřem, nikoli však nepřekonatelným. S trochou fantazie, pochopením a především chladnou hlavou, bude brzy mnohem snadnější nasměrovat dítě také k jiným aktivitám.

Vaše úsilí má smysl, řešit rozvinutou závislost na internetu či hrách je mnohem obtížnější, než jí předcházet. Odborníci z brněnského Centra prevence Společnosti Podané ruce sestavili praktické desatero, které vám s tím pomůže.

10 rad pro rodiče a prarodiče, kteří chtějí být lepší než počítač

1) Nepodporujte komfort v počítačovém „doupěti“ vašeho dítěte tím, že mu tam nosíte jídlo, pití apod. Jeho potřeba odcházet od počítače se tím snižuje. Zkuste dítě naopak co nejčastěji vylákat na nějakou zajímavou aktivitu, jako je společné jídlo, sport nebo výlet.

2) Buďte dětem příkladem. Nemůžete po nich chtít, aby netrávily čas na internetu, když sami prosedíte u počítače celé hodiny. Nezapomeňte, že děti jsou vaším odrazem.

3) Neztrácejte nervy! Dříve, než ve vzteku vypnete dítěti počítač, se zkuste zeptat, co hraje a kolik času potřebuje na dokončení úkolu. Také by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo vzal knihu, když jste na předposlední stránce.

4) To, že dítě dostanete radikálním způsobem od počítače ven, ještě neznamená, že mu tím nabízíte kvalitní alternativu trávení volného času. 
Zajímejte se, jak vaše dítě tráví čas mimo domov a nabídněte mu smysluplné aktivity.

5) Komunikujte. 
Všímejte si více toho, co vaše děti vyhledávají na internetu, jaké hry hrají, na co se dívají v televizi, čím se baví na mobilu. A než začnete vymýšlet ty nejsložitější kombinace hesel pro rodičovské zámky, zkuste si s nimi prostě více povídat.

6) Berte vážně doporučený věk u her. 
Než dítěti pořídíte novou hru, zkuste si o ní zjistit co nejvíce, stačí její název zadat do vyhledávače na internetu. A nezapomínejte, že hry už nejsou výsadou pouze počítačů.

7) Také věkové hranice pro užívání sociálních sítí mají své důvody.
Vaše děti ještě nemusí umět vyhodnotit všechna rizika kyberprostoru.

8) Přehnanou kontrolou ničeho nedocílíte. 
I když chcete být zodpovědní a vědět, s kým a o čem vaše děti na sociálních sítích komunikují, respektujte jejich soukromí. Veďte děti k samostatnosti a zodpovědnosti, abyste jim mohli důvěřovat a aby děti důvěřovaly vám.

9) Všichni máme stejné množství času, záleží jen na vás, jak s ním naložíte. 
Věnujte z něj největší kus právě dětem. Dejte si tu práci a vymýšlejte různorodé aktivity, které vaše dítě zaujmou. Spoustu tipů můžete najít (paradoxně) právě na internetu.

10) Společné chvíle jsou to nejcennější! 
Čím více času budete trávit se svými dětmi, tím lépe jim porozumíte, pochopíte, co je baví a proč. Vymyslet smysluplné činnosti pro volný čas bude potom mnohem snadnější a v praxi efektivnější.

Zdroj:https://aktualne.podaneruce.cz/desatero-pro-rodice-netolismus/ 

Je dobré znát hry, které dítě hraje a zajímat se rovněž o způsoby jakými jej mohou připravit o úspory.

Na základě naší spolupráce s panem Procházkou jsme vytvořili novou facebookovou skupinu, ve které se budeme blíže věnovat tématu gamingu. Kde je, mimo jiné, možnost dotázat se na konkrétní hry a zjistit zda, a jakým způsobem, v ní jsou tyto systémy zakomponovány. Odkaz na skupinu naleznete ZDE.

Jana
Naberte kurz

Začni psát komentář...

Odešli