Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
osobniknihy
5. bře 2012

Personalizované dětské knihy

Na trhu je nepřeberné množství dětských knih a většina z nich mají něco společného: hlavním hrdinou není jejich dětský čtenář.
Na trhu je nepřeberné množství dětských knih a většina z nich mají něco společného: hlavním hrdinou není jejich dětský čtenář. Personalizované dětské knihy tento zaběhlý stereotyp mění a umožňují dítěti prožít příběh osobně. Hlavním cílem takové knihy je motivovat malého čtenáře k další četbě, ale také ho pobavit a v neposlední řadě přinést poučení.
Jak jsou personalizované dětské knihy zastoupeny na trhu?
Na českém trhu je jen několik nakladatelství, které se touto činností zabývají, narozdíl od zahraničí, kde jsou personalizované dětské knihy v rukou malých čtenářů již dlouhou dobu.
Provozovatelé webu osobni-knihy.cz k tomuto dodávají: "Za dobu strávenou v zahraničí jsme pochopili, že nikoli uniformita, ale lidská individualita je klíčem k osobnímu rozvoji. Tento rozvoj je třeba podporovat již od dětství a jedním z důležitých nástrojů takového rozvoje je četba knih. Proto jsme se začali zabývat projektem osobních personalizovaných knih, které umožňují dítěti plné ztotožnění s hlavním hrdinou příběhu. Rodiče jsou často překvapeni, jakých reakcí se při četbě od dítěte dočkají. Osobní dětská kniha nutí malého čtenáře k přemýšlení a srovnání sebe samotného s hlavním hrdinou příběhu. Ve výsledku tak můžeme čtení personalizované knihy označit za interaktivní. Plně to vystihuje náš hlavní slogan - Čtení už nebude jako dřív..."
Jaká jsou však úskalí vydávání takových individuálních dětských knih?
Jednatel společnosti Lavion hovoří o hlavních problémech, které je nutno překonat: "Největším úskalím je cena. Každá kniha je vytištěna a svázána v jednom originálu a jedná se tedy opravdu o individuální zakázku. Náklady tisku i vazby se tak vyšplhají na násobky nákladů knih v běžné distribuci. Dalším úskalím je způsob distribuce individuálních knih. Prakticky jediným způsobem prodeje je internetový obchod, a tak si zákazník nemůže knihu osahat. Důvěra se proto buduje dlouhodobě a na základě doporučení. Jedním z dalších problémů je také poměr mezi kvalitou a cenou. Naštěstí jsme jako společnost navázali spolupráci s tiskárnou, která vlastní unikátní technologii vazby, která umožňuje vytvářet knihy ve srovnatelné kvalitě jako knihy v běžné distribuci, a to jak z pohledu tisku, tak i knižních desek. Zákazník tedy dostane individuální knihu ve vysoké kvalitě."
Jak taková osobní kniha vzniká?
Nejdůležitějším faktorem je příběh. Ten je originální a jedinečný, nejedná se o úpravu již známých příběhů. Stejně tak jsou originální i doprovodné ilustrace. Web "osobni-knihy.cz" například spolupracuje s talentovanými umělci, kteří veškeré ilustrace zpracovávají klasickými technikami. Kniha je tak opravdovým originálem.
Dalším faktorem je proces vlastní personalizace. Nejedná se o žádnou alchymii, ale o puntičkářskou práci, kdy se do tisku zamění veškeré prvky knihy, které lze personalizovat. Jedná se zejména o jméno hlavního hrdiny, jména kamarádů, věk hrdiny, místo, kde se příběh odehrává atd. Důležitým prvkem je věnování rodičů či prarodičů a v některých knihách také fotografie dítěte. Unikátní technologie, kterou využívají osobni-knihy.cz umožňuje také personalizaci knižních desek. Všechna data zadává zákazník osobně, prostřednictvím webových stránek. Jelikož jsou následně zpracovány lidmi, nemusí se obávat, že se jeho vlastní chyba promítne do výsledného produktu.
Personalizovaná dětská kniha je rozhodně zajímavým a originálním dárkem pro děti, a tak nezbývá než nějakou přečíst.