vonrataj
8. srp 2022
194 

Stezka korunami stromů Lipno, Království lesa a další tip na výlet

Milé koníkovky, prázdniny jsou dny a týdny pro výlety, jak dělané a protože jsme tu měli na návštěvě rodinu, zavítaly jsme s mojí milovanou @moncici89 a našimi dětmi na Lipno. Avizovala jsem, že bych vám tu sepsala na toto téma článek a tak ho tu máte!
Zavítat na Lipno, bylo velkým přáním vlastně i mým, protože jsme s Vikym na spoustě lipenských atrakcích ještě nebyli. Vidím často i tady na zdi MK dotazy ohledně tipů, kam na výlet s dětmi (nejen na Lipně). Proto doufám, že se vám bude článek hodit, ať už do blízké či vzdálené budoucnosti. Lipno je obrovské lákadlo na všemožné aktivity pro jednotlivce, páry, skupiny, rodiny, sportovce samozřejmě, za přírodou, kulturou a mnohé další. Pojďte se se mnou podívat, kam jsme zavítali v jednom týdnu my.

ČERNÁ V POŠUMAVÍ

Na Lipno jsme vyrazili celkem 3x. Nejprve do Černé v Pošumaví. Tady vás přivítá (nejen) chatový kemp s poměrně hezkým zázemím - několik občerstvení, hotel Racek, kde se dá dobře najíst a v jeho těsné blízkosti se dá i bezplatně parkovat. Jinak je podél pláže parkování za poplatek (bavíme-li se o parkování přímo u vodní plochy). Pláže jsou v Černé široké, travnaté a břehy písčité. Jsou proto vhodné pro rodiny i s malými dětmi. Vedle občerstvení najdete např. tobogán, dále se zde nachází soukromá pláž (volně přístupná), kde je i skákací hrad a dále přístaviště pro okružní plavby lodí. Vedle hotelu Racek, nebo spíše kousek nad ním, neminete celoročně otevřený ZOO koutek s mini kozami, hlodavci a bývá zde i oslík. Filmoví nadšenci ocení romantickou záležitost - letní kino (již po digitalizaci) a v jeho areálu probíhají během léta v určené dny i divadelní představení pro nejmenší a také promítání. Pokud byste do Černé vyrazili a chtěli si dát nejen dobrý drink, vydejte se na Windy Point, vyhlášenou pláž v širokém okolí, která disponuje sice i dětským hřištěm, ale hrají zde i DJ’s.

STEZKA KORUNAMI STROMŮ

Další zastávkou pak bylo asi jedno z největších lákadel na Lipně - Stezka korunami stromů a Království lesa. Tady jsme se opravdu vyždímali, všichni. Ale v nejlepším slovasmyslu. Vyšlo nám to na den, kdy měl Viktorek svátek, a tak byla radost z výletu o to větší.

Protože tenhle výlet jsme si plánovali dopředu, dám vám tip, jak ušetřit čas i peníze. Než se na tyto “atrakce” vydáte, udělejte si přes www.stezkakorunamistromu.cz registraci a budete mít tak nárok na zvýhodněné vstupné pro sebe, děti a vlastně celou rodinu. Systém nabízí možnost rezervace ve vámi zvolený termín. Vstupné lze vybrat souběžně i pro Království lesa. Vyplníte počet osob dle kategorií a případnou dopravu (lanovkou/busem - můžete zvolit i zda se chcete svézt nahoru/dolů nebo jen jednu z variant). Na vrchol se dá dostat samozřejmě i po vlastní ose - pěšky, na kole, koloběžce. K dokončení rezervace budete potřebovat ještě platební kartu a můžete s chladnou hlavou vyrazit přímo k turniketům. Jen pro představu kasy a Informace byly doslova zarvané a zdržovat se zde s dětmi je holá zbytečnost. Lístky obdržíte elektronicky do mailu (pokud jej máte v chytrém telefonu, snadno si je tam stáhnete/otevřete a to i v podobě PDF), takže stačí uložit a nepotřebujete případně ani data/WiFi. Telefon pak “strčíte” s načtenou vstupenkou (QR kódem) do turniketu s čtečkou - menší děti doporučuji nechat normálně podlézt nebo pronést na rukách, protože závory jsou celkem rychlé a ve výšce, kde by je mohly proplesknout. 

Cestující, kteří sem přijedou autem potěší, že přilehlé parkoviště je zdarma a co mám zkušenost, tak zde pracovníci navigují dopravu, aby bylo parkování plynulé.

My jsme se po zaparkování vydali směr lanovka a využili jsme obousměrnou jízdu, což se nám hodně vyplatilo. Další cenná informace pro vás - řešila jsem s dětmi hlavně já a nevěděla jsem, na čem budu, což jsem zjistila až pak na místě - není problém, aby vám lanovkou vyvezli/svezli kočárek (na webovkách se píše pro využití jízdy s kočárkem nahoru totiž pouze o skibusu). Doporučuju však na miminko mít s sebou v případě jízdy lanovkou i nosítko pro větší bezpečnost.

Pokud tedy nemáte strach z výšek a netrpíte závratěmi, je z lanovky krásný výhled, především po cestě dolů, neboť se kocháte výhledem nejen na vodní plochu a sbíráte tak další krásný zážitek k těm ostatním. Jinak v odlehlém areálu sjezdovek je od parkoviště viditelná bobová dráha, lanový park, bikepark aj.

Když se dopravíte nahoru, přivítá vás dobré zázemí s restauracemi a občerstvením, točená zmrzlina a zrekonstruované sociální zařízení. Rodiny s miminky a invalidé mají po ruce bezbariérové WC i s přebalovacím pultem. Mimo to je zde půjčovna horských kol a koloběžek.  

A teď k jádru pudla.

Konečně jsme se vyvezli, dali si občerstvení a zamířili jsme směr Stezky korunami stromů. Je zde všude bezbariérový přístup, navíc vstup pro kočárky je sólo, takže nestojíte s mrňousy zbytečně v dlouhé frontě.

Cestu nahoru lemuje dostatečně široká dřevěná lávka pro oba směry, zabezpečená proti pádu. Najdete zde interaktivní tabule, cedule, hádanky, ale i motorické prvky pro děti a dospělé. Pod samotným vrcholem je poslední, panoramatické patro přístupné po schodech. Tady najdete opravdu nádherný výhled nejen na sjezdovky a Lipno, ale také k sousedům do Rakouska. Dolů se dostanete opět po vlastní ose, kdo by to chtěl vzít rychleji, může se za poplatek svézt tobogánem (info naleznete na stránkách výše).

Přímo pod ”Stezkou” je dětské hřiště. Tady asi vypíchnu, že na samotnou Stezku a rovněž do Království lesa není povolen přístup s pejsky, což nemusí být překážkou pro návštěvu areálů, i na ně se totiž myslí (info opět na webovkách).

#nuk máme vždy po ruce

Každopádně - po návratu dolů jsme zakotvili v restauraci, kde jsme si dali oběd a nabrali jsme síly na pokračování za dobrodružstvím. Když se i nejmenší prospali a občerstvili, zamířili jsme do Království lesa, které se nachází kousek pod lanovkou.

KRÁLOVSTVÍ LESA

Tak tady, tady je to vážení na celý den, opravdu! Pokud byste měli možnost, aspoň já osobně bych pro příště návštěvu Stezky s Královstvím lesa rozdělila. Nemyslím si, že jsme bábovky. Jsme docela zvyklí někde trajdat a to po celý den. Ale Království lesa nabízí opravdu hodně aktivit, kde se s dětmi na dlouho zabavíte. Je zde i animační program v určené časy (přesné info znovu na webu, doporučuji si zjistit dopředu). Areál je opět celý bezbariérový. Najdete zde suvenýry hned u vchodu a pak poměrně dobře řešené občerstvení s posezením a sociálním zařízením rozprostřenými po celém areálu.

Pro představu - z atrakcí zde najdete bludiště, obří nafukovací trampolíny, lanové prolézačky, lanovky, houpačky, skluzavky, balanční prvky, šiškoviště - pro bosé nožky, dále je zde malá lesní ZOO s kozami nebo s lesními zvířaty.

Musím preferovat, že se nám stala nemilá zkušenost, která se přihodí asi 99,9% rodičů a dětí (a kdo říká, že ne, tak toho ještě málo zažil a prozkoumal). Viktorek dostal chuť objevovat hřiště po svém, utrhnul se od sestřenky a šel vstříct hrám a dobrodružství sám (!). Všechno dopadlo samozřejmě dobře. Viktorka jsem našla zaháčkovaného u jiné maminky a vyhlíželi nás. Po dlouhém mazlení a pár slzičkách jsme si vysvětlili, co se stalo a pokračovali jsme dále v aktivitách. 

Tady bych vám chtěla předat další praktické informace, které jsme zjistili až při cestě z areálu, a to že se dají přímo u vstupu na pokladně (u suvenýrů) dětem nechat vytisknout identifikační štítky (náramky). Pokud se chytáte za hlavu, jak se to té “matce roku” mohlo stát, tak bych chtěla říct jen to, že se vám to stane opravdu snadno, porotože areál je rozlehlý a hlavně zalesněný. Na prolézačce, kde se Viktorek ztratil, je hned několik vstupů/výstupů z ní i do ní a má asi 3 patra a na druhý konec nedohlédnete, protože je zasazená do lesa. A ani nás vlastně nenapadlo, že může mít těch výstupů více.

Kromě tohoto zážitku jsme zde měli také milou společnost, Romana Vojtka, který zde zrovna trávil dovolenou s rodinou a pro vás (i nás) jsme se s ním nechaly zvěčnit.

Naším posledním bodem zájmu pak byla ještě VYHLÍDKOVÁ OKRUŽNÍ PLAVBA LODÍ

Jízdenky si pořídíte přímo na lodi nebo opět on-line www.lipno-line.com. My jsme vyjížděli přímo z Lipna, což je plavba na 120min (jde zvolit i kratší). Možná vám to přijde s dětmi dlouhé, ale opak je pravdou. Plavba utekla, ani jsme nevěděli jak. Jezdí se za každého počasí. Dá se sedět pohodlně v kryté části lodi, když přijde nějaká přeháňka, jinak jsou venku lavice i nekryté. v kryté části naleznete stoly a židle. V případě teplých dní se dá i vnitřní část pohodlně větrat okýnky a dveřmi. Všechny hosty obchází stevardky a tak si zde můžete dát něco dobrého k jídlu či pití, pokud vám nezbyde v batohu místo na svačinu. “Učuránky” v tréninku bez pleny potěší, že na lodi jsou i toalety. 

Co se týká samotné plavby, výhled z lodi je famózní. Plavba je pohodlná, loď nehoupá, ale není úplně bezbariérová. Bezbariérový není vlastně ani přístup k lodi. Tady s kočárem od parkoviště budete muset sejít hodně schodů…. My jsme trochu spěchali a nehledali jsme jiný přístup, tak je možné, že se k lodím dá dostat pohodlě i odjinud. Bylo nás na lodi s kočárky více a za pomoci, třeba mužské síly, se dostanete do lodi i do horního patra lodi. My jsme si plavbu užili a proto doporučuju, abyste se vydali i sem, ať už chcete na Lipně trochu oddych nebo jen další zpestření ze středu vodní plochy.

Přejeme všem krásné léto plné zábavy! Renča, Viky a Adélka

my byli na Lipně poslední roky několikrát - za nás doporučujeme
Černá v Pošumaví- Rybníky Černá v Pošumaví kde mají exkluzivní rybí pokrmy, které jsme nikde jinde v CR nepotkali. Pro odvážnější je tam i lanový park- 11 letá v prolezla, dospělý ho vzdal. Lanový park je také u lanovky na Stezku korunami stromů- ten jsme nezkoušeli.
Stezka korunami stromů nás extra nenadchla, za hodně peněz málo muziky. Královstvi lesa bylo pěkné, pro děti i menší dítka ideál klidně na celý den. Také naše dítkobylo ztracené v bludišti 🙂
Za zmínku stojí i bobová dráha, která děti hodně oslovila.
Doporučujeme půjčit si šlapadlo a dojet si na králičí ostrov- jsou tam volně pobíhající králíci a morčátka.
Když probíhá sport festival, je o zážitky postaráno po celý týden- od školy in-line bruslení pro děti, aerobiku, koncerty a bezplatné zapůjčení koloběžek, paddlebordu, lezecké stěny apod.
Za nás je Lipno jedna z velmi dobrých oblastí, kde si na své přijdou milovníci vody, přírody, sportovci i plážoví povaleči.

8. srp 2022
vonrataj
autorAMBASADORKA

@smudlinky také hezké shrnutí😊 s většími dětmi se dají pokořit na Lipně samozřejmě jiné výzvy👍🏻 naši prckové měli 6m/2r/4r. Takže to skotačení bylo jejich věku úměrné.😉
Ségra mi vyprávěla, že z jiných velkých dětských akcí zná i ”self” označení dětí, kdy jim rodiče píšou třeba na předloktí tel. číslo. 😀 No Viky asi tak po 20-ti min startoval na další atrakce se slovy “tak my se jdeme znova ztratit”.🙈

Ke stezce - za mě dobré, peníze to stojí, ale každý den tam člověk nejde. Dolní Morava je prý lepší. Tak tam bych se ráda podívala třeba příští rok na revanš já.🙂

Pod tu poslední větu se ale 100% podepisuju.❤️

8. srp 2022

Začni psát komentář...

Odešli