Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Výsledky vyhledávání pro slovo #nevyhodinas

  Zruš hledání

  Autor Liška ryšavá

  Začalo období chřipek a mnoho nemocnic vyhlásilo zákaz návštěv. Toto preventivní opatření z části pomůže, aby hospitalizované pacienty nenakazil někdo zvenčí. Nicméně, zákaz návštěv není zárukou, že se člověk v nemocnici nenakazí například od jiných pacientů nebo od personálu.
  Se zákazem návštěv často přichází i vymizení lidskosti a empatie vůči hospitalizovaným, kteří by měli mít zvláštní přístup.

  V první řadě to jsou děti. Zejména malé děti nechápou, co je to zákaz návštěv, a proč je maminka nebo tatínek, kteří s ním dosud stále byli, najednou pryč. Celá léčba je pak náročnější, protože psychická pohoda i spolupráce je důležitá proto, aby se dítě uzdravilo. U malých miminek navíc hormon kortizol, který se uvolňuje při větším stresu, může a způsobit pozdější problémy s chováním či zvládáním dalších stresových situací. Odloučení kojence od matky velmi často nenávratně uškodí i kojení.

  Druhou skupinou jsou umírající lidé, kterým je v době epidemie upřen kontakt s nejbližšími. Ptáme se pak sami sebe, nakolik je důležitý zákaz návštěv v porovnání s tím být nablízku umírajícím rodičům či prarodičům.

  Zákaz návštěv vyhlašuje samotná nemocnice, ne OHS. Jsou ale i vyšší zákony a nařízení, které jsou vyhlášce nemocnice nadřazené. Jedním z nich je právo dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce (Paragraf 28, zákon o zdravotních službách). Což znamená, že dítě má právo na vaši přítomnost i v době epidemie, i v noci, i v případě, že není lůžko (sedět na židli můžete vždy).

  Druhým zákonem, o který se můžete opřít zejména v případě umírajících bližních, jsou přímo Práva pacienta, která jsou také zakotvena v §28 zákona o zdravotních službách, kde je doslova napsáno: Pacient má nárok „na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb.“

  Jak ale ochránit zdraví hospitalizovaných pacientů? Pravda je taková, že plná ochrana nebude nikdy možná, protože v nemocnicích pracují a hospitalizují lidi a ti mohou být potencionálně infekční. Potencionální ochrana je jistě dobrá věc, ale neměla by být na úkor izolace dítěte nebo umírajících.

  Můžete ale v době chřipkové epidemie udělat preventivní opatření, která pomohou nejen vám a vašemu dítěti, ale i ostatním.

  Například:

  1. Pokud jste hospitalizovaní spolu s dítětem, omezte na minimum pobyt v rizikovém prostření – MHD, obchody, čekárny u obvodního lékaře, apod. Pokud některá místa potřebujete „vyřídit“, poproste o pomoc blízké a přátelé.

  2. Myjte si často ruce. Pokud to na daném místě není možné, použijte desinfekční gel na ruce na alkoholové bázi

  3. Jako prevence před vypuknutím nemoci, i jako léčba při bolesti v krku, je velmi účinné kloktání horké slané vody.

  4. V rizikovém prostředí se nedotýkejte obličeje a očí, snížíte tak riziko prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.

  #nevyhodinas #rodicneninavsteva

  https://verajedlickova.cz/2018/02/20/zakaz-navs...

  https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/...

  https://www.ombudsmanprozdravi.cz/prava-pacient...

  https://www.facebook.com/pg/Podpoříte-mne-v-osv...

  http://prirozenekojeni.blogspot.com/2017/11/kdy...

  Liška ryšavá - ilustrace

  Někdy se stane, že se věci nevyvinou tak, jak by měly, nebo jak bychom si přáli. Může se stát, že maminka musí podstoupit akutní císařský řez. Co se bude dít bezprostředně po něm? Dnes už víme, že přiložení dítěte na hruď maminky (tzv. bonding) je to nejlepší pro jejich ranou vazbu i pro kojení. Po porodu nastává "zlatá hodinka", kdy je dítě klidné, bdělé, a upřeně se dívá před sebe. Ve skutečnosti toho miminko po porodu ještě moc nevidí. Toto chování má totiž proto, aby se do něj maminka po porodu zamilovala.

  Co ale dělat v případě, že je maminka při celkové anestezii? Většinou novorozence v pokoji u operačního sálu omyjí, zváží, ošetří, zabalí do zavinovačky, ukážou otci, kterého pak pošlou domů. Miminko, které je donošené a nemá žádné adaptační problémy, pak putuje na novorozenecké oddělení, kde je samo i několik hodin, než je donesou na kojení.

  Jde to ale udělat i jinak. Dítě má nárok na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce při jeho hospitalizaci (§ 28, zákon o zdravotních službách). Zákonný zástupce je matka i otec, pěstoun nebo jiná pověřená osoba. Otec má tedy stejné právo být s dítětem, jako matka.

  Pokud si ještě nejste jisti, zda je bonding to pravé ořechové, dovolím si jeden citát:

  „Nejistý a neohrabaný rodičovský dotek je nedonošenci nejpřirozenější. Bakteriální osídlení pokožky rodičů je pro dítě bližší než bakterie nemocničního prostředí, známý hlas je mu bližší než zvuk potřebných přístrojů. K rychlejšímu vyléčení vede jak emoční potřeba, tak i potřeba zdravotní a léčebná. Z tohoto důvodu je nutná vzájemná podpora.“ (Bonding – porodní radost; Antalová, Chrastilová, Mrowetz, s. 28, 148 -157).

  Možná vám budou říkat: „Běžte si domů odpočinout.“ nebo: „Vyhřívané lůžko je pro něj lepší.“ Bonding s rodiči je pro ně ale lepší než pobyt na vyhřívaném lůžku, protože tělesné teplo rodiče je pro dítě přirozenější než speciální vyhřívané lůžko. Protože i otec potřebuje navázat s dítětem vztah. Protože imunitní systém dítěte potřebuje bakteriální osídlení z pokožky rodičů. Protože zlatá hodinka je neopakovatelná, je škoda si tyto okamžiky nechat uniknout jen kvůli zvyklostem nemocnice.

  Za sdílení a šíření osvěty budu ráda 😉

  #nevyhodinas

  Zdroje:

  https://www.facebook.com/notes/petra-landa/dítě...

  https://www.facebook.com/notes/petra-landa/bond...

  https://www.jihnem.cz/aktuality/chlupata-tatink...

  https://www.facebook.com/Podpoříte-mne-v-osvětě...

  Bonding – porodní radost; Antalová, Chrastilová, Mrowetz