Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Výsledky vyhledávání pro slovo #rodicneninavsteva

  Zruš hledání

  Autor Liška ryšavá

  Začalo období chřipek a mnoho nemocnic vyhlásilo zákaz návštěv. Toto preventivní opatření z části pomůže, aby hospitalizované pacienty nenakazil někdo zvenčí. Nicméně, zákaz návštěv není zárukou, že se člověk v nemocnici nenakazí například od jiných pacientů nebo od personálu.
  Se zákazem návštěv často přichází i vymizení lidskosti a empatie vůči hospitalizovaným, kteří by měli mít zvláštní přístup.

  V první řadě to jsou děti. Zejména malé děti nechápou, co je to zákaz návštěv, a proč je maminka nebo tatínek, kteří s ním dosud stále byli, najednou pryč. Celá léčba je pak náročnější, protože psychická pohoda i spolupráce je důležitá proto, aby se dítě uzdravilo. U malých miminek navíc hormon kortizol, který se uvolňuje při větším stresu, může a způsobit pozdější problémy s chováním či zvládáním dalších stresových situací. Odloučení kojence od matky velmi často nenávratně uškodí i kojení.

  Druhou skupinou jsou umírající lidé, kterým je v době epidemie upřen kontakt s nejbližšími. Ptáme se pak sami sebe, nakolik je důležitý zákaz návštěv v porovnání s tím být nablízku umírajícím rodičům či prarodičům.

  Zákaz návštěv vyhlašuje samotná nemocnice, ne OHS. Jsou ale i vyšší zákony a nařízení, které jsou vyhlášce nemocnice nadřazené. Jedním z nich je právo dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce (Paragraf 28, zákon o zdravotních službách). Což znamená, že dítě má právo na vaši přítomnost i v době epidemie, i v noci, i v případě, že není lůžko (sedět na židli můžete vždy).

  Druhým zákonem, o který se můžete opřít zejména v případě umírajících bližních, jsou přímo Práva pacienta, která jsou také zakotvena v §28 zákona o zdravotních službách, kde je doslova napsáno: Pacient má nárok „na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb.“

  Jak ale ochránit zdraví hospitalizovaných pacientů? Pravda je taková, že plná ochrana nebude nikdy možná, protože v nemocnicích pracují a hospitalizují lidi a ti mohou být potencionálně infekční. Potencionální ochrana je jistě dobrá věc, ale neměla by být na úkor izolace dítěte nebo umírajících.

  Můžete ale v době chřipkové epidemie udělat preventivní opatření, která pomohou nejen vám a vašemu dítěti, ale i ostatním.

  Například:

  1. Pokud jste hospitalizovaní spolu s dítětem, omezte na minimum pobyt v rizikovém prostření – MHD, obchody, čekárny u obvodního lékaře, apod. Pokud některá místa potřebujete „vyřídit“, poproste o pomoc blízké a přátelé.

  2. Myjte si často ruce. Pokud to na daném místě není možné, použijte desinfekční gel na ruce na alkoholové bázi

  3. Jako prevence před vypuknutím nemoci, i jako léčba při bolesti v krku, je velmi účinné kloktání horké slané vody.

  4. V rizikovém prostředí se nedotýkejte obličeje a očí, snížíte tak riziko prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.

  #nevyhodinas #rodicneninavsteva

  https://verajedlickova.cz/2018/02/20/zakaz-navs...

  https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/...

  https://www.ombudsmanprozdravi.cz/prava-pacient...

  https://www.facebook.com/pg/Podpoříte-mne-v-osv...

  http://prirozenekojeni.blogspot.com/2017/11/kdy...