Hysterický řev, když matka odejde z místnost
ahoj,chtěla bych vědět vaše skušenosti a rady s tímto problemem mam syna 8m.když sem s nim je spokojeny a hraje sy ale jakmyle se hnu to je konec hnedkon začne hysterycky plakat už sy pomalu nemužu dojit ani na Wc 😔 mate někdo nějake skušenosti na toto tema?jestly ano poradte prosim 🙂
Stručné shrnutí
- Separační úzkost u dětí kolem 6–9 měsíců se v diskuzi popisuje jako běžné dočasné období, kdy dítě hystericky pláče při odchodu rodiče.
- Doporučená řešení zahrnují pomůcky jako lehátko, sedací vak BAGGY nebo nosítko Ergo a metody jako postupné odcházení s hračkou či brát dítě s sebou do místnosti (např. na WC).
- Uvedené časové zkušenosti se lišily: uvedena doba trvání „asi měsíc až dva“, „asi 4 měsíce“ nebo „období kolem 6.–9. měsíce“, s obecnou shodou, že stav zpravidla přejde.
Nejčastější otázky
Q: Co je separační úzkost a kdy vzniká?
A: V diskuzi byla situace označena jako separační úzkost, běžně se objevující kolem 6.–9. měsíce dítěte; odkazovaný článek na maminkam.cz popisuje vznik a vývoj separační úzkosti (http://www.maminkam.cz/vznik-a-vyvoj-separacni-...).
Q: Jak mám reagovat, když dítě hystericky pláče po mém odchodu?
A: Většina příspěvků doporučuje přijít, ubezpečit dítě, vzít ho a uklidnit; konkrétní doporučení zahrnují vzít dítě s sebou do koupelny nebo ho okamžitě přivést zpět do náruče.
Q: Jaké pomůcky pomohou, abych mohl/a vykonat domácí činnosti?
A: Doporučované pomůcky v diskuzi byly lehátko/lehátka-křesílka (inzerované i na modrykonik.cz bazaru), sedací vak BAGGY (zmíněný na sedaci-vaky.kampet.cz) a nosítko Ergo jako způsob, jak mít dítě u sebe při vaření nebo chodu na WC.
Q: Pomůže dítěti, když ho budu brát všude s sebou?
A: Více rodiček uvádělo, že brání dítě všude s sebou (i na WC) a že to snížilo intenzitu pláče; příklady zahrnovaly nošení v nosítku Ergo nebo položení do lehátka tak, aby dítě mělo přehled.
Q: Jak dlouho obvykle trvá období intenzivního pláče při odchodu?
A: V příspěvcích se zmiňovalo různé trvání: „asi měsíc až dva“, „asi 4 měsíce“ nebo období kolem 6.–9. měsíce, přičemž obecný závěr byl, že to časem ustoupí.
Q: Je lepší dítě nechat vyřvat, aby se naučilo samostatnosti?
A: V diskuzi se objevily dvě protichůdné strategie: jedna skupina radila „vydržet“ a nechat to přejít, druhá skupina doporučovala neponechávat dítě dlouho vyřvávat a okamžitě přijít a ubezpečit ho.
Závěry z diskuze
Shoda
- Je to separační úzkost běžná přibližně v období 6.–9. měsíce.
- Pomůcky jako lehátko, sedací vak BAGGY, nosítko Ergo nebo ohrádka a technika postupného odcházení pomáhají rodičům vykonat základní úkony.
- Většina zkušeností uvádí, že problém časem ustoupí (po týdnech až měsících).
Sporné názory
- Někteří doporučují „vydržet“ a nechat dítě přejít tento stav samo.
- Jiní doporučují okamžitě přijít, vzít dítě do náruče a ubezpečit ho, a nechat ho dlouho vyřvávat považují za škodlivé.
- Někteří označují chování jako normální separační úzkost, jiní ho nazývají „paličatost“ nebo „rozmazlení“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně bude problém trvat u konkrétního dítěte (dny, týdny, měsíce)?
- Kdy přesně je vhodné či nutné vyhledat odbornou pomoc, pokud pláč neustupuje?
- Které konkrétní modely lehátek nebo nosítek fungují nejlépe pro dlouhodobé uklidnění při domácích činnostech?
Zmíněné značky a firmy
maminkam.cz, modrykonik.cz, Kampet, Ergo
Zmíněné produkty a metody
lehátko, lehátka-křesílka, sedací vak BAGGY, nosítko Ergo, ohrádka, látková knížka, postupné odcházení s prodlužováním doby (dávat hračku a odejít na minutu a prodlužovat), brát dítě s sebou na WC, nošení v nosítku při vaření, strategie „vydržet/nechat vyřvat“, ubezpečování a přijetí dítěte
Místa a osoby
žádné
ja sy myslým že tet už je pozdě v 8 měsících řict ne??nebo by se to ještě mohl naučit?
ahoj, dcera (8m) to taky zkouší. Když jsem s ní, tak pohoda. Když zmizím, tak řev. Docela u nás zabírá, když jí něčím zabavím, ona si začne hrát a když mě tolik nehlídá, tak zmizím. Než si uvědomí, že tam nejsem, tak se vyčůrám 🙂 A když chci odejít na delší dobu, tak jí šoupnu do ohrádky a holt řve, to se nedá svítit 🙂 ono jí to časem přejde.
ahoj ... taky sem si tím prošla, je to separační úzkost, dítě vás jen potřebuje, bojí se že ho opouštíte, nechápu proč vás to tak vytáčí a jako sorry, ale věta "ja už jsem s toho ale na prášky on se dokaže vstekat třeba hodinu dokavad sy ho nevemu" to je síla 😕
tak nevím, asi se vám budu zdát divná matka, ale já si dceru brala klidně i na wc nebo nechávala otevřené dveře aby na mě viděla, v čem je jako problém?? u nás to trvalo asi měsíc až dva, prostě mě dcera víc potřebovala a potřebovala vědět že jí neopustím, nevidím v ničem problém 😕
Ahoj, tak já jsem asi divná, ale já jsem si brala dceru všude i na záchod. Přišlo mi to logický a teda nikdy jsem s řevem problém neměly, to přišlo až teď, ale to není separační úzkost, ale paličatost. 😀 Každopádně jsme měly lehátko, v kterém jsem ji nosila kamkoliv s sebou, když uměla lézt, tak prostě přlezla, kde jsem byla. Proč bych ji jako měla nechávat v jiný místnosti? Vždyť nevím, co se jí tam může stát. Mimochodem, já bych teda nevydržela hodinu nechat vřískat 8m miminko 😕 🙄 Nevím, no, přijde mi to takový zvláštní, ten drobeček se jen bojí, abys mu nikam neutekla a když ho místo pochování necháš řvát, tak se ta separační úzkost jen prohloubí. Přijde mi to krutý, toť můj názor....
ok, co se týká otázky tak to přejde,má separační úzkost a není ještě schopen pochopit že se vrátíš 😉
@steelska ja jsem mela pro maleho takovy vak http://sedaci-vaky.kampet.cz/Sedaci-vaky-BAGGY/ dokud nelozil, dala jsem ho do vaku a do otevrenych dveri na wc, jinak to proste neslo 😅 V podstate se mnou chodi doted uplne vsude, proste je to mamanek. Ono nektere deti jsou holt vice vazane na maminku, ale neboj, ono to prejde, sice asi ne uplne, podle toho co pises, ale dost se to zlepsi, az bude lozit a chodit 😉 Zbyva jen vydrzet a rikat si, bude lip 🙂
Já už jsem si říkala, že to musíš mít hodně pevné nervy.... Každopádně, je to jen přechodné období, brala bych ho všude s sebou, aby věděl, že ho neopouštíš. 😉 Přijdou horší období, uvidíš 😅 Ještě budeš s láskou vzpomínat na to, kdy tě chtěl mít pořád u sebe 😵
@steelska zkus někde v bazárku za llevno takvé to lehátko, je to jen na chvíli, poleze a pak už budeš mít jen oči na stopkách, kde je🙂. vydrž, bude líp
není zač, v tom si ho můžeš dát kamkoliv, kde jsi ty, nemusíš ho opouštět ani na chvíli, některá ta lehátka se dají dát úplně do sedu, bude mít přehled, co se děje, u vaření, praní, můžeš na něj mluvit, bude spokojený....stačí levné, funkci mají všechny stejnou...

@steelska jediná rada je vydržet, je to normální období a přejde to, měl to i starší syn-ted 2roky a už mi to dělá i mladší syn-9,5měsíce, časem ho to přejde, na WC si taky nemůžu dojít v klidu, to za mnou hned oba přiletí-mladší doleze s velkým řevem a jak ho vidí starší tak jde za ním takže mi asistují 😒