Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

20 týden, jak má vypadat děložní čípek?

karloskaivet
18. kvě 2019

Ahoj holky, jsem po druhé těhotná. První těhotenství jsem dochazela do poradny vždy za 3 týdny. Žádné vyšetřování děložního čípku, snad jen poprvé ve 26 tt.
Nyní druhé těhotenství strašně prožívám. Od začátku mě trápilo krvácení hodně silné asi jako nejhorší den MS. Dostala jsem utrogestan 2 tablety na noc a ascorutin. Brala jsem to do 16 týdne a veškeré potíže vymizely. Před 3 dny jsem byla po 14 denní pauze na prohlídce, kdy mi MUDr kontroloval čípek a do kolonky v tehu průkazce vyznacil CS 2 s tím, že je to v kolonce umístění čípku. Prý mám zvolnit a být v klidu, což jsem. Nyní zavádím opět utrogestan a preventivně beru hořčík. Při zavádění utrogestanu je čípek úplně měkký a vzadu. Měkký asi být nemá ale vzadu asi ano? Můj MUDr není zrovna upovidany. Na co se ho nezeptam, to mi neřekne a další kontrolu mám až 30. Měl to někdo taky tak podobně? Musím fungovat doma. Žádné babičky nemám k dispozici.. Jsem nyní ve 21 týdnu. Hrozí mi předčasný porod? S tím označením CS 2?

puhelin
18. kvě 2019

Moje dr. hodnotu CS do prukazky nepise, ale pri kazde prohlidce zavede vaginalni utz a v kratkosti (cca 15 vterin) kontrolovala nejprve srdecni aktivitu a pozdeji meri delku cipku a jaky ma tvar. Okolo 25tt mi rekla, ze mam hodne zklidnit, ze cipek mam pouze 23 mm (mel by byt pry alespon 30 - 35 mm), pozvala si me na prohlidku po tydnu a to uz byl cipek jen asi 20 mm. Dala mi zadanku na cerklaz, kterou mi delali ve 27tt, kdy jsem cipek mela jen necelych 18 mm a branka byla do V rozevrena take uz 17 mm a hlavicka nalehala. Ted jsem ve 30tt, snazim se mit minimalni namahu, hodne lezim a moc se bojim, aby miminko jeste pockalo. Na noc mam dva utrogestany a musim se vyvarovat vsemu, co muze vyvolat stahy delohy (zvedani tezkeho, sex - zadny orgasmus). Na prohlidky si me dr. zve po dvou tydnech. Doma mam dvouletou dcerku, kterou mi pomahaji zabavit manzel po prichodu z prace a ostatni rodina - kdyz ma nekdo po praci volno. Vetsinou jsme ale pres den doma a o vikendu jezdi na vylety.
Pokud s gynekologem neni rec, asi bych zkusila navstivit pohotovost. Udelali by ti prohlidku a treba i tu cerklaz, protoze mas pred sebou jeste hodne dlouhou dobu a nemuzes mit uplne klidovy rezim se starsim ditkem. Pokud je vse po operaci dobre, pousti 3. den domu.

tercasv
18. kvě 2019

V 19tt jsem měla cs 1, ve 24tt cs 2. Doktor mi na to nic neřekl 🙂 teď mám 8 dní po termínu a čípek mám prý ještě vzadu 🙂 myslim si, že předčasný porod nehrozí 🙂

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

Mě ani neřekl, že bych měla vynechat sex nebo tak. Pouze že mám zvolnit. Ultrazvuk už mi dávno nedělá, jen poslech srdíčka a vyšetřuje pohmatem... Jinak mi nic není. Nemám žádné bolesti nic...

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

Ale teprve 27 jdu na velký ultrazvuk. Objednali mě tak v porodnici, třeba bych mohla uprosit lékaře aby to zkontroval pro klid duše...

puhelin
18. kvě 2019

@karloskaivet Spermie mohou cipek zmensovat, proto se to nedoporucuje.

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

@puhelin partner má ochranu z důvodu zavleceni případne infekce....

lery92
18. kvě 2019

@karloskaivet cervix score 2 je ok , čípek má být polotuhý,uzavřeny , nezkrácený, bez naléhání .U tebe byl měkký,což asi ,,zhoršilo " průměr jinak zcela SUBJEKTIVNIHO palpacniho (pohmatoveho ) vyšetření , pro info k porodu potřebuješ cca cs 6

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

@lery92 díky. Já se jen vystrasila, protože jsem zkoumala v průkazce, že to CS 2 má být správně někdy až opravdu za 5 týdnu....

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

@lery92 a má být teda úplně vzadu? Jak si zavádím ten utros tak mám co dělat abych ho nahmatala....

lery92
18. kvě 2019

@karloskaivet standardně je čípek vzadu.Jen pro zajímavost , když je děloha v RVF (retroverziflexi) je hmatný vpředu .( Stejně ale posuzován jako ,,vzadu" )
Nahmatat čípek můžeš jen z části.Utrogestan se zavádí do tzv klenby poševní a nemám info , že by měl vliv na čípek samotný .Je to syntetický hormon a spíš si myslím má preventivní účinek proti otvíráni .

Zkrátka palp. nález by měl být děloha v RVF/AVF velikost odp.tydnu gravidity , hrdlo měkké , polotuhé , NEZKRACENE , prosáklé , vzadu ...cs 1-4 norma ...čím výš 10 , tím větší pravděpodobnost začátku porodu Ev. to ukazuje zda je žena připravena na vyvolávání apod.Takze toliko .

Strach bych neměla , jak píšu , gynekolog z Prahy napíše CS 2 a ten samý den tě vyšetří gynekolog z Ostravy a napíše CS 1 ...je to velmi subjektivní ... Větší význam má podle mě tzv . Cervikometrie , kdy ti měří čípek USG .Ale to se dělá jen minimálně , pokud se jim palpacne něco nezdá ..
Zkrátka z tohohle stres neměj .

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

@lery92 děkuji moc za vysvětlení. Moc si toho vážím 🙂 jinak dnes pro zavádění čípek daleko tvrdší, už není takový.... Rozbredly... Nebo jak to nazvat
😂

lery92
18. kvě 2019

@karloskaivet není zač
tvrdost je spravna jako když saháš na špičku nosu

karloskaivet
autor
18. kvě 2019

@lery92 tak to nevím. Já ho mám 4x zlomený z hazene :D