Antikoncepce - jsem opravdu chráněná i v době pauzy?

culianka
28. bře 2019

Zdravím,
chtěla bych moc poprosit o radu ohledně užívání antikoncepce - je mi 18 a jsem nováček🙂

Užívám antikoncepci Bonadea, v úterý jsem dobrala první platíčko, tudíž mám teď první sedmidenní pauzu. Chtěla bych se zeptat na princip, jak taková antikoncepce vlastně funguje (polopatě, jak pro debila :D ) protože mě trochu děsí, že v příbalovém letáku je napsáno, že pokud zapomenu na pilulku a nevezmu si ji do dvanácti hodin, jsem už chráněna méně a riziko se trošku zvyšuje. (nestalo se to, nevynechala jsem ani jednou ale i tak). Na druhou stranu ale píšou, že i v sedmidenní pauze mezi platíčky, přestože se prášky celý týden vůbec neberou, jsem chráněná. Nějak tomu nerozumím a jsem v tomhle dost svědomitá, takže mě, prosím, uklidněte. :D (první pilulku jsem měla první den menstruace).

Dále bych se chtěla zeptat - v úterý jsem měla poslední pilulku z platíčka, další platíčko tedy budu načínat příští středu. V této sedmidenní pauze očekávám menstruaci - ale když přijde třeba až 4.den pauzy, tudíž bude přesahovat přes příští středu, mám si pilulku z nového platíčka vzít i tak, i když to bude třeba 4. den krvácení, nebo musím počkat, až MS skončí? A kdy budu zase úplně jistě chráněná?

Například, když MS přijde až v sobotu, poslední pilulku z prvního platíčka jsem měla v úterý a v pátek bych měla sex, můžu se na antikoncepci spoléhat?

Omlouvám se za hloupé dotazy ale je to pro mě nějak moc nových informací a úplně to nepobírám. :D
Děkuji za odpovědi, rady a váš čas!
L.

balogis
28. bře 2019

@culianka antikoncepci začni brát přesně po tom týdnu i když budeš mít stále ms.brala sem antikoncepci deset let a nikdy neselhala, samozřejmě že žádná ochrana není stoprocentní ale nebála bych se😉

nugetka20
28. bře 2019

HA funguje na principu, že těch 21 dní bereš pravidelně prášek, v nějakou stejnou dobu. Pak 7 dní vynecháš a pak zase jedeš to stejné dál - takže začínáš brát ve středu - v úterý vezmeš poslední.... a příští středu bereš opět první prášek. Pokud jsi brala 21 dní opravdu pečlivě, tak těch 7 dní pauzy máš dostatek hormonů v těle, které tě ochrání před početím, takže klid.

K menses. Zhruba 48 hodin po tom, kdysi vezmeš poslední prášek, tak začneš špinit a naběhnou ti měsíčky - takže počítej cca čtvrtek-pátek. Záleží na každé, jak je má dlouho. Nicméně, pokud další středu začneš brát ten první prášek, tak dost často se stane, že se ti to zastaví a skončí. To je normální. Pokud bys je měla kratší dobu, tak to neřešíš, těch 7 dní jsi chráněná. Prostě nekoukáš na to, jak ti jedou měsíčky, řešíš jen to, že pokud máš mít první prášek ve středu, tak si ho vemeš 🙂
Pokud si nejsi jistá, tak prvních pár měsíců se na sex v ty "nepilulkové" dny vykašli. Za nějakou dobu se ti udělá tak trošku hormonální rezerva, takže pak už je to opravdu v pohodě. Já třeba čas od času 1 den na prášek zapomněla, a když jsem je pak vzala, nic se nestalo, ani nespustilo. Teď po porodu jsem byla po těch x měsících úplně čistá, začínám nanovo. A jak si nevezmu prášek hned ráno, tak po obědě už začínám špinit, tak se mi to hned připomene samo 🙂

kyspanek
22. čer 2021

Holky, kdo by potřeboval, mám Ayreen 2mg krom 9 tablet kompletní krabičku teď novou, napište zprávu, kdo má zájem