Podvázání vejcovodů neboli laparoskopická sterilizace

mlada.maminka
3. led 2013

Nechci zde rozpoutat diskuzi, kde se bude sterilizace ženy zavrhovat nebo někdo zde někoho odrazovat od činu...zajímaly by mě jen zkušenosti žen, které tenhle zákrok podstoupili...Najde se zde nějaká, která tenhle zákrok podstoupila? Čeká mě to v květnu a tak sbírám info...Děkuji za Váš čas 😉

mamamoja
9. lis 2016

@alelajda Záleží na tom, zda čekáte dítko a budete rodit císařem, tak v tom případě určitě alespoň 6 týdnů před plánovanou operací, udělali by to při tom císaři. Pokud nečekáte miminko a jste rozhodnutá, tak to řešte co nejdřív, protože si sepíšete žádost a před svědkem, např. sestřičkou ji budete muset podepsat a pak musí uběhnout určitá doba (řádově několik týdnů) mezi tím podpisem a samotnou operací, při níž bude provedena sterilizace. Operace se směřuje na termín mimo menstruaci a pokud potřebujete pohlídat dítě (počítejte s tím, že strávíte nějakou noc v nemocnici) a máte nějakou představu o termínu, tak fakt radši plánovat s předstihem, abyste se vlezla do té minimální lhůty před vaším vyhovujícím termínem. No a ještě v nemocnici vám také nemusí dát určitý termín dle vaší představy pokud to budete honit na poslední chvíli.

mamamoja
9. lis 2016

@alelajda Jo a ještě info, v některých nemocnicích už nedělají jen podvaz, ale odebírají celé vejcovody. Je to spolehlivější a dělají to také z důvodu, že se zvyšuje v ČR výskyt rakoviny vejcovodů a když pak nejsou vejcovody, tak se tam nevytvoří rakovina. Takže vlastně jakoby prevence.

janicex
10. lis 2016

S tím vyjmutím vejcovodů mi bylo v Podolí řečeno, že to se nedělá při císaři, že to prej jen přerušení.

mamamoja
10. lis 2016

@janicex Ano, to dělají jen při samostatné operaci, při císaři to nejde.

barbecue
10. lis 2016

@alelajda jestli plánuješ rodit císařem, klidně bych to nadhodila hned. Pokud budeš rodit přirozeně, tak to v podstatě se svým gynekologem řešit vůbec nemusíš. Resp. já to jen oznámila a tečka. Potřebovat budeš akorát od svého obvoďáka interní předoperační vyšetření. Ke své doktorce jsem šla až po první menstruaci po zákroku na kontrolu, že je vše ok.
Jinak já si vybrala, kde chci, aby mi byl zákrok proveden, tam jsem si zavolala a domluvila si schůzku - čekací doba na tuhle první schůzku něco přes měsíc - navíc tak, abys neměla menstruaci. (Já si zákrok hradila, a kupodivu soukromá klinika zaměřená na umělé oplodnění provádí tento zákrok levněji než řadová nemocnice - pokud si budeš zákrok hradit sama, mrkni i na ceny, dost se liší). Tam si mě doktor rovnou prohlídl a poprvé jsem podepsala souhlas se zákrokem. Zároveň jsme domluvili termín operace - cca za měsíc - opět, abych nemenstruovala. Podruhé jsem papíry podepisovala v den zákroku. Minimální rozestup mezi souhlasy se zákrokem je 14 dní.
Den před operací jsem si sama doma musela provést klistýr (v pohodě) a píchnout si do břicha injekci na ředění krve (nic moc, ale dá se to). Samozřejmě od večera nejíst, nepít. V den zákroku (čtvrtek) byl nástup tuším mezi desátou, jedenáctou na klinice. Tam si mě opět doktor prohlídl, šlo se na sál. Zůstávala jsem tam přes noc, ráno si mě manžel vyzvedl a jelo se domů. Neumím si představit v pátek kojit - břicho ještě dost bolelo, opravdu jsem ten den ležela, odpočívala. Sobota už byla v dobrá, v neděli jsem se do klidu vyloženě nutila, od pondělí běžný provoz se dvěma malými dětmi, manžel šel normálně do práce.
Samotný zákrok v pohodě, rekonvalescence taky, spokojenost že jsem do toho šla maximální, ale neumím si to moc představit s plným kojením. To by mi asi praskly prsa, plus odloučení od miminka... Vyčkala bych alespoň do příkrmů.
Já tenhle zákrok využila k synovu odstavení, byl děsnej závislák, ale on už měl přes dva roky a sám viděl, že mi není dobře a tak to odstavování proběhlo nakonec v pohodě...

alelajda
11. lis 2016

Ja zrovna dneska jsem 26+0tt rodit budu císařem z důvodu toho že jsem po dvou operacích srdce a antikoncepci mam zakázanou kvůli rizika trombózy. A tak sme se s manželem rozhodli pro podvaz. A 18.11 jdu na kontrolu tak bych to asi měla oznámit gynekologovi že???

barbecue
11. lis 2016

@alelajda jo, to bych udělala. Navíc s tím co máš zdravotně za sebou předpokládám, že ti to i uhradí pojišťovna🙂

alelajda
12. lis 2016

@barbecue to pravě si nejsem jistá no jsem zvědavá co poví gynekolog akorát on otom moc nechce slyšet na

krj
3. pro 2016

@alelajda lze zvolit císaře nebo máte indikaci, právě uvažuji o císaři ale právě jen kvuli sterilizaci,,,,nikde jsme nic moc nenašla☹

alelajda
4. pro 2016

@krj ono to zvolit jen tak nejde me to určuje můj Aritmolog. A jja ted 28.11 sem byla v rizikové poradně a řekla jsem doktorovi že chci podvaz a on stim souhlasil a řekl že u císaře se to dělá hned na sale a u spontálního porodu se to dělá po šesti neděli

krj
4. pro 2016

jj právě myslela jsme že by to šlo skloubit při jednom.....potom už je to časově náročné....

gabrriel
10. únor 2017

Už od narození (2 roky) jsme neměli sex. Byli tam různé výmluvy (bolest hlavy, nechuť, únava nebo že jsme se pohádali (což dokázala použít i měsíc po té hádce)). Včera mi ale přiznala, že prakticky nejvíc je za tím panický strach z otěhotnění, že má pocit, že kvůli dětem nic nezvládá a vše ji utíká. (předejdu nějakým útokům na téma, že mám pomoct, tak děti vozím k babičkám prakticky na každý víkend, takže ze 7 dnů má 2,5 dne úplně volno a po práci, když to jde s nimi chodím ven aspoň na hodinu, v létě i na 3) hormonální antikoncepci nechce, nějaká nitroděložní tělíska třeba i s kombinací s kondomem taky ne, že to pořád není stopro a navíc když už sex, tak i s vyvrcholením dovnitř.

No a myslíte teď, že by se dala sterilizace udělat z psychických zdravotních důvodů - tedy panický strach z otěhotnění?

maqggienka
10. únor 2017

@gabrriel Možná jí to udělají, ale bude si to muset zaplatit. Bere se to jako antikoncepce. Ať se zeptá svého gynekologa.

gabrriel
10. únor 2017

@maqggienka tak když bude chtít, měli by jí to udělat určitě, jen to musí podepsat... šlo mi právě o tu variantu "ze zdravotních" důvodů protože pak by to hradila pojišťovna a to by se nám docela hodilo, protože nemáme zas tak velké finance...

pmaja
10. únor 2017

Podvazani vajecniku je 100% ale hradi ji clovek sam,poj.ji proplaci po vice cisarich rovnou pri porodu. Pak je to 12tis. Takhle mi to aspon podavali v porodnici kdyz jsem rodila potreti cisarem a nechapali proc to nechci

maqggienka
10. únor 2017

@gabrriel Právě že jsem slyšela, že to někde udělají pouze po porodu tři nebo čtyř dětí, což mi přijde jako blbost, když jich ženská tolik nechce. Ale urcite neberou psychický strach jako zdravotní problém. To nejspíš po tech více cisařích nebo kdyby pro ni bylo těhotenství zdraví ohrožující.

kajalka
10. únor 2017

@gabrriel A proč má jít na sterilizaci zrovna žena? Mnohem míň invazivní je u muže.

barbecue
11. únor 2017

@kajalka já třeba jsem neměla až tak panický strach z otěhotnění jak zmiňovaná paní, ale jtaky vážně nechci být znovu těhotná - děti miluju, ale těhotenství pro mě vždy znamenalo peklo + zdrav komplikace a upřímně jsem chtěla mít to ošéfovaný u sebe (i když manžel by byl ochotný vasektomii podstoupit).

astyna
11. únor 2017

@kajalka

někdy se stává, že u muže to zkoní a žena otěhotní (případ tchýně), takže ona šla raději taky na podvázání a mají klid oba.

Ona na tom byla kolem 30.roku a šla před komisi. Uvedla, že už více než 2 děti nechce, několikrát otěhotněla přes tělísko, takže u ní adekvátní obava je. No je to již skoro 25 let. Dnes se to už třeba posuzuje jinak.

absintka19
11. únor 2017

@gabrriel myslim ze jsou to jen vymluvy....nic neni 100%...dva roky jsou uz hodne dlouha doba....

maqggienka
11. únor 2017

@absintka19 Já myslím, že jedina ta sterilizace je stopro, oproti jine antikoncepci.

alcar
11. únor 2017

Ptala jsem se na to tento tyden ve FN Ostrava a za 2.800kc mi to udelaji v ramci SC. Nebudu to mit ze zdravotnich duvodu, ale z osobnich. Neni tam zadne omezeni vekem, ani detma. Tohle mi bylo receno.

absintka19
11. únor 2017

@maqggienka ani ta neni na 100% 🙂 znam pripady kdy se jim to povedli, protoze to nebylo udelano v poradku 🙂

alcar
11. únor 2017

@absintka19 je 100%, ale jen v pripade odejmuti vejcovodu. Ale to zase nedelaji v ramci SC.

absintka19
11. únor 2017

@alcar i tak si myslim ze se pani od gabriela vymlouva 🙂 anebo je to uz prehnana paranoia. Kdyby bylo nejhur (nerikam, ze jsem za) je mozne poptrat, nebo pilulka po, atd....kdo chce hleda zpusob, kdo nechce hleda duvod.

alcar
11. únor 2017

@absintka19 ja se konkretne o pani od gabrriela nebavila. Jen rikam, ze sterilizace je v pripade odejmuti vejcovodu 100%. Na potrat atd. nema kazdy zaludek, ale to je na jinou diskuzi.

kajalka
11. únor 2017

@astyna Otázka je, zda tenkrát dělali kontrolní odběry spermatu. Teď se doporučuje 3 měsíce po vasektomii jiná antikoncepce, pak se dělá spermiogram a ten buď potvrdí či vyvrátí sterilitu.

gabrriel
14. únor 2017

@kajalka třeba proto, že řekla že žádný vztah nemusí vydržet věčně a když se rozejdem, tak (vysoce pravděpodobně) jí zůstanou 2 děti a já odejdu téměř s prázdnou - moje je jen jedno dítě a měl bych ho jednou za čas a když bych si našel novou přítelkyni, tak abychom mohli mít ještě děti. A ona když by se v ní něco zlomilo, mohla by na asistovanou reprodukci...

druhá věc - ano je tam další výmluva - její poprsí je poměrně téměř žádné. Já s tím nemám problém a rad se pomazlím i s tím co tam je, ale ona že se necítí jako žena a tím ani nemá moc touhu po sexu jako takovou. ale plastika prsou je asi 5x dražší...

utinkaaa
5. dub 2017

Holky, co Vám dělali sterilizaci pri SC, kdy jste dostaly poprvé MS po porodu?