Autosedačka pro 7. měsíční mimino, když vajíčko nestačí
Ahojte, poradite nekdo prosim, co s tim, kdyz mame 7. mesicniho prcka, ale vajicko uz je nam male?
Mrnous ma 10kg, 74cm ... z vajicka nam za chvililinku poleze hlava, ale dalsi autosedacky jsou az od 9ti mesicu + navic neni pry do 1 roku bezpecne vozit deti po smeru jizdy ... poradite prosim?
Stručné shrnutí
- Dítě kolem 6–9 měsíců často přeroste „vajíčko“ a běžné řešení je přejít na autosedačku kategorie 0–18 kg nebo 9–18 kg, které se liší možností upevnění a orientací jízdy.
- Cestování proti směru jízdy se v diskusi považovalo za bezpečnější a doporučovalo se držet dítě proti směru co nejdéle (minimálně do 1 roku); některé 0–18 kg modely (např. BeSafe IZI combi) lze podle prodejců použít proti směru až do 18 kg.
- Při výběru se vícekrát doporučovalo porovnat výsledky crash testů (ADAC/ÖAMTC/DTest) a konkrétní modely zkoušet v autě; v testech ADAC 2008 vyhrál RÖMER Safefix Plus, KIDDY Infinity Pro byl oceněn v roce 2007 a model Ferrari Teko selhal při bočním nárazu.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho mám vozit dítě proti směru jízdy?
A: Doporučuje se vozit dítě proti směru jízdy co nejdéle, minimálně do 1 roku; v diskuzi byly zmínky, že optimálně do 2,5 roku a ve Skandinávii běžně až do 4 let.
Q: Které 0–18 kg autosedačky lze podle diskuse používat v protisměru až do 18 kg?
A: V diskuzi prodejce/odborník Štěpán Rybníček uvedl, že BeSafe IZI combi lze nechat proti směru až do 18 kg; Britax First Class je doporučován jako kvalitní 0–18 model, ale podle prodavačů jej některé verze vyžadují otočení kolem 13 kg.
Q: Kde najdu nezávislé crash testy autosedaček zmíněné v diskuzi?
A: Hlavním zdrojem uvedeným v diskuzi je ADAC (adac.de) pro testy 2003–2008; další zmíněné zdroje jsou ÖAMTC, DTest a české stránky autosedacky.estranky.cz nebo babyweb/baby-web.topky.sk.
Q: Jaký je rozdíl mezi sedačkami 0–18 kg a 9–18 kg?
A: Sedačky 0–18 kg jsou kombinované (lze je často používat i proti směru) a slouží jako přechod od vajíčka; sedačky 9–18 kg jsou určeny pro větší děti (min. 9 kg) a obvykle se používají po směru jízdy, přičemž u 9–18 kg výrobci často neuvažují použití v hlubokém vleže pro nesedící děti.
Q: Co dělat, když dítě „vylezlo“ z vajíčka na délku nebo šířku?
A: Doporučují se větší polohovatelná vajíčka nebo přechod na polohovatelnou 0–18 kg autosedačku (např. Britax First Class nebo BeSafe), a před koupí doporučují sedačku vyzkoušet v autě s dítětem.
Q: Je Isofix nutný, když moje auto (např. Ford Focus combi) údajně nemá ukotvovací háček?
A: Isofix zjednodušuje montáž a bezpečnost (např. RÖMER Safefix Plus má Isofix), ale pokud auto nemá Isofix, lze použít tříbodový pás; v diskuzi bylo důrazně doporučeno pásy napnout maximálně a vyzkoušet upnutí konkrétní sedačky přímo v autě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vozit dítě proti směru jízdy co nejdéle se považuje za bezpečnější postup.
- Před koupí autosedačky je potřeba zkontrolovat nezávislé crash testy (např. ADAC) a fyzicky vyzkoušet sedačku v konkrétním autě.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují multifunkční 0–18 kg sedačky za méně bezpečné než sedačky určené jen pro jednu kategorii; jiní v diskusi doporučovali konkrétní 0–18 modely (BeSafe, Britax) jako bezpečné možnosti.
Otevřené otázky
- Přesná hranice, kdy otočit sedačku po směru jízdy: rotační rozhodnutí podle váhy (9/13 kg) nebo podle věku/vyspělosti krční páteře (měsíců/ schopnosti sedět)?
- Dostupnost a úplnost crash testů pro některé modely (např. Ferrari Teko, Ramatti Venus) v různých zemích.
Zmíněné značky a firmy
Chicco, Recaro, Bébé Confort, Bébecar, Casualplay, Concord, Kiddy, Britax, RÖMER, BeSafe, Maxi‑Cosi, Jané, Peg Perego, Renolux, Ramatti, Ferrari (Kids im Sitz / Team‑Tex), Nania, Caretero, ADAC, ÖAMTC, DTest, Babyweb, autosedacky.estranky.cz, mimishop (autosedacky.mimishop.cz), nej-kocarky.cz, batolata.cz, handypraha.cz, mimibazar.sk
Zmíněné produkty a metody
BeSafe IZI combi (BeSafe Izi Combi X2), Britax First Class, RÖMER Safefix Plus (Isofix), KIDDY Infinity Pro, Ferrari Teko, Maxi‑Cosi Priori, Maxi‑Cosi Tobi, Chicco Zenith, Chicco Proxima, Jané Matrix Cup, Bébé Confort Axiss, Bébé Confort Iseos Neo, Bébé Confort Windoo, Concord Ultimax, Ramatti Venus, Casualplay Beat/Beatfix, Peg Perego vajíčka, Nania, Caretero modely, Isofix, ECE R44/03 (certifikace), crash testy ADAC/ÖAMTC, pultík (impact shield), jízda proti směru / po směru jízdy, polohovatelné sedačky, kategorie 0–18 kg, 9–18 kg
Místa a osoby
Hlohovec, Mělník, Norsko, Belgie, USA, Německo, Štěpán Rybníček
myslim, ze co sa tyka bezpecnosti vlastneho dietata nie je vynalozenych financii nikdy dost.
ja urcite na autosedacke setrit nemienim. to je prvorade pre mna bezpecnost.
Shaula, vedela by si mi prosim poskytnut stranku, resp. kde si hladala tie testy? Diky
a este jedna vec..
nie raz som videla reportaz, kde autom isli len do susednej dediny a neprisli do nej zivi...
tu neide o mnozstve cestovania... stat sa moze nieco aj po 100 m jazdy. a samozrejme vobec to nemusi byt vasou vinou.
Ja osobne by som zakazala predavat netestovane lacne autosedacky!
Spíš jsem to myslela jestli tu jezdíte třeba jednou za rok nebo jak často 🙂 Že by třeba příště už byla malá, nevím, jak velký je tvůj syn, jestli patří mezi cvalíky nebo spíš drobnější děti 😉
S výběrem ti bohužel neporadím, takový přehled nemám. Ale můžeš se zkusit zeptat tady v tomhle tématu https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... - uživatelka Nanika má obrovský přehled, možná by ti uměla poradit.
Případně si projdi stránky s testy a pohledej si ceny (já předtím koukala jen do testů ADAC, třeba tu tvou vyhlídnutou sedačku najdeš v testech jiných společností):
http://www.autosedacky.estranky.cz/stranka/cras...
Ale vzhledem k tomu, že ji tu budete mít jen na občasné použití, asi bych to moc neřešila a koupila i levnější. Ono abys mě špatně nepochopila - i to podprůměrné hodnocení stále znamená "dostatečná".
Každopádně přeju šťastnou ruku při výběru a klidnou nerušenou dovolenou 😉
Ved ale na tej autosedacke co si dávala link, je testovaná bezpečnosť. Aj ked je llacnejšia.
Pointka - obecně s tebou souhlasím. Nicméně vzhledem k tomu, že ji tady Silvi bude mít jen na použití možná jeden měsíc v roce, tak chápu, že nechce kupovat předraženou sedačku... Ano, něco se může stát i při jízdě na 100 m, ale zase kdo méně jezdí, má i statisticky menší pravděpodobnost, že se setká s nehodou 😉 I když vyrazit dnes na cestu je o ústa vždycky, bohužel, někteří řidiči jezdí opravdu jako čuňata ☹
Několik stránek s testy:
http://www.autosedacky.estranky.cz/stranka/cras...
http://www.ebabo.sk/pages.php?CDpath=2
http://www.oeamtc.at/refresh/frameset.php?p=htt...
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2114-Nove-test...
http://fotelik.info/pl/testy/grupa:9-36/ocena/m...
http://www.dtest.cz/testovane-vyrobky&s_kategor...
http://www.babyweb.cz/Clanky/a64-Jak-vybrat-spr...
"atest ECE R44/03 uznávaný vo všetkých krajinách EU svedčí o vysokej bezpečnosti a vysokom štandarde výroby" 😕
shaula dakujem ti, aaa trafila si - jazdime sem raz za rok, niekedy na dva tyzdne, niekedy na mesiac, podla toho, ako sa nam da. dakujem ti za tie stranky, okuknem to a az potom budem nieco objednavat.
pointka tak isto s tebou suhlasim, my mame doma kvalitnu autosedacku, tuto by som nechala len u nasich, vyuzivana by bola par krat v roku. ja viem, ze stat sa moze cokolvek aj na par metroch a bezpecie svojho dietatka si cenim nadovsetko, preto som sa na tu sedacku skusila opytat najskor tu. pozriem si tie testy a z nich skusim vybrat nejaku lepsiu, lacnejsiu. vies, toto nie je jedina vec, ktoru musim kupovat na dvojmo, a tiez to nie je lacna zalezitost...
Silvi - to dvojí kupování taky znám 😀 I když trošku jinak než ty. Taky jsem váhala, jestli levnější sedačky nebo otestované kvalitní - bezpečnost vyhrála, takže jsme koupili dva Römer Kingy celkem za 9 200 Kč 😝
Nikollette - všechny sedačky na našem trhu musí splňovat normu ECE R44/04 (možná i 03, teď z hlavy nevím) a přesto se najdou sedačky životu nebezpečné, které se při nehodě utrhnou, rozpadnou apod. Norma není v tomhle vůbec určující.
Baby a aké sú kvalitné sedačky čo sa týka značiek? Ja potrebujem pre 7 mesačné bábo niečo...
Dnes som bola kukať, ale 240€ je dosť pre môj rozpočet 😖
adka, a aké máš vajíčko, že Vám už nestačí?
Máš len malú dcerku, tak by som tam vydržala ešte aspoň 2-3 mesiace :o) A potom šla do Maxi Cosi alebo Romer.
Ak nie, tak nejakú od 0 do 18 kg, najkvalitnejšia v tejto kategórii je BeSafe Izi cobi, alebo Britax.
silvi a neskušala si si kupit z pod ruky ,teda z bazara??ved tam možeš kupit drahu za polovičnu cenu ,teda kvalitnu ale už použitu preto lacnu.ved ked ju vyčistiš a použiješ fakt len par krat do roka tak prečo nie,inak aj ja by som kupila len taku lacnu.myslim že by to nebezpečne nemohli predavat.
musko chicco proximu som chcela povodne aj ja, ale pozri do tych testov od shauly:
http://www1.adac.de/Tests/kindersicherung/kinde...
skoncila na 4.stupni bezpecnosti so znamkou "dostacujuce", lepsie v tom boli aj tie nania sedacky, aj ked teda neboli v tej istej kategorii...
Zuza - to je výborný nápad, že mě to nenapadlo taky, vždyť já původně po použitých koukala 🙂 Například se dá dobře koupit použitá Maxi Cosi Priori, ta v testech dopadla velmi dobře.
zuzi napadlo mi to 😉 pozerala som ich skor ako tie nove, ale u nas som este ziadnu poriadnu nenasla... musim lepsie popozerat, keby som taku nasla, urcite by to bolo lepsie riesenie ako lacnu a nekvalitnu. zatial som ponachadzala len chicco vector - tych je ozaj velmi vela, ale to polstrovanie je pre mensie babo trosku o nicom, aspon na pohlad sa mi to zda.
idem hladat dalej 😉
shauli hned som nasla aj tu maxi cosi priori, ale ta je od 9-18kg a ta sa neda otocit v protismere jazdy, moj maly bude mal len pol roka, tak ho este nechcem davat po smere jazdy. a ani to polstrovanie tusim nema pre take mensie babatka... ale dakujem za tip 🙂 nevies o nejakej dobrej 0-18kg?
adi, do tej by som nešla, vobec nie sú testované - to radšej babyPoint Zenith - cenovo myslím skoro na jednej úrovni.
No - k tomu Chiccu - som dávala ako lacnejšiu verziu. Osobne by som šla do tej Britax-ky 0-18 kg.
my máme autosedačku BeSafe izi combi X2 a jsme s ní maximálně spokojení. Je od 5. měsíců do 18 kg a celou dobu dítě sedí proti směru jízdy, takže při nárazu se nezatěžuje krční páteř a má jak testy ECE tak ADAC a je testovaná při 65 km/h ostatní sedačky se testují jen při 50 km/h samozřejmě i na boční náraz je testovaná. V norsku už ani děti nesmějí jezdit jinak něž proti směru jízdy a u nás jsou ty sedačky zatím celkem krátkou dobu, ale neváhali jsme ani chvíli jak jsme se o ní dozvěděli 🙂
Silvi - máš pravdu, to jsem si neuvědomila, že ta Maxi Cosi Priori je až od 9 kg... Bohužel v té nižší kategorii ti neporadím, my sháněli 9 - 18 kg, takže o jiné jsem se nezajímala 🙂 S polstrováním máš pravdu, je taková tvrdší, proto jsem ji nakonec zavrhla a koupili jsme Römer.
Adka - Caretero mě taky zaujalo, hodně jsem ho zvažovala (líbilo se mi Caretero Ibiza nebo Caretero Diablo), ale nakonec jsme se radši rozhodli koupit otestovanou sedačku. O Careteru vím jen to, že je polské výroby - tady máš jejich stránky: http://www.caretero.pl/
Azri - ale v testech ADAC nedopadla zrovna dobře a ta cena je teda šíííííílenáááá!!! ☹
shaula
já teda nevím, ale zase tak špatně nedopadla a u žádné autosedačky nemáš 100% jistotu ☹ ale zase bych nekupovala sedačku za 2 tis. to není žádná kvalita. a ta cena není zase tak strašná je jen o 2 tis. dražší než maxi cosi tobi 🙂
No hodnocení měla jen "dostačující", což je jen o jeden stupeň lepší než "nevyhovující" 😖 A cena okolo 8,5 tisíce (mrkla jsem schválně dnes na net a ceny jsou 8 - 9 tisíc) mi přijde dost šílená, ale to je věc názoru 🙂
Ale s tím, že u ničeho nemáš jistotu, to je teda fakt - můžeš koupit i 100x testovanou sedačku s výbornými výsledky a náhodou na tebe padne vadný kus. I to se stát může...
S tím souhlasím, ale hlavně se mi líbí taky v tom, že jezdí malá proti směru jízdy v čemž vidím velkou výhodu. Když jsem u kamarádky viděla jak souká dítě do autosedačky od babypointu ani pořádně nedržela na sedačce, no nevím já bych jí rozhodně nekupovala.

shaula dakujem ti 😉 aj ked si ma velmi nepotesila... teraz neviem, ci mam teda investovat do drahsej, alebo sa vozit v takejto nejakej... riskovat by som v kazdom pripade nechcela. co sa tyka toho obcasneho jazdenia - mam tu celu svoju rodinu, tak sem niekedy prideme a zostaneme aj mesiac.
nevedela by si mi poradit nejaku lacnejsiu alternativu, ktorej take testy robili a nie prilis drahu?